Yolculara Müzik Dinleten Durak

Adıyaman’da gençlerin kendi enerjisini üreten müzikli kutu yaptığı durakta, yolcular otobüs beklerken müzik dinliyor.

Mimar Sinan Mahallesi Atatürk Bulvarı Devlet Su İşleri kavşağında, güneş enerjisi paneli ile elektrik ihtiyacının üretildiği otobüs durağında günde 16 saat müzik çalıyor. Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi organizatörlüğünde Sabancı Vakfının hibe desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında vatandaşlara, durakta beklerken müzik dinleme imkanı sağlanıyor.Durakta kimsenin olmadığı zamanlarda sistem çalışmazken, ezan vakitlerinde ise müzik akışı duruyor. Yolcular durakta müzik dinleyerek otobüs beklerken, gece 24.00 ile sabah 08.00 saatleri arasında müzik yayını kesiliyor.

Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi Müdürü Yeşim Çelik Süzer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmanın, gençlerin toplumsal hayata aktif katılımını artırarak kendi yerellerindeki yaşam kalitesini yükseltmelerine destek olmak amacıyla yürütülen “GençBank” projesi kapsamında hazırlandığını söyledi.

Çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkati çeken Süzer, şöyle konuştu:
“Adıyaman’da böyle bir projeyi hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. GençBank projesi Türkiye’de sadece 8 ilde uygulanıyor. Projeyi 8 kişiden 15-25 yaş arası gençler yürütüyor. Ekipteki arkadaşlar gençlerin fikirlerini alarak hayata geçiriyorlar. Küçük bütçelerle çok güzel projeler yapılıyor.”

Gençleri proje yapmaya davet eden Süzer, bu kapsamda her türlü desteği vererek gençlerin projelerinin gerçekleşmesine aracı olduklarını sözlerine ekledi.

Bin müzik ayda değiştiriliyor…
Projeyi hayata geçiren İsmail Demir de GençBank projesinde gönüllü olarak çalıştığını söyledi.Müzikli durağın birçok özelliği bulunduğunu ifade eden Demir, şunları kaydetti:
“Durağımız güneş enerji paneli ile elektrik ihtiyacını kendi karşılıyor. Ezan vakti geldiğinde müzik yayını kendiliğinden duruyor. Müzik kutusunda bin müzik var. Bunları aylık olarak değiştiriyoruz. Durakta araç bekleyen insanların sıkılmasını önlüyoruz. Gece 24.00 ile sabah 08.00 saatleri arasında çalışmıyor. Durakta kimse olmazsa müzik yayını yapılmıyor. Yaptığımız araştırmaya göre klimalı duraklar var ama müzik çalan yapan durağa rastlamadık.”
(Kaynak:cumhuriyet.com.tr)

Previous İnşaat ve Mobilya Sektörünün Kalbi Bu Forumda Atacak
Sonraki Sümerpark'ta Günde 50 Lira'ya Konut

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

UAÜ Öğrencilerinden Deprem Mimarlığı’nda dünya birinciliği

Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri 04-08 Nisan 2016 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco şehrinde düzenlenen Seismic Design Competition (SDC) yarışmasında önemli bir başarıya imza attı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 10 Aralık 2014

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre 10 Aralık 2014 tarihinde Ankara’nın  Mamak, Yenimahalle, Etimesgut ilçelerinde su kesintisi uygulanacak.Kesintiden etkilenen mahalle ve sokakalar ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

Basmane Çukuru yarın 3.kez ihaleye çıkıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) 117 ve 90 milyon dolar tahmini bedellerle yaptığı iki ihalede taliplisi çıkmadığı için satılamayan, İzmir kamuoyunun ‘Basmane Çukuru’ olarak bildiği alandaki Ege Dünya Ticaret Merkezi

Güncel Haberler

Demirel’in eski villasının ikizi Tuzla’nın yeni gözdesi

Süleyman Demirel’in özellikle yasaklı yıllarını geçirdiği ve belki de Türkiye hakkında tarihi kararların alındığı, dönemin önemli kişilerini misafir olarak ağırladığı  Tuzla’daki evinin ikizi olan, gerek konumu gerek güzelliğiyle büyüleyen komşu

Güncel Haberler 0 Yorum

Tüketiciye 14 Günde Cayma Hakkı Geliyor

Bu yıl 28 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gayrimenkul sektöründe de köklü değişiklikleri hayatımıza sokacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Dar ve orta gelirli vatandaşlar için ev almanın formülleri

Antalya inşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, ülkemizde ev sahipliği oranının hala yüzde 50’nin altında olduğunu belirterek, dar ve orta gelirlinin nasıl ev sahibi olabileceğine ilişkin formülleri anlattı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.