Ytong Mimari Fikir Yarışması’nın 18.’si başlıyor

Ytong Mimari Fikir Yarışması’nın 18.’si başlıyor

Türk Ytong’un, mimarlığın düşünce ve tasarım alanına katkıda bulunmak, fikirlerin gelişmeye açık bir zeminde paylaşılmasına ve tartışılmasına fırsat tanımak amacıyla her yıl farklı konularda düzenlediği Ytong Mimari Fikir Yarışması’nın 18.’si başlıyor.
“YERSİZLİK İÇİN BİR YER” konulu 2016 Ytong Mimari Fikir Yarışması, güncel öneminin yanı sıra arka planında barındırdığı geniş çeşitlilik içinde “göç”, “mültecilik”, “mekân” ve “aidiyet” sorununa odaklanıyor. Yenilikçi yöntemiyle dikkat çeken yarışmada bu yıl ilk kez sosyal medyadan canlı yayınlanacak “Dijital Kolokyum” ile yine bir ilke de imza atılacak.

Sektördeki köklü duruşunun yanı sıra, bilgiye ve yeniliğe açık projeleri hayata geçirmesi ile tanınan Türk Ytong, Ytong Akademi çatısı altında düzenlediği Mimari Fikir Yarışması ile “YERSİZLİK İÇİN BİR YER” başlığıyla, dünyada her zamankinden çok daha yoğun yaşanan mültecilik, göç, mekân ve yersizlik sorununa dikkat çekiyor. Yarışmacılardan, sınırlayıcı bir yer tarifi yapmaksızın “göç”, “mültecilik” ve “aidiyet” kavramları içerisinde, kendi seçecekleri mekân ölçeğinde, mekândan kaynaklı ya da mekâna yansıyan bir soruna odaklanarak çözüm önerisi geliştirmeleri bekleniyor.

Dijital Kolokyum ile yine bir ilke imza atılacak
Gerek yöntemiyle gerekse tüm disiplinlerden katılıma açık oluşuyla fark yaratan Ytong Mimari Fikir Yarışması’nda bu yıl ilk kez “Dijital Kolokyum” da düzenlenecek. Şeffaflığın benimsendiği yarışmada, üretilen fikir projelerinin hem jüriden hem de birbirinden beslenmesine olanak sağlamak amacıyla, herkese açık tartışma ortamı oluşturan kolokyum yarışma bitiminde değil öncesinde yapılacak. Türk Ytong’un sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanacak olan kolokyumda, jüri üyeleri projeleri tek tek yorumlayacak, yayın sosyal medyadan izlenebilecek ve soru sorulabilecek. Ytong, Dijital Kolokyum formatı ve herkese açık tartışma ortamını yarışma bitmeden sağlaması ile Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirecek. Yarışmacılar, kolokyum sonrasında aldıkları geribildirimler ile projelerini geliştirecek süreye sahip olacaklar.

Ödül Venedik Mimarlık Bienali Gezisi
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Y. Mimar/Peyzaj Mimarı Dr. Deniz Aslan, NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın, Nilüfer Kozikoğlu Mimarlık Kurucusu Mimar Nilüfer Kozikoğlu ve Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak’ın jüri üyeliğini yaptığı yarışmaya, Türkiye ve KKTC vatandaşları ücretsiz olarak katılabilecek.

Mimar, kentsel tasarımcı, şehir ve bölge plancılara ve bu alanlarda öğrenim gören öğrencilere açık olan yarışmaya ekip ya da bireysel olarak başvuru yapılabilirken, ekip başı dışındaki üyeler farklı disiplinlerden olabilecek.

Kazanan proje sahiplerinin Venedik Mimarlık Bienali gezisi ile ödüllendirileceği yarışmada, jüri üyeleri ile birlikte İtalya’nın Venedik kentinin mimarlık ve sanat deneyimleri paylaşılırken, dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ne gidilecek, Arsenale ve Giardini’de ülke pavyonları incelenerek Türkiye Pavyonu da ziyaret edilecek.

Son katılım tarihi 1 Haziran 2016 olan yarışma ile ilgili açıklayıcı bilgi ve yarışma şartnamesi www.ytongakademi.com adresinden temin edilebilir.

Previous Nurol GYO MIPIM 2016’ya katıldı
Sonraki Mimarlar Odası Mamak'taki plan değişikliğine dava açtı

Diğer Yazılar

Etkinlikler 0 Yorum

Beton Ankara 2016 Fuarı Congresium’da açıldı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), ekonominin lokomotifi olan inşaatın en temel kollarından hazır beton ve ilgili sektörleri aynı çatı altında buluşturuyor.

Etkinlikler

Viaport Marina KYK CUP başlıyor

Türkiye’nin en yeni marinası Viaport Marina, deniz tutkunlarını ağırlamaya devam ediyor.

Etkinlikler 0 Yorum

Silverline İnşaat ve Konut Konferansı gerçekleşti

26 Ocak 2016 tarihinde Silverline Platin Sponsorluğunda gerçekleşen İnşaat ve Konut Konferansı, 500’ün üzerinde inşaat profesyonellerinin üst düzey katılımı ile gerçekleşti.

Etkinlikler 0 Yorum

Cityscape Turkey İstanbul Kongre Merkezi’nde başlıyor

Türkiye gayrimenkul sektörünün son yıllarda uluslararası arenada sağladığı başarıları dev bir organizasyonla taçlanıyor.

Etkinlikler 0 Yorum

SBE16 İSTANBUL Konferansı

13 Ekim’de Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan SBE16 İstanbul Konferansı için şimdiden yerinizi ayırtın.

Etkinlikler 0 Yorum

Gayrimenkulde Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Yönetimi Eğitim Semineri

Tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de başarılı olmanın kuralları günümüzde çok değişti.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.