Yapı ruhsatı alma oranı azaldı

Yapı ruhsatı alma oranı azaldı

2015 yılında alınan toplam yapı ruhsatı önceki yıla oranla yüzde 16.4 azalarak 184,1 milyon metrekareye gerilerken alınan konııt yapı ruhsatı ise yüzde 16,8 azalarak 136.1 milyon metrekareye indi.

 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yayınlanan sektör raporuna göre. konut dışı bina yapı ruhsatları yüzde 15.3 azalarak 48 milyon metrekareye düştü. Alınan yapı ruhsatlarındaki gerilemenin 2016 yılındaki işleri de sınırlayacağı öngörülürken, bu düşüşe rağmen, 2015 yılında alınan yapı ruhsatları 2013 yılının yüzde 4,6 üzerinde gerçekleşti. Geçen yıl alman yapı izinleri 2014 yılına göre gerilerken, gerileme yapı ruhsatlarındaki düşüşe göre daha sınırlı kaldı. 2015 yılında alman toplam yapı izinleri metrekare olarak önceki yıla göre yüzde 6,7 azalarak 141.4 milyon metrekareye gerilerken konut yapı izinleri yüzde 5,3 azalarak 107,9 milyon metrekareye indi. Konut arzı ise önemli ölçüde devam etti.

KREDİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNDE YÜKSELME

Geçen yıl inşaat malzemesi sanayisinde ağırlıklı ortalama sanayi üretimi yüzde 0.7 büyüyerek 2014’e göre 0,2 puan ilerleme kaydetti. 2014 yılında inşaat malzemelerindeki talep artışı özel sektör inşaat harcamalarından kaynaklanmış, kamu inşaat harcamaları ve ihracattan talep artışı olmamıştı. 2015 yılında ise yine özel sektör inşaat harcamaları talep ve sanayi üretimi artışını sürüklerken kamu inşaatları ile ihracat tarafından talep etkisi negatif oldu. İnşaat ve gayrimenkul sektörünün kredi yükümlülükleri geçen yıl önemli ölçüde yükselme kaydetti.

İnşaat sektörünün 2015 yılında kullandığı toplam yurt içi krediler yüzde 35 artarak 139.2 milyar liraya ulaşırken, gayrimenkul sektörünün yurt içinden kullandığı krediler yüzde 44,4 artış gösterdi. Kredi hacmindeki genişlemede 2015 yılında döviz kurlarındaki artışın ve döviz cinsi kredilerin TL karşılıklarının artması da etkili oldu. Aynı yıl, yurt dışından kredi kullanımında da yükseliş gözlendi ve inşaat sektörünün yıırt dışından kullandığı krediler yüzde 27.3 artarak 9,4 milyar dolara ulaştı.Ankara Başkent

Previous Konut yatırımlarında Anadolu'ya ilgi artıyor
Sonraki Fortis Meridyen projesi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Keçiören 91615 ada 4 parsel imar planı değişikliği

Ankara Keçiören İlçesi 91615 ada 4 sayılı parsele ait 1/5000 ölçekli uygulama İmar Planı değişikliği 7 Aralık 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler

Türkiye’nin tek akıllı yolu yılsonu hizmete giriyor

Makyol Genel Müdürün Alp Girgin ve şirket danışmanlarından Gülsin Akman, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulunu ziyaret ederek, İstanbul-İzmir otoyolu inşaatı hakkında bilgi verdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul havaray projelerinin güzergahları belli oldu

Toplam uzunluğu 47.8 kilometre olarak belirlenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı havaray projelerinin güzergahları belli oldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Etimesgut elektrik kesintisi 16 Şubat 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 16 Şubat 2015 tarihinde Ankara Etimesgut’da uygulanacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgeler aşağıda yer almaktadır.​

Güncel Haberler 0 Yorum

Mamak’ı Yükselen Yıldız Yapan Yatırımlar

Mamak Belediyesi’nin hazırladığı ve Mamak’ın büyük bölümünü kapsayan kentsel dönüşüm projeleriyle bölgenin en büyük sorunlarından biri olan gecekonduların yerine modern konutlar yükseliyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Siteler Karapürçek Teleferik Hattı Projesi İptal Edildi

Teleferik projesine mahkemeden iptal Ankara 11. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri arasında yer alan SitelerKarapürçek teleferik hattını iptal etti.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.