Yolculara Müzik Dinleten Durak

Adıyaman’da gençlerin kendi enerjisini üreten müzikli kutu yaptığı durakta, yolcular otobüs beklerken müzik dinliyor.

Mimar Sinan Mahallesi Atatürk Bulvarı Devlet Su İşleri kavşağında, güneş enerjisi paneli ile elektrik ihtiyacının üretildiği otobüs durağında günde 16 saat müzik çalıyor. Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi organizatörlüğünde Sabancı Vakfının hibe desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında vatandaşlara, durakta beklerken müzik dinleme imkanı sağlanıyor.Durakta kimsenin olmadığı zamanlarda sistem çalışmazken, ezan vakitlerinde ise müzik akışı duruyor. Yolcular durakta müzik dinleyerek otobüs beklerken, gece 24.00 ile sabah 08.00 saatleri arasında müzik yayını kesiliyor.

Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi Müdürü Yeşim Çelik Süzer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmanın, gençlerin toplumsal hayata aktif katılımını artırarak kendi yerellerindeki yaşam kalitesini yükseltmelerine destek olmak amacıyla yürütülen “GençBank” projesi kapsamında hazırlandığını söyledi.

Çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkati çeken Süzer, şöyle konuştu:
“Adıyaman’da böyle bir projeyi hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. GençBank projesi Türkiye’de sadece 8 ilde uygulanıyor. Projeyi 8 kişiden 15-25 yaş arası gençler yürütüyor. Ekipteki arkadaşlar gençlerin fikirlerini alarak hayata geçiriyorlar. Küçük bütçelerle çok güzel projeler yapılıyor.”

Gençleri proje yapmaya davet eden Süzer, bu kapsamda her türlü desteği vererek gençlerin projelerinin gerçekleşmesine aracı olduklarını sözlerine ekledi.

Bin müzik ayda değiştiriliyor…
Projeyi hayata geçiren İsmail Demir de GençBank projesinde gönüllü olarak çalıştığını söyledi.Müzikli durağın birçok özelliği bulunduğunu ifade eden Demir, şunları kaydetti:
“Durağımız güneş enerji paneli ile elektrik ihtiyacını kendi karşılıyor. Ezan vakti geldiğinde müzik yayını kendiliğinden duruyor. Müzik kutusunda bin müzik var. Bunları aylık olarak değiştiriyoruz. Durakta araç bekleyen insanların sıkılmasını önlüyoruz. Gece 24.00 ile sabah 08.00 saatleri arasında çalışmıyor. Durakta kimse olmazsa müzik yayını yapılmıyor. Yaptığımız araştırmaya göre klimalı duraklar var ama müzik çalan yapan durağa rastlamadık.”
(Kaynak:cumhuriyet.com.tr)

Previous İnşaat ve Mobilya Sektörünün Kalbi Bu Forumda Atacak
Sonraki Sümerpark'ta Günde 50 Lira'ya Konut

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Gelibolu’da Tarihi Alan Oluşturuluyor

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kurulması Hakkındaki Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Dirençli Şehir Gaziantep

Jeofiziksel ve iklim değişikliği ile ilgili tehlikelere karşı şehirlerin önceden hazırlanmasını öngören ve yerel düzeyde afet risklerinin azaltılması amacı ile “Şehrim Hazırlanıyor” konulu panel GTO toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Afyon otogarının çevresine yeni imar düzenlemesi

Belediye Meclisi toplantısında Çetinkaya ve İnaz mahallelerindeki bazı gayrimenkuller için satış kararlan alınırken, Otogar çevresine yapılacak olan yeni imar düzenlemeleri de karara bağlandı

Güncel Haberler 0 Yorum

Akaydın:AVM’lerin şehir merkezine yapılmasına karşıyım

Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP’nin Başkan Adayı Mustafa Akaydın, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ziyaretinde, Antalya’ya kendi yetkisi dışında Ak Parti Hükümeti’nin idaresindeki TOKİ taralından 3 dev AVM ile

Güncel Haberler 0 Yorum

Saatte 572 Konut El Değiştirdi

Türk emlak piyasası gecen yıl altın dönemini yaşadı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 12 Aralık 2014

Başkent Elektrik A.ş.’den yapılan açıklamaya göre 12 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da uygulanacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgeler;

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.