Yüksek Hızlı 21 Gar

Yüksek Hızlı 21 Gar

Yolcu taşımacılığında yeni bir alternatif yaratan hızlı tren hatları, beraberinde yeni garları getiriyor.

Yüksek Hızlı Tren hatlarının devreye alınması ile birlikte 2023 yılında YHT hatlarında taşınacak yolcu sayısının yılda 70 milyon kişi olması bekleniyor. Bıı kapasiteyi karşılayabilmek için ilk etapta yolcuların ağırlanacağı yeni Yüksek Hızlı Tren garlarının başında Ankara, Eskişehir, Bilecik, Bozövük, Sapanca,Arifiye ve Pamukova geliyor. Gelecek dönemde ise aralarında Sabiha Gökçen Havalimanı ve Sögütlüçeşme gibi noktalarında hızlı tren istasyonları eklenecek.

Yüksek Hızlı Tren hatlarına Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya ve Konya-Eskişehir’in ardından 25 Temmuzdan itibaren Ankara-İstanbul (Fendik) da eklendi. Yapımı tamamlanan Ankara-lstanbul YHT hattının peşi sıra, inşaatı devam eden Bilecik-Buısa, Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir Yüksek  hızlı Tren hatlarının bitirilmesiyle ile birlikte Ankara, Eskişehir, Bilecik, İstanbul, Bursa, Sivas, Yozgat, İzmir, Afyon, Manisa, Uşak illeri birbirlerine yüksek hızlı tren ile bağlanacak.

Yüksek Hızlı Tren hatlarının yanı sıra yolcu hizmetleri vermek üzere modern garlar da yapılmaya başlandı. TCDD Genel Müdürlüğü yeni kurulacak tren garları hakkında verdiği bilgide gar yapılması planlanan illeri de açıkladı. İlk olarak Ankara’da inşaatı süren garın 20l6’da tamamlanması bekleniyor. Yılda yaklaşık 30 milyon yolcunun da Ankara merkezli seyahat etmesi bekleniyor.

ENGELSİZ GARLAR
TCDD yetkilileri, yeni gar binalarunın hepsinin engelli dostu olacağının altını çizdi. Genel olarak YHT gar binalarında Yüksek Hızlı Tren ile seyahat edecek yolcuların her türlü ihtiyacını karşılayacak bölümler yer alacak. Ayrıca tüm bina ve tesislerde bedensel engelli yolcuların ulaşımını sağlayacak şekilde rampaların ve asansörlerin yapılması planlanıyor. Garların büyüklükleri yolcu kapasitelerine göre belirleniyor.

Ankara gar binası ilk etapta günlük 20 bin ve yakın gelecekte günlük 50 bin yolcuya hizmet verecek şekilde planlandı. Yüksek hızlı trenlerin kabul ve şevkleri için 6 adet yeni demiryolu hattı ve yaklaşık 400 metre uzunluğunda ve yaklaşık 11 metre genişliğinde 3 adet yeni yolcu peronu yer alacak. Keçiören Metrosu ve Ankaray Tandoğan istasyonundan gar yapısına 3 adet yaya bağlantısı planlandı. Ayrıca Başkentray ve Esenboğa Havalimanı da bağlanacak.(Ortadoğu)

Previous Metro Sabiha Gökçene Ulaşıyor
Sonraki Almanya'da İnşaat Onayları Yüzde 9.6 Arttı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 16 Şubat 2016

16 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

On Gözlü Köprü’de Kitap Okuma Etkinliği

Kütüphane Haftası kapsamında tarihi On Gözlü Köprü’de Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç’ın katılımıyla kitap okuma etkinliği düzenlendi.

Güncel Haberler

Rusya’da Türk inşaat firmasını soydular

Rusya’nın Kuzey Ural bölgesindeki Noyabrsk kentinde bir Türk inşaat firması kimliği be lirsiz kişiler tarafından soyguna uğradı.

Güncel Haberler

Ankara Gölbaşı İncek imar planı değişikliği

Gölbaşı İlçesi, İncek Mahallesi 170 ada 2,3,4,5 ve 6 parsellerde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği 17 Ağustos 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sincan’da Engellilere Özel Kurslar

Sincan Belediyesi ve İlçe Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği hobi ve meslek kursları için kayıtlar devam ediyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gayrimenkul alacaklar için tapu işlemleri

Gayrimenkul alımına karar vermek işin önemli bir aşaması olsa da, eğer bu konuda tecrübeli biri size yardım etmiyorsa tapu işlemleri içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.