Yeni Mezunun İş Rehberi Çıktı

Yeni Mezunun İş Rehberi Çıktı

Yenibiris.com’un üniversiteden yeni mezun olan gençler için her yıl hazırladığı “İŞTEİŞ Yeni Mezunun İş Rehberi” çıktı.

Türkiye’de 61 üniversiteye gönderilen rehberde cazip iş alanları, iş aramanın püf noktaları, tepe yönetici ve girişimcilerden mektuplar ve şirketlerin deneyimsiz gençlere yönelik işe alım planları yer alıyor.

Türkiye’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, İŞTEİŞ Yeni Mezunun İş Rehberi 2014 ile yeni mezun gençlere rehberlik etmeyi sürdürüyor. İş hayatına atılacak gençlerin profesyonel yaşama dair pek çok soruya yanıt bulmalarını sağlayan rehberin bu yıl dokuzuncusu yayımlandı.

Bu yıl çeşitli üniversitelerden onbinlerce genç mezun olurken işe alımların sadece yüzde 10 civarı yeni mezunlar arasından yapılıyor. Diplomanın iş kapısını açmada yeterli olmaması, kendine uygun hedef belirlememe, staj eksikliği, kararsızlık, kendini anlatamama gibi faktörler onların işini daha da zorlaştırıyor. Tam bu noktada Yeni Mezunun İş Rehberi devreye giriyor ve üniversitelerden yeni mezun olmuş gençlere hayatlarını kolaylaştıracak ipuçları veriyor.

2006 yılından beri her yıl 40 bin adet basılarak Türkiye’deki 61 üniversiteye gönderilen Yeni Mezunun İş Rehberi, sekiz yılda 320 bin yeni mezuna ulaştı. Üniversitelerin kariyer merkezleri, mezun dernekleri ve öğrenci işleri aracılığıyla mezun olacak öğrencilere ücretsiz dağıtılan rehber, ayrıca Yenibiris.com’da İş Yaşamı sayfasından da indirilebiliyor. Rehberde, profesyonel hayata adım atmaya hazırlanan gençler için cazip iş alanları, internetten etkili iş arama ipuçları ve iş arayanların bu süreçte karşılaşabileceği durumların yanı sıra tepe yönetici ve girişimcilerin kaleme aldığı mektuplar bulunuyor. Şirketler bölümünde ise yeni mezun alımı yapacak şirketlerin işe alım planları, gençlerde aradıkları özellikler, çalışanlara verdikleri eğitim ve kariyer fırsatları yer alıyor.   

Yeni mezunlar en çok hangi alanlarda işe alınıyor?
Yenibiris.com verilerine göre bu yıl deneyimsiz gençlere en çok yer veren sektörler arasında ilk sıralarda perakende, turizm, hizmet, bilişim, sağlık, tekstil, gıda, çağrı merkezi ve inşaat var. Savunma sanayi, ziraat, prodüksiyon ve denizcilik ise yeni mezun alımlarının en az yapıldığı sektörler arasında.     

Yeni mezun olmuş gençler en çok satış birimlerinde işe alınıyor. Satış temsilcisi, mağaza satış danışmanı, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, aktif satış danışmanı gibi pozisyonlar, deneyim şartı aranmayan işlerin başında geliyor. Perakendecilik sektöründe en çok kasiyer ve depo elemanı, hizmet sektöründe güvenlik görevlisi, turizmde resepsiyonist ve garson, sektörlerin genelinde ise muhasebe elemanı, satıştan sonra en çok yeni mezun alımı yapılan işler. Deneyimsiz gençlerde aranan ortak kriterler ise şunlar: Analitik zeka, inovatif düşünce, zaman yönetimi, problem çözme yeteneği, iletişim becerisi ve takım çalışmasına uygunluk.

Previous CSO Binası Tamamlanıyor
Sonraki Ant Yapı'dan 500 milyon Dolarlık Yatırım

Diğer Yazılar

Firma Haberleri

Arsa dolandırıcılarına dikkat

Dolandırıcılığın yeni adı; değerli arsaları sahte evraklarla sahibinden habersiz başkasına satmak

Firma Haberleri 0 Yorum

Erzurum Kampüs Hastanesi İhalesine İtiraz

Erzurum’da ‘Sağlık Kampüsü’ inşaatı ihalesinin ikinci kez iptal edilmesinin ardından. ihaleye giren ve ikinci en düşük teklifi veren Limak-Haşemoğlu inşaat grubu, ihalenin kendilerine verilmesi için yargıya başvurdu.

Firma Haberleri 0 Yorum

Dome Partners Dünya’ya Açılıyor

TÜRKİYE’nin mimarlıktaki bilgi birikimini dünya arenasında değerlendirmek isteyen Dome Partners, geliştirdiği sistem ile 10 yılda 20 ülkede ortaklık kuracak.

Firma Haberleri 0 Yorum

Yenigün İnşaat 3 Proje İçin Düğmeye Bastı

41 yıl önce Ankara’da kurulan Yenigün İnşaat, 3 proje için düğmeye bastı.

Firma Haberleri

Iraklı heyetten Türk müteahhitlere yatırım çağrısı

Pyramids Grup Fuarcılık’ın Mayıs ayında düzenleyeceği, 62 ülkeden 2 bin alım heyetinin katılacağı Antalya Mermer ve Doğal Taş Ürünleri Fuarı öncesinde fuara katılacak Iraklı üst düzey yetkililer ile Türk müteahhit

Firma Haberleri 0 Yorum

Metal Ağaçlar Finans Merkezi’ne Enerji Verecek

Dünyadaki 9 finans merkezi incelenerek projelendirilen İstanbul Finans Merkezinde ortak alanlarının elektrik ihtiyacı 20 metre boyundaki 14 metal ağaçtan karşılanacak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.