Yazlığı olan emekli emlak vergisi öder mi?

Yazlığı olan emekli emlak vergisi öder mi?

‘Emekliyim. Oturduğum bir ev, bir de ufak yazlığım var. Kendi yağımda kavrulup gidiyorum’ deseniz de emlak vergisi ödemekten kurtulamıyorsunuz. Niye mi? Bilindiği üzere emlak vergisi arsa, arazi ve binalar üzerinden alınıyor. Vergiye mükellef olanlar her yü iki eşit taksitte ödemelerini yapıyor. Ancak her konut ya da arsa sahibi emlak vergisi ödemek zorunda değil. Örneğin; hiç geliri olmayanlar, emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri 200 metrekareyi aşmayan tek bir eve sahipse vergi ödemeyebiliyor.

İki eve vergi var
Gördüğünüz gibi yukarıda sıralanan kişilerin vergi ödememeleri şarta bağlı. O da, 200 metrekareyi aşmayan tek bir eve sahip olmaları. Yani birden fazla eve sahip olan emekli de olsa emlak vergisine tabi tutuluyor.

‘Yılın 3 ayı kullanıyorum’
Gelelim yazlık konusuna. Yılın iki-üç ayı kullanıyorum, sonra kapısından giren bile yok’ savunması nafile. Yılın 1 günü de kullanılsa birşey değişmiyor. Eğer iki eviniz varsa emlak vergisi ödemekle yükümlüsünüz. Bu zorunluluğu Emlak Vergisi Kanunu genel tebliğleriyle yapılan düzenlemelerde de görebilirsiniz; ‘Belirli dönemlerde dinlenme amacıyla kullanılan meskenler için (çiftlik evi, yazlık ev gibi) söz konusu indirimli vergi oranının uygulanması mümkün değildir.” Emekli çiftlerde durum Emekli karı kocanın ayrı ayrı birer eve sahip olduğu durumlarda var. Bu çiftin evlerden birinde oturup diğerini kiraya verdiğini düşünelim. Kanun tarafından yapılması gereken kiraya verilen evin vergisini ödemektir. Oturdukları ev için emlak vergisi ödemeleri şart olmuyor.

Hissedarlık varsa…
Emekliler, birden fazla konutta hisseye de sahip olabilirler. Bu durumda olanların da indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanması söz konusu olmuyor.Posta

Previous Adım İstanbul ödeme planı
Sonraki Marka Şehirler Zirvesi'nde geri sayım başladı

Diğer Yazılar

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Yeni mevzuat önümüzdeki ay uygulamaya geçiyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İnşaat sektöründeki belirsizlikler ortadan kalkacak. Mükellefin kafasınI karıştıran uzun, karmaşık, anlaşılmaz mevzuat sadeleştirilecek.”

Mevzuat Haberleri

İnşaatta yeni dönem başlıyor

İNTES Türkiye inşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Kira Geliri Gizlenemeyecek

Maliye, vergi alacakları için gayrimenkul, inşaat ve turizm sektörlerini yakın takibe alacak.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Arsa Sahibine Daire Dışında Para Ve Kira Ödenmesi

 Uygulamada çok sık rastlanılan durumlardan biri de; arsası karşılığında belli sayıda daire ve dükkan alacak olan arsa sahiplerine, ayrıca para ödenmesi ve inşaat bitinceye kadar kiraladığı evin kira ödemelerinin karşılanmasıdır.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Bir vergi 7 vergiyi birden zıplatıyor

Bilin bakalım hangi vergi? O vergide, ciddi bir artış olursa, olay bununla sınırlı kalmıyor. Kendisi dahil 7 vergi ve harcı zıplatıyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Değer artış kazancı olarak vergilendirilmeyen haller

Aldığı emlağı 2’den az ve 5 yıl içindeki satmak ‘Değer Artış Kazancı’olarak vergileniyor

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.