Yatırım için konut almalı mı?

Yatırım için konut almalı mı?

2015 yılında konut fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye oldu.

Öyle böyle de değil, açık ara… Demek ki furya devam ediyor. Türkiye’de konut fiyatlan neden artar? O kadar çok sebebi var ki… Suriyelilerden tutun, yık-yap şeklinde devam eden kentsel dönüşüme, inşaat ve arsa maliyetlerinden, lüks ev talebine kadar…

Ancak burada esaslı bir tutumdan bahsetmek zorundayız. Konutun yatırım haline dönüşmesi… Yıllardır yüksek getiri ile devam eden konut piyasası kendi kendini dolduruşa getiren bir mekanizmaya dönüştü, iyi de kazandırdı. Kira gelirleri, ev fiyatlanndan daha hızlı değişir. Eğer bir konut için istenen fiyat, 200 aylık kira getirişinin üstüne çıkmışsa temkinli yaklaşmak gerekir.

Yaklaşık 17 yıl…

Bizde 30-35 yılı buldu. Ev almak yerine kirada oturmak çok daha mantıklı hale geldi. Bakın, Türkiye’de çalışan bir insanın ortalama geliri yılda yüzde 10-12 civannda artıyor. Ya konut fiyatları? Artış yüzde 20’yi geçti. İnsanlar gelirinin yanı sıra birikimini de ortaya koyuyor. Demek ki alıcılann ağırlıklı düşüncesi yatırım yapmak. Reklamlarda bile verilen mesaj bu; Yatırım yapın! Oysa sektörde yavaşlama söz konusu ve güven endeksi yön değiştiriyor. Vergi ayarlamalan üzerinde iyice düşünülmesi gereken bir durum yarattı.

Beklenti; Cumhurbaşkanı’nın işareti ile gelecek yeni Merkep Bankası Başkanı’nın faizleri suni olarak dtfcürüp sektöre ivme kazandırması… Tabii bu durum nereye gider? Ne-kadar sürdürülebilir? O tartışılır. Normal şartlarda arz yarıya inse bile yatırım anlayışı değiştiğinde konuta talep kısılacaktır. Fiyatları düştüğü halde alıcı bulamayan yatırımlardan para kazanılmayacaktır. Kişisel görüşüm, yatırım için konut almış olanların yavaş yavaş satış için fırsat kollamalarının zamanı gelmiştir. Murat Muratoğlu/Sözcü

Previous Koç Yapı GYO oluyor
Sonraki Ankara YHT Garı Temmuz ayında tamamlanacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 5 Mart 2015

Başkent Elektrik A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 5 Mart 2015 tarihinde Ankara’da Altındağ, Çankaya, Çubuk, Etimesgut ilçelerinde elektrik kesintisi uygulanacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Antalya- Burdur-Isparta Planlama Bölgesi Planı Askıya Çıkartıldı

Antalya- Burdur-Isparta Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı tamamlandı ve Antalya Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kurşunlu Göleti Suya Kavuşuyor

İnegöl’e bağlı Kurşunlu beldesinde kuraklık nedeniyle su düzeyinin dibe vurduğu Kurşunlu Göleti’nin imdadına BUSKİ yetişti.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çukurova Havalimanına yeni ihale

Geçen yıl temeli atılan ancak yüklenici firma Koçoğlu’nun kredi bulamaması ve ekonomik sıkıntıları neticesinde iflas erteleme talep etmesiyle yatırımı durdurulan Uluslararası Çukurova Havalimanı projesi için 150cak’ta ihaleye çıkılacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Mogan Gölü’ne yüzen ev tekne indirildi

Ankara’da Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) mühendis Ertan Baydar tarafından tasarlanan ’Moonstar Ayyıldız’ isimli teras manzaralı yüzen ev tekne, Mogan Gölü’ne indirildi. 

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm 51954 ada 1 parsel imar planı askıda

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 4.Etabı kapsamında yer alan 51954 ada 1 sayılı parsele ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği 8 Haziran 2016 tarihinde askıya çıktı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.