Yeni konut projelerinde yüksek aidatlara dikkat!

Yeni konut projelerinde yüksek aidatlara dikkat!

Konut alıcıları yeni konut projelerinden ev alırken projenin bir çok özelliğine dikkat etmekte.

Konut alıcılarının tercihlerini belirleyen  faktörler arasında konum, ulaşım, cephe,  sosyal yaşam gibi  özellikler başı çekmekte. Burada gözden kaçan bir durum var oda aidat. Tüm maddi olanaklarınızı kullanarak yeni bir ev alıp,  her ay yüksek bir aidat bedeli ödemek istemiyorsanız aidat fiyatları özellikler listenizin ilk sıralarında yer almalı. Ankara konut projeleri yüksek aidatlar konusunda ilk sıralarda değil. Özellikle İstanbul’da bazı lüks konut projeleri yüksek aidatlarıyla dikkat çekmekte.

Aidatları belirleyen faktörler nelerdir?
Markalı ve lüks konut projeleri, yaşam kalitesini arttırarak yaşam alanı hizmeti sunuyor. Bu hizmetler  aidat olarak geri dönüyor. Markalı konut projelerinin çoğunda yer alan sosyal donatılar; Yüzme havuzu, spor sahaları, hamam,  gibi sosyal alanlar için her ay aidat ödenmekte. Bunun yanısıra resepsiyon, kuru temizleme, sağlık merkezi, hausekeeping gibi hizmetler de aidata dahil.

Emlak danışmanlık ve araştırma şirketi Reidin’in araştırmasına göre İstanbul’da Site Aidatları metrekare fiyatı Ankara’nın 2 katına yaklaştı. 2014 yılı sonu esas alınarak yapılan ‘Konut Projeleri Aidat Değerleri’ araştırmasına göre aidat için ortalama İstanbul Anadolu yakasında 2,10 TL, Avrupa yakasında 2 TL ödeme yapılıyor. Bu rakam Ankara’da 1,20 lira. İzmir’de ise 1,50 lira seviyesinde. Maksimum aidat rakamlarında ise İstanbul Avrupa yakası 13,16 liralık değerle ilk sırada. Bunu 9,44 liralık fiyatla Ankara, 7,54 ile Anadolu yakası ve 4,01 TL ile İzmir takip ediyor.

Handan Asal Eser

www.yasamprojeleri.com

Previous Nidapark Beşiktaş, yeni sakinleri ile buluştu
Sonraki Reysaş GYO Odunpazarı'ndaki depolama alanını kiraya verdi

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Ankara konut fiyatları artışında dünyada 13. sırada

Ankara konut fiyatları artışında 13. sırada.

Makaleler 0 Yorum

Ev Sahibinin Hakları

Kira hukukunda Ev sahibi ve Kiracı ilişkisi düşünülürken Ev sahibinin, sahibi olduğu evi istediği gibi kullanabilecek iken kiraya vermesi ile kiracının o evde huzurlu bir şekilde oturması arasında bir denge

Makaleler 0 Yorum

Kentsel dönüşüm süreçleri

Pek çok avantaja sahip olan kentsel dönüşüm, bazı şartlara bağlı olarak, uygun bulunan yapılar için geçerli olan bir uygulamalar dizisidir.

Makaleler 0 Yorum

Ankara’da Yaşam Alanı ve Kentsel Dönüşüm

Nüfusu 6 Milyon kişiye yaklaşan Başkent Ankara’da Gayrimenkul sektörü açısından büyük bir gelişme yaşanmakta.

Makaleler

Ankara Gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcı ilgisi

Ankara gayrimenkul sektörü son yıllarda hızlı bir ivme kaydetti.

Makaleler

Bina ve site yönetimi hakkında bilinmesi gerekenler

Yapılaşmaların son yıllarda oldukça fazla artması sonucu bina veya sitelerin eğitimli kişiler tarafından yönetilmesi zorunluluk haline gelmiştir.