Yeni Bir Para Birimi Mi Geliyor?

Bitcoin nedir? Bitcoin, en basit tanımıyla, herhangi bir merkez bankası veya benzeri resmi bir kuruluşla ilgisi olmayan dijital bir para birimi.

Bunun yanında insanların Bitcoin hakkında bildiklerinin birçoğu yanlış anlaşılmalarla dolu.

Bitcoin’in ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler…
2008 yılındaki mortgage krizinin ardından, Amerikan Merkez Bankası parasal genişleme yoluna gitmişti. Zaten bunun arkasından da dünya genelinde bir ekonomik durgunluk, kısa bir süre sonra da Avrupa’da devlet borcu krizi patlak verdi. Tüm bunların sonucunda devletin bastığı para birimine olan güven azalmaya başlamıştı. Böyle bir ortam Bitcoin gibi yeni bir dijital para biriminin ortaya çıkması için idealdi.

“Double Spending” sorunu…
İnternetin ortaya çıkışından beri, sanal para yaratmak için girişimler hep olmuştur. Yalnız ilk denemeler, “Double Spending” probleminin önüne geçemediler. İkili harcama anlamına gelen bu terim, dijital paranın sadece “veri” den ibaret olması sebebiyle, aynı “jetonun” çoğaltılıp iki kez gönderilmesi ile ilgili bir sorunu ifade ediyor.
 
Bu problemi çözmenin yolu, “jeton”un harcanıp harcanmadığını güvenilir bir kaynaktan kontrol etmekten geçiyor. Bunun için merkezi bir otoriteyi kullanmak mümkün olsa da, bu kez de güvenliğin yalnız bir tek noktadaki aksaklıkla kırılabileceği sorunu ortaya çıkıyor.

Gelişmeler…
Bitcoin, ilk olarak 2008 yılında ortaya çıktı. Bitcoin, Block Chain’i kullanarak “Double Spending” sorununu aşıyor. Block Chain, tüm işlemlerin kontrol edilip onaylandığı, merkezi olmayan, hesap defteri niteliğindeki bir bilgisayar ağı.

Satoshi Nakamoto kim?
Satoshi Nakamoto (muhtemelen gerçek ismi değil), Bitcoin protokolünün kurucusu. Bu kişinin gerçek kimliğini bilmesek de, ortalıkta onunla ilgili fazla sayıda spekülasyon var. Bildiklerimizi sıralayacak olursak:
 
“Satoshi Nakamoto”, bir Japon. Kendi halinde yaşayan dahi bir matematikçi olmasının yanında, şifreleme (kriptografi) konusunda da uzman birisi. Satoshi, 2010’un ortalarında Bitcoin’e yaptığı son programlama katkılarından sonra, bayrağı Bitcoin’in şu anki geliştiricisi olan Gavin Andresen’a devretti.

Bitcoin ağının ortaya çıkışı…
Ocak 2009’da ilk açık kaynak kodlu Bitcoin istemcisinin yayınlanması ve ilk Bitcoin’lerin çıkarılmasıyla, Bitcoin ağı ortaya çıkmış oldu.
İlk Bitcoin transferi, Satoshi Nakamoto’dan Hal Finney’e Bitcoin gönderilmesi ile gerçekleşmişti. Ekim 2009’da ilk döviz kuru oranı da belli oldu. 1 dolar, tam olarak 1,309,03 BTC (Bitcoin) ediyordu.

İlk gerçek alışveriş…
2010’da 1,000 BTC’nin değeri 0,003 dolardı. Mayıs 2010’da ilk gerçek Bitcoin transferi gerçekleşti ve Florida’lı bir programcı olan Laszlo Hanyecz, 10,000 BTC harcayarak iki pizza siparişi verdi. En büyük Bitcoin akışını ise Temmuz 2010’da MT. GOX başlattı.

İlk ve tek büyük güvenlik açığı…
Yine 2010 yılının Ağustos ayında Bitcoin protokolünde büyük bir açık bulundu, kullanıcılar bu açığı kullanarak Bitcoin’in ekonomik sınırlamalarını aşarak, sınırsız sayıda Bitcoinoluşturabiliyorlardı. Ayın 15’inde bu açık kullanılarak kullanılarak 184 milyar Bitcoinoluşturuldu. Ama yalnızca birkaç saat içinde durum fark edilip bu sahte Bitcoin’ler silindi. Bitcoin’in tarihinde bundan başka böyle bir güvenlik açığı da olmadı.
Kasım 2010’da Bitcoin’in ekonomi değeri 1 milyon doları, 2011’de ise 200 milyon doları aşarak çok hızlı bir yükseliş gösterdi. Bitcoin’i kabul eden yerler halen çok az sayıda da olsa git gide artıyordu.

Sonuç…
2011 ile 2012 arası dönem, Bitcoin için pek de iyi geçmedi ve MT. GOX’un kullanıcı tablosunun sızdırılması, DARKNET’de Bitcoin ile yasa dışı ürünlerin satılması, yetkisiz bir kişinin Bitcoin’e yönetici erişimi sağlayıp binlerce sahte Bitcoin yayması gibi olaylar yaşandı. Bu olaylarla sarsılan Bitcoin, 2012’de tekrar kullanıcılarının güvenini kazanmak için büyük bir çaba içine girdi ve bu sıralarda birçok ilk yaşandı.
 
Bitcoin kabul eden ilk taksi servisi, ilk büyük internet sitesi (WordPress.com), Bitcoin ile satın alınabilen ilk müzik albümü, ilk dergi ve daha birçoğu bu sıralarda ortaya çıktı.
 
Sonuç olarak çalkantılı tarihine rağmen, Bitcoin dünyanın şu anki ekonomik sistemini kökten değiştirebilecek bir alternatif sunuyor. Gelecekte ne olacağını kestirmek zor olsa da, bankalardan bağımsız ve tamamen güvenilir bir ekonomik sistemin dünyada standart haline gelme ihtimalinin hiç de düşük olmadığını düşünüyoruz.

(Kaynak:CHİP Online)

Previous ODTÜ Yolu'nda Son Durum
Sonraki Yörsan Araplara Satıldı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ordu Havaalanı fiyatları katladı

Türkiye’nin deniz üzerine dolguyla yapılan ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı yaklaşık 7 ay önce açılarak hizmete girdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 9 Şubat 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 9 Şubat 2015 tarihinde Ankara’da uygulanacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgeler aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Seyhan’ın Sorunu İmar Ve İstihdam

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ziyaret edip yeni görevinde başarılar dileyen Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kılçık birlikleri hakkında bilgi verdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara için el ele projesi kapsamında toplantı yapıldı

23.01.2015 tarihinde “ANKARA İÇİN EL ELE PROJESİ” kapsamında “4734 Kamu İhale Kanunu, 4735 Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ve ilgili mevzuatlarının konu alındığı toplantı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü toplantı salonunda, İl

Güncel Haberler 0 Yorum

Tarihi Hamamlar Sahibinden Satışa Çıktı

İstanbul’a gelen turist sayısının ve yabancı yatırımcıların turizm sektörüne ilgisinin artmasıyla birlikte tarihi mekanlara gün doğdu.

Güncel Haberler

Yenimahalle’de üç imar planı değişikliği

Ankara Yenimahalle 43052 ada 1 parsel, 5924 ada 6 parsel ve Biriketçiler Sitesi Uygulama İmar Planı, Umum Hurdacılar İşyeri Yapı Kooperatifi Islah İmar Planı, Umum Hurdacılar Yapı Kooperatifi Kuzey Kesimi

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.