Yalova Türkiye’nin En Güzel Coğrafyası

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Yalova Belediyesi Encümen Toplantı Salonu’nda bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Koçal, toplantıda turizm ile ilgili yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Başkan Koçal, İnkılap Vapuru’yla ilgili olarak hukuki süreçlerin tamamlandığını söyledi. İnkilap Vapuru’nu Yalova Belediyesi’nin artık istediğini gibi kullanabileceğini ifade eden Başkan Koçal, İnkılap Vapuru’nu Eğitim Müzesi’ne çevireceklerini dile getirdi.

5 yıldızlı oteller ve kongre merkezleri olmadan turizm hayat bulamaz…
Başkan Koçal, “Yalova’nın yüzde 25’i olan esnafımızın gelirlerinin yükselmesi için üç sektörün önemini sürekli anlatıyoruz. Bunlardan bir tanesi turizm sektörüdür. Yalova, Türkiye’nin en güzel coğrafyasıdır. Turizmin bu kentte nasıl var olacağıyla ilgili bir planlama çalışmasını yıllardır yürütüyoruz. Turizmin olabilmesi için öncelikle tesislerin olması gerekiyor. 5 yıldızlı oteller, kongre merkezleri olmadan turizm hayat bulamaz. Bunun için de birkaç sene evvel başlattığımız otellerin teşvik edilmesiyle ilgili çalışmamız devam ediyor” dedi.

Turizm için düğmeye basıldı…
Başkan Koçal, “Fatih Caddesi’nin sonunda 3 parselin 5 yıldızlı otel ve kongre merkezi yapılması için gereğini yaptık. Devlet gibi yapmadık. Devlet bedava veriyor; yeter ki 5 yıldızlı otel verilsin diye. Süreci iyi yönetip belediye kasasına 40 milyon lirayı da koyarak bu işi yönettik. Orada özel sektör yakında tesis inşaatlarına başlayacak” diye konuştu. Yalova’daki tesis yatırımlarının bununla da sınırlı olmadığını belirten Koçal, “Termal’de bakanlık bin 700 dönümlük alanın turizm tahsisini gerçekleştirecek. Yalova’daki turizm hedefinin tesis anlamındaki işler için düğmeye basıldı. Bundan sonraki süreçte özel teşebbüsün çalışmaları başlayacak” diye konuştu.

Hedef 2 milyon turist…
Turizmin sadece tesisten ibaret olmadığını belirten Başkan Koçal, şunları söyledi: “Bir hedefimiz  var. Yalova 2 milyon turisti ağırlayabilir diye düşünüyoruz. Bunun da Yalova ekonomisine katkısı 400 milyon dolar gelir sağlanması olacaktır. Bu; Yalova esnafı ve ticareti için önemli bir potansiyel. Sadece tesisle bu iş olmaz. Muhakkak Yalova’da turistin para harcamasını sağlayan altyapının yapılması gerekiyor. Biz yıllardır fotoğrafı tamamlamaya çalışıyoruz. Bunun için önce dünyadaki turizm şehirlerinin yaptığı bir yöntemle, şehre gelen turistin şehirde para harcamasını sağlayacak en önemli unsurlardan birisi müzelerdir.

Biz de bu amaçla 14 müze kurma kararı almıştık. Bunları başlattık. Bir kısmı açıldı, bir kısmının inşaatı devam ediyor. Bunları kısa sürede tamamlayarak en önemli altyapıyı oluşturmuş olacağız. Yalova’da 18 tane köşemiz var. Bunların hepsi müze değil. Bir kısmı yine turizmin altyapısı olacak olan fotoğraf çektirme köşeleri, gezi noktaları gibi. Geofit Bahçesi Türkiye açısından önemli bir nokta olacak. Hem peyzaj düzenlemesi hem de 400 bine yakın gen bankası oluşturulacak. Karaca Arboretum gibi, Atatürk Anadolu Ağaç Müzesi gibi, hem Yalovalıların görsel güzelliklerle keyif alacakları mekanlar hem de turistlerin ilgi duyacağı yerler olacak.

İnkılap Vapuru eğitim müzesi olacak…
TİGEM arazisi içinde Yalova Valiliği’ne devredilen Atatürk Köşkü’nün, Atatürk ve Çocuk Müzesi olarak dizayn edileceğini belirten Koçal, yıllardır çeşitli nedenlerle Yalova sahilinde atıl şekilde duran İnkılap Vapuru’na ise Eğitim Müzesi açacaklarını ifade etti. Koçal, İnkilap Vapuru ile ilgili gelinen süreci şu şekilde ifade etti: “Eğitim Müzesi, hedeflerimizden bir tanesiydi. Bizim yapacağımız müze geniş çaplı olacak. Eğitim Miizesi’nde bugüne kadar eğitim sürecinde kullanılan araçlar olacak. Bizim çocukluğumuzda bile kullanılan eğitim araçları müzelik oldular. Oturulan tahta sıralardan tutun da o zamanki eğitim araçlarına kadar  birçok parça müzede yer bulacak. Gerçekten güzel bir müze olacak. Böyle bir koleksiyonu satın alacağız. Bunun yeri de İnkılap Vapuru olacak. Hukuki sürecin bitmesini bekliyorduk. İnkılap Vapuru ile ilgili hukuki süreç bitti. Burayı belediye olarak istediğimiz şekilde hizmete açma şansımız var. Buranın 2. katının yarısını eğitim müzesi, 400-500 metrekaresini de eğitimciler lokali olarak değerlendireceğiz. Hem eğitim müzesi hem eğitimciler lokali olacak. Birinci katını ticari olarak ihaleye çıkacağız. Eğitim müzemiz inkılap Vapuru içerisinde hayat bulacak. Tahmin ediyorum 1 sene içerisinde yapılanmasını tamamlarız “ dedi.

Müze şehri Yalova…
Başkan Koçal, 14 müzeyi yapmaktaki amaçlarının, hedef sayı olarak belirledikleri 2 milyon kişinin Yalova’da dolaşarak para harcamasını sağlamak olduğunu belirtti. Koçal, mevcut ve yapılacak müzeleri şu şekilde sıraladı: Yürüyen Köşk, Kent Müzesi, Kağıt Müzesi, Arkeopark, Deprem Anıtı, Göç Müzesi, Şairler Müzesi, Hasan Baba Müzesi, Atatürk ve Çocuk Müzesi, Geofit Bahçesi, Kafkas Müzesi, Garden A.Ş. Çiçek Sergisi, Ticaret Müzesi, Eğitim Müzesi, Karaca Arboretum, Atatürk Anadolu Ağaç Müzesi, Tekstil Müzesi, Yalova Sanat Müzesi.

Yalova için Karanfil Köy projesi…
Yalova Belediyesi olarak turizme yönelik bir başka projenin de Karanfil Köy Projesi olduğunu söyleyen Koçal, “Türkiye’de ilk olacak bir köy projemiz var. Buna Karanfil Köy Projesi adını verdik. Kazımiye ile Sultaniye arasında bir tepe üzerinde 130 dönümlük bir yerde burası yapılacak. Burası bir turizm köyü olacak. İçerisinde 30 tane ev bulunacak. Bu evler tamamen Anadolu’nun mimari yapılarını yansıtacak ve tek tip evler olmayacak. Birisi Karadeniz mimarisini yansıtıyorsa diğeri Güneydoğu Anadolu mimarisinin esintilerini taşıyacak; ama hepsi köy evleri olacak, betonarme olmayacak” diye konuştu.(Haberci Yalova)

Previous Ankara İtfaiyesi Yeniden Yapılanıyor
Sonraki Eskişehir'e 5 Yıldızlı Hastane Geliyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Kalesi Çöplüğe Döndü

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Ankara Kalesi ve çevresi koca bir çöplüğe döndü.

Güncel Haberler 0 Yorum

Selçuk Öztürk :Irak’a Demiryolu Hattı Konya Ekonomisini Uçurur

KONYA Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Anadolu Ajansı  Konya Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek, AA Konya Bölge Müdürü Ahmet Kayır ile görüştü.

Güncel Haberler

Yabancıların Ankara’da taşınmaz almasına mevzuat engeli

Türkiye’de yabancılara satılan gayrimenkulun parasal değeri 4.3 milyar dolara ulaşırken inşaatçılar, başta Ankara olmak üzere yabancıların Türkiye’de taşınmaz alma şartlarının hala engellerle dolu olmasından yana dert yandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İlk kez ev alacaklara devletten 15 bin lira

Kamuoyu’nda ‘Torba Yasa’ olarak bilinen kanun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

YHT’de Uçak Bileti Modeli

TCDD Genel Müdürlüğü, uçaklarda olduğu gibi yüksek hızlı trende indirimli bilet uygulamasına geçti.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kadıköylünün tercihi Ataşehir

TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin desteğiyle hazırlanan REIDIN – İSTEEND İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu’nda 2016 yılı 2. çeyrek dönemi sonuçlarına göre, gerçekleşen taşınma işlemleri bir önceki çeyreğe göre %2 artış gösterdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.