Yapı ürünleri sektörü mega projeler ile büyüyecek

Yapı ürünleri sektörü mega projeler ile büyüyecek

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF), 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Mustafa Şefik Tüzün, 2015 yılını değerlendirerek, 2016 yılı öngörülerini açıkladı.

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu(YÜF) Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün, 12. Olağan Genel Kurulu’nun açılış konuşmasında; 2016 yılının inşaat sektörü için 2015’e göre büyüyen bir yıl olacağını belirterek, son öngörülere göre Türkiye ekonomisinde yüzde 4,5, inşaat sektörü genelinde ise yüzde 5 oranında artışın beklendiğini açıkladı.

2016’da Hedef 1 Milyon 500 Bin Konut Satışı
2016 yılı için olumlu beklentileri olduğunu belirten M. Şefik Tüzün ’’Yeni yılın ilk tahminlerine göre, 2016 yılında Türkiye ekonomisinde büyümenin yüzde 4,5, inşaat sektöründe ise yüzde 5 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. 2015 yılının ilk 10 ayı, ülkemizde ve dünyadaki politik ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle durgun geçmiş, Ekim ayından itibaren toparlanma başlamış ve Kasım ayı seçim sonuçlarının getirdiği politik istikrar ile birlikte her alanda yeniden umutlar artmıştır.

Halihazırda devam eden mega projelere ilave olarak; yeni başlayacak konut ve altyapı projeleri, kentsel dönüşüm projeleri ve yabancı yatırımcıların konut sektörüne devam eden yüksek ilgisiyle 2016 yılının, inşaat sektörü için 2015’e göre büyüyen bir yıl olacağını tahmin ediyoruz. 2016 yılında 1 milyon 500 bin konut satışı hedeflenmektedir ve bu durum 2015 yılındaki 1 milyon 290 bin adet satışa oranla yaklaşık yüzde 15’lik bir artış anlamına gelmektedir.’’ dedi.

Ciroda yüzde 18’lik artış
M. Şefik Tüzün; ’’Üye birliklerinin verilerine göre, federasyonumuzu oluşturan sektörlerin 2015 yılındaki toplam cirosu; kur etkisiyle 2014 yılına oranla dolar bazında yaklaşık yüzde 5,5 düşerek, 11 milyar dolardan 10,5 milyar dolara inmiştir. Ancak ortalama kurla hesap yapıldığında, Türk Lirası bazında cironun yüzde 18,7 arttığını görüyoruz. 2015 yılında, 82 bin kişilik istihdam yaratılmış ve federasyona üye sektörlerin toplam ihracatı ise 600 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. 2016 yılı ve sonrası için umutlu olmamızı sağlayan etkenler arasında; beton yollar, beton bariyerler, kentsel dönüşüm, 20 yılda 7 milyon konut, mega projeler, devam eden konut ve altyapı projeleri, yabancıların konut sektörüne devam eden ilgisi ön planda yer almaktadır.” şeklinde konuştu.

Yapı Ürünleri Üreticileri Hakkında:
Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) 22 Şubat 2005 tarihinde, Agrega Üreticileri Birliği (AGÜB), Kireç Sanayicileri Derneği (KİSAD), Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve Türkiye Prefabrik Birliği (TPB) tarafından, yapı ürünleri sektörünün rekabet gücünün artırılarak uluslararası ekonomik sistemde daha etkin hale getirilmesi hedefiyle kurulmuştur.

Federasyonun amacı, betona dayalı yapı malzemeleri üreten kuruluşlara ve mensuplarına mesleki, sosyal, teknik ve ekonomik yönlerden rehberlik etmek, yapı malzemeleri ve ticaretinin mesleki ahlak ve kamu yararına uygun, ahenkli ve verimli tarzda çalışmasını sağlamak ve uluslararası entegrasyon hedefi doğrultusunda Türk Sanayi ve Hizmet kesiminin rekabet gücü artırılarak, uluslararası ekonomik sistemde belirgin ve kalıcı bir yer edinmesi için çalışmaktır.

Previous TOYA NEXT projesi ön talep topluyor
Sonraki Zonguldak Ormanlı'da 100 konutun 50'si emeklilerin

Diğer Yazılar

Firma Haberleri

Türkiye en çok Leed Yeşil Bina Sertifikası alan ilk 10 ülke arasında

Türkiye 150 ülkeyi kapsayan bir araştırmaya göre, çevre dostu yeşil bina sertifikaları sıralamasında ilk 10’a girmeyi başardı. 

Firma Haberleri 0 Yorum

Filli Boya Design Soul Dijital Dergisi yayında

Bugüne kadar 750.000 bini aşkın indirilme rakamına ulaşarak dijital mecralarda öncülüğünü sürdüren, A’ Design Award ödüllü Design Soul dijital dergisi, 2016’da da renklerin yaşamımızdaki önemini farklı ve keyifli bir dille

Firma Haberleri 0 Yorum

Niziplioğlu Grup Topkapı’ya Otel Yapıyor

Metropol İstanbul’un turizmden aldığı pay arttıkça, otelciliğe yatırım yapanlar da artıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Evgör Mobilya Tuzla’da mağaza açtı

Türk ev mobilyası sektöründe faaliyet gösteren Evgör, yeni konsept mağazasını İstanbul Tuzla’da hizmete açtı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Gökdeniz Kartal 48 Ay Sıfır Faizle Satışta

Gülsa İnşaat & Bay Yapı Ortak Girişimi, Anadolu Yakası’nın yükselen yıldızı Kartal’da hayata geçirdiği Gökdeniz Kartal projesi ile yatırımcının yüzünü güldürecek.

Firma Haberleri 0 Yorum

ANKAVİLLA, hafif çelik sistem ile prefabrik yaşam alanları sunuyor

ANKAVİLLA Prefabrik,  1998 yılından beri kendi bünyesinde kullandığı teknoloji ile güvenliği, hızı, kaliteyi ve betonarme yapılara göre düşük maliyeti birleştirerek hizmet veriyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.