Yüksek Hızlı 21 Gar

Yüksek Hızlı 21 Gar

Yolcu taşımacılığında yeni bir alternatif yaratan hızlı tren hatları, beraberinde yeni garları getiriyor.

Yüksek Hızlı Tren hatlarının devreye alınması ile birlikte 2023 yılında YHT hatlarında taşınacak yolcu sayısının yılda 70 milyon kişi olması bekleniyor. Bıı kapasiteyi karşılayabilmek için ilk etapta yolcuların ağırlanacağı yeni Yüksek Hızlı Tren garlarının başında Ankara, Eskişehir, Bilecik, Bozövük, Sapanca,Arifiye ve Pamukova geliyor. Gelecek dönemde ise aralarında Sabiha Gökçen Havalimanı ve Sögütlüçeşme gibi noktalarında hızlı tren istasyonları eklenecek.

Yüksek Hızlı Tren hatlarına Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya ve Konya-Eskişehir’in ardından 25 Temmuzdan itibaren Ankara-İstanbul (Fendik) da eklendi. Yapımı tamamlanan Ankara-lstanbul YHT hattının peşi sıra, inşaatı devam eden Bilecik-Buısa, Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir Yüksek  hızlı Tren hatlarının bitirilmesiyle ile birlikte Ankara, Eskişehir, Bilecik, İstanbul, Bursa, Sivas, Yozgat, İzmir, Afyon, Manisa, Uşak illeri birbirlerine yüksek hızlı tren ile bağlanacak.

Yüksek Hızlı Tren hatlarının yanı sıra yolcu hizmetleri vermek üzere modern garlar da yapılmaya başlandı. TCDD Genel Müdürlüğü yeni kurulacak tren garları hakkında verdiği bilgide gar yapılması planlanan illeri de açıkladı. İlk olarak Ankara’da inşaatı süren garın 20l6’da tamamlanması bekleniyor. Yılda yaklaşık 30 milyon yolcunun da Ankara merkezli seyahat etmesi bekleniyor.

ENGELSİZ GARLAR
TCDD yetkilileri, yeni gar binalarunın hepsinin engelli dostu olacağının altını çizdi. Genel olarak YHT gar binalarında Yüksek Hızlı Tren ile seyahat edecek yolcuların her türlü ihtiyacını karşılayacak bölümler yer alacak. Ayrıca tüm bina ve tesislerde bedensel engelli yolcuların ulaşımını sağlayacak şekilde rampaların ve asansörlerin yapılması planlanıyor. Garların büyüklükleri yolcu kapasitelerine göre belirleniyor.

Ankara gar binası ilk etapta günlük 20 bin ve yakın gelecekte günlük 50 bin yolcuya hizmet verecek şekilde planlandı. Yüksek hızlı trenlerin kabul ve şevkleri için 6 adet yeni demiryolu hattı ve yaklaşık 400 metre uzunluğunda ve yaklaşık 11 metre genişliğinde 3 adet yeni yolcu peronu yer alacak. Keçiören Metrosu ve Ankaray Tandoğan istasyonundan gar yapısına 3 adet yaya bağlantısı planlandı. Ayrıca Başkentray ve Esenboğa Havalimanı da bağlanacak.(Ortadoğu)

Previous Metro Sabiha Gökçene Ulaşıyor
Sonraki Almanya'da İnşaat Onayları Yüzde 9.6 Arttı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Japon Turistlerin İlk Durağı Kırşehir Olacak

Kapadokya’nın giriş kapısı konumundaki Kırşehir’e, daha çok Japon turist çekebilmek amacıyla Valilik ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı

Güncel Haberler

Ankara Etimesgut imar planı değişikliklikleri askıda

Ankara Etimesgut ilçesi 85284 parsel ve Bahçekapı Mahallesi, 7993 Ada 7, 10, 11, 12 ve 13, 47369 Ada 1, 2 ve 3 Geriye dönüş cetvelleri hazırlanarak tekrar oluşturulan 4781, 2113

Güncel Haberler 0 Yorum

Kadifekale’ye Müze Müjdesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadifekale’de yapılacak Ege Medeniyetleri Kültür ve Sanat Merkezi’nin imar planı

Güncel Haberler

Kuzey Marmara Otoyolu ihalesi ertelendi

Kuzey Marmara Otoyol Projesi Kurtköy-Akyazı kesimi yapım ihalesi 31 Ağustos’a; Kınalı-Odayeri kesimi ihalesi 7 Eylül’e ertelendi

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 31 Mart 2016

31 Mart 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Malatya’da Yaşam Ve Spor Merkezi, 2015″de Hizmete Açılacak

Malatya’da inşaatı yüzde 40 seviyesine gelen Yaşam ve Spor Merkezi’nin önümüzdeki yıl hizmete sunulacağı bildirildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.