Yapı ruhsatı alma oranı azaldı

Yapı ruhsatı alma oranı azaldı

2015 yılında alınan toplam yapı ruhsatı önceki yıla oranla yüzde 16.4 azalarak 184,1 milyon metrekareye gerilerken alınan konııt yapı ruhsatı ise yüzde 16,8 azalarak 136.1 milyon metrekareye indi.

 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yayınlanan sektör raporuna göre. konut dışı bina yapı ruhsatları yüzde 15.3 azalarak 48 milyon metrekareye düştü. Alınan yapı ruhsatlarındaki gerilemenin 2016 yılındaki işleri de sınırlayacağı öngörülürken, bu düşüşe rağmen, 2015 yılında alınan yapı ruhsatları 2013 yılının yüzde 4,6 üzerinde gerçekleşti. Geçen yıl alman yapı izinleri 2014 yılına göre gerilerken, gerileme yapı ruhsatlarındaki düşüşe göre daha sınırlı kaldı. 2015 yılında alman toplam yapı izinleri metrekare olarak önceki yıla göre yüzde 6,7 azalarak 141.4 milyon metrekareye gerilerken konut yapı izinleri yüzde 5,3 azalarak 107,9 milyon metrekareye indi. Konut arzı ise önemli ölçüde devam etti.

KREDİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNDE YÜKSELME

Geçen yıl inşaat malzemesi sanayisinde ağırlıklı ortalama sanayi üretimi yüzde 0.7 büyüyerek 2014’e göre 0,2 puan ilerleme kaydetti. 2014 yılında inşaat malzemelerindeki talep artışı özel sektör inşaat harcamalarından kaynaklanmış, kamu inşaat harcamaları ve ihracattan talep artışı olmamıştı. 2015 yılında ise yine özel sektör inşaat harcamaları talep ve sanayi üretimi artışını sürüklerken kamu inşaatları ile ihracat tarafından talep etkisi negatif oldu. İnşaat ve gayrimenkul sektörünün kredi yükümlülükleri geçen yıl önemli ölçüde yükselme kaydetti.

İnşaat sektörünün 2015 yılında kullandığı toplam yurt içi krediler yüzde 35 artarak 139.2 milyar liraya ulaşırken, gayrimenkul sektörünün yurt içinden kullandığı krediler yüzde 44,4 artış gösterdi. Kredi hacmindeki genişlemede 2015 yılında döviz kurlarındaki artışın ve döviz cinsi kredilerin TL karşılıklarının artması da etkili oldu. Aynı yıl, yurt dışından kredi kullanımında da yükseliş gözlendi ve inşaat sektörünün yıırt dışından kullandığı krediler yüzde 27.3 artarak 9,4 milyar dolara ulaştı.Ankara Başkent

Previous Konut yatırımlarında Anadolu'ya ilgi artıyor
Sonraki Fortis Meridyen projesi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Mustafa Tuna: Emlak simsarlarına geçit vermeyeceğiz

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, TOKİ işbirliği ile bölgede hayata geçirmeye çalıştıkları Ulubatlı Hasan ve Saraycık mahallelerindeki kentsel yenileme projesini, bazı emlakçıların provoke etmeye çalıştığını belirterek, “Emlak simsarları, mağdur taklidi

Güncel Haberler 0 Yorum

Eskişehir Masal Şatosu 9 Mart’ta Hizmete Giriyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Sanat ve Kültür parkı içerisinde yer alan Masal Şatosu,

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut Ankara’nın parlayan yıldızı oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2014 yılı nüfusu bir önceki yıla göre binde 20.8 artışla 5 milyon 150 bin 72’ye yükselen Ankara’nın en çok nüfusun arttığı ilçenin Etimesgut olduğu belirlendi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Çankaya su kesintisi 10 Aralık 2015

10 Aralık  2015 tarihinde Ankara Çankaya ilçesinde su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Baruthane Binaları Ataköy’de O Ruhsata Dava

ATAKÖY sahilde tescilli Baruthane binalarının bulunduğu araziye verilen inşaat ruhsatı yargıya taşındı. Ruhsatın ‘şehircilik ve koruma ilkelerine’ aykırı olduğu belirtildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Haliç’teki Dönüşüme Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından Büyük Destek

Haliç’teki dönüşümün protokol imzaları Çevre ve Şehircilik Bakanı idris Güllüce ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın katıldığı törenle atıldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.