Ytong Mimari Fikir Yarışması’nın 18.’si başlıyor

Ytong Mimari Fikir Yarışması’nın 18.’si başlıyor

Türk Ytong’un, mimarlığın düşünce ve tasarım alanına katkıda bulunmak, fikirlerin gelişmeye açık bir zeminde paylaşılmasına ve tartışılmasına fırsat tanımak amacıyla her yıl farklı konularda düzenlediği Ytong Mimari Fikir Yarışması’nın 18.’si başlıyor.
“YERSİZLİK İÇİN BİR YER” konulu 2016 Ytong Mimari Fikir Yarışması, güncel öneminin yanı sıra arka planında barındırdığı geniş çeşitlilik içinde “göç”, “mültecilik”, “mekân” ve “aidiyet” sorununa odaklanıyor. Yenilikçi yöntemiyle dikkat çeken yarışmada bu yıl ilk kez sosyal medyadan canlı yayınlanacak “Dijital Kolokyum” ile yine bir ilke de imza atılacak.

Sektördeki köklü duruşunun yanı sıra, bilgiye ve yeniliğe açık projeleri hayata geçirmesi ile tanınan Türk Ytong, Ytong Akademi çatısı altında düzenlediği Mimari Fikir Yarışması ile “YERSİZLİK İÇİN BİR YER” başlığıyla, dünyada her zamankinden çok daha yoğun yaşanan mültecilik, göç, mekân ve yersizlik sorununa dikkat çekiyor. Yarışmacılardan, sınırlayıcı bir yer tarifi yapmaksızın “göç”, “mültecilik” ve “aidiyet” kavramları içerisinde, kendi seçecekleri mekân ölçeğinde, mekândan kaynaklı ya da mekâna yansıyan bir soruna odaklanarak çözüm önerisi geliştirmeleri bekleniyor.

Dijital Kolokyum ile yine bir ilke imza atılacak
Gerek yöntemiyle gerekse tüm disiplinlerden katılıma açık oluşuyla fark yaratan Ytong Mimari Fikir Yarışması’nda bu yıl ilk kez “Dijital Kolokyum” da düzenlenecek. Şeffaflığın benimsendiği yarışmada, üretilen fikir projelerinin hem jüriden hem de birbirinden beslenmesine olanak sağlamak amacıyla, herkese açık tartışma ortamı oluşturan kolokyum yarışma bitiminde değil öncesinde yapılacak. Türk Ytong’un sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanacak olan kolokyumda, jüri üyeleri projeleri tek tek yorumlayacak, yayın sosyal medyadan izlenebilecek ve soru sorulabilecek. Ytong, Dijital Kolokyum formatı ve herkese açık tartışma ortamını yarışma bitmeden sağlaması ile Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirecek. Yarışmacılar, kolokyum sonrasında aldıkları geribildirimler ile projelerini geliştirecek süreye sahip olacaklar.

Ödül Venedik Mimarlık Bienali Gezisi
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Y. Mimar/Peyzaj Mimarı Dr. Deniz Aslan, NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın, Nilüfer Kozikoğlu Mimarlık Kurucusu Mimar Nilüfer Kozikoğlu ve Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak’ın jüri üyeliğini yaptığı yarışmaya, Türkiye ve KKTC vatandaşları ücretsiz olarak katılabilecek.

Mimar, kentsel tasarımcı, şehir ve bölge plancılara ve bu alanlarda öğrenim gören öğrencilere açık olan yarışmaya ekip ya da bireysel olarak başvuru yapılabilirken, ekip başı dışındaki üyeler farklı disiplinlerden olabilecek.

Kazanan proje sahiplerinin Venedik Mimarlık Bienali gezisi ile ödüllendirileceği yarışmada, jüri üyeleri ile birlikte İtalya’nın Venedik kentinin mimarlık ve sanat deneyimleri paylaşılırken, dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ne gidilecek, Arsenale ve Giardini’de ülke pavyonları incelenerek Türkiye Pavyonu da ziyaret edilecek.

Son katılım tarihi 1 Haziran 2016 olan yarışma ile ilgili açıklayıcı bilgi ve yarışma şartnamesi www.ytongakademi.com adresinden temin edilebilir.

Previous Nurol GYO MIPIM 2016’ya katıldı
Sonraki Mimarlar Odası Mamak'taki plan değişikliğine dava açtı

Diğer Yazılar

Etkinlikler

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda final zamanı

DASK sallayacak, binası sağlam kalan üniversite kazanacak  

Etkinlikler 0 Yorum

3.Karadeniz Limanları ve Denizcilik Konferansı Gerçekleştirildi

3. Karadeniz Limanları ve Denizcilik Konferansı, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin desteğiyle denizcilik ve liman sektörünün önde gelen yerli ve yabancı temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlikler

38. Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul açıldı

Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük buluşması, 38. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapılarını açtı.

Etkinlikler 0 Yorum

Gayrimenkul sektörü İnvesteurasia 2015’te buluşacak

Gayrimenkul sektörünün profesyonellerini yatınmcısıyla Antalya’da ticari bir platformda bir araya getirecek olan investeurasia 2015′-Gayrimenkul, Proje, Geliştirme ve Yatırım Fuarı 4-7 Kasım tarihinde Antalya Fuar Merkezi’nde Pyramids Grup tarafından gerçekleşecek.

Etkinlikler 0 Yorum

SBE16 İSTANBUL Konferansı

13 Ekim’de Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan SBE16 İstanbul Konferansı için şimdiden yerinizi ayırtın.

Etkinlikler 0 Yorum

Konut Konferansı gerçekleşti

“Yapı Dünyasının Bilgi Merkezi” Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen, 24 Kasım 2015 Salı günü gerçekleşen “Konut Konferansı”, Türkiye’de; yapı, gayrimenkul, inşaat, tasarım ve mimarlık alanlarının önde gelen

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.