Yazlığı olan emekli emlak vergisi öder mi?

Yazlığı olan emekli emlak vergisi öder mi?

‘Emekliyim. Oturduğum bir ev, bir de ufak yazlığım var. Kendi yağımda kavrulup gidiyorum’ deseniz de emlak vergisi ödemekten kurtulamıyorsunuz. Niye mi? Bilindiği üzere emlak vergisi arsa, arazi ve binalar üzerinden alınıyor. Vergiye mükellef olanlar her yü iki eşit taksitte ödemelerini yapıyor. Ancak her konut ya da arsa sahibi emlak vergisi ödemek zorunda değil. Örneğin; hiç geliri olmayanlar, emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri 200 metrekareyi aşmayan tek bir eve sahipse vergi ödemeyebiliyor.

İki eve vergi var
Gördüğünüz gibi yukarıda sıralanan kişilerin vergi ödememeleri şarta bağlı. O da, 200 metrekareyi aşmayan tek bir eve sahip olmaları. Yani birden fazla eve sahip olan emekli de olsa emlak vergisine tabi tutuluyor.

‘Yılın 3 ayı kullanıyorum’
Gelelim yazlık konusuna. Yılın iki-üç ayı kullanıyorum, sonra kapısından giren bile yok’ savunması nafile. Yılın 1 günü de kullanılsa birşey değişmiyor. Eğer iki eviniz varsa emlak vergisi ödemekle yükümlüsünüz. Bu zorunluluğu Emlak Vergisi Kanunu genel tebliğleriyle yapılan düzenlemelerde de görebilirsiniz; ‘Belirli dönemlerde dinlenme amacıyla kullanılan meskenler için (çiftlik evi, yazlık ev gibi) söz konusu indirimli vergi oranının uygulanması mümkün değildir.” Emekli çiftlerde durum Emekli karı kocanın ayrı ayrı birer eve sahip olduğu durumlarda var. Bu çiftin evlerden birinde oturup diğerini kiraya verdiğini düşünelim. Kanun tarafından yapılması gereken kiraya verilen evin vergisini ödemektir. Oturdukları ev için emlak vergisi ödemeleri şart olmuyor.

Hissedarlık varsa…
Emekliler, birden fazla konutta hisseye de sahip olabilirler. Bu durumda olanların da indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanması söz konusu olmuyor.Posta

Previous Adım İstanbul ödeme planı
Sonraki Marka Şehirler Zirvesi'nde geri sayım başladı

Diğer Yazılar

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Site ve apartmanlarda sigorta zorunluluğu

Özser Group sigorta Yönetim Kurulu Başkanı H.Necmi Üze, “Kat Mülkiyet Kanunu kapsamında ele alınan Ortak Alanlar Sigortası’na ait teminatlar yasalarla belirlendi ve sınırları çizildi. Buna göre herhangi bir hasar durumunda,

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Konut kredisi kullanırken boşa para ödemeyin

Yeni Konut Finansmanı Yönetmeliği, Mortgage kredisi (ipotekli konut kredisi) kullanan vatandaşlara yeni hak ve avantajlar sağlıyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi

Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi, alıcı ve satıcının karşılıklı olarak, satıcının taraflarca belirlenen bir bedel karşılığında taşınmazın satışını vermek, alıcının da bu taşınmazı satın almak ve bedelini ödemek konusunda tapu sicil

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Tapuları birleştirme işlemi nasıl yapılır?

Kimi durumlarda ayrı tapuların birleştirilmesi gerekiyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Kira geliri elde edenler dikkat!

Ülkemizde “kira” kavramı ile tanışmayan insan yoktur.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Emlak vergi muafiyetinde önemli ayrıntı

Mülk takip sistemi İmpomes’in Genel Koordinatörü Damla Kartalkanat, bazı mülkler için emlak vergi muafiyeti bulunduğunu ve bu nedenle mükelleflerin iyi bir takip yapmaları halinde ödediği vergileri geri alabileceğini söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.