Yabancı yatırımcı GYF’lere ilgi duyuyor

Yabancı yatırımcı GYF’lere ilgi duyuyor

Avrupa’nın sektöründe en büyük fuarı olan ve bu yıl 18’incisi gerçekleştirilen Expo Real Fuarı için 5-7 Ekim tarihlerinde yine Münih’teydik.

64 bin metrekarelik alana yayılan fuar bu yıl, 74 ülkeden 1.700’ün üzerinde katılımcı ve yaklaşık 38 bin ziyaretçiyi ağırladı. Eylül ayında gerçekleşen dev birleşmemizin ardından Expo, yeni Cushman & Wakefield olarak katıldığımız ilk uluslararası fuar oldu.

Dünyanın lider gayrimenul danışmanlık şirketi olmanın sorumluluğu ile Expo’da açtığımız stand, dünyanın farklı noktalarından katılımcıları ağırlarken, haftalar öncesinden ayarlanmış randevularla binin üzerinde özel müşteri görüşmesine de ev sahipliği yaptı. Ayrıca her yıl olduğu gibi “Büyüyen Şehirlerde Kazanmak” (Winning in Growth Cities) başlıklı dikkat çekici raporumuzun lansmanını da yine Expo’da yaptık. Önümüzdeki haftalarda, ilgili raporun dikkat çeken başlıklarını sizlerle paylaşacağız. Ancak öncesinde; Expo’nun Türkiye’nin uzun vadeli yabancı yatırımcı çekebilmek için ne denli iyi bir fırsat olduğunun altını bir kez daha çizmek  gerekiyor.
18’inci Expo Fuarı’nda alışagelmiş fuar anlayışından farklı olarak stantlarda proje veya şirket tanıtımından ziyade görüşme ortamı yaratmak ön plandaydı. Katılımcılar arasında geliştiricilerden çok fonlar, finans kurumları ve hizmet şirketleri dikkat çekiyordu.

Büyük ihtimalle proje tanıtımı şeklinde gerçekleşen ve bireysel tüketici kabul eden bir fuar olmaması nedeniyle Türkiye’den katılım geçen yıllara nazaran kısıtlıydı. Oysa Türk müteahhitlerin tercih etmediği bu tarz kurumsal yatırımcılara hitap eden fuarlar ileride daha da önem kazanacak. Neden diye soracak olursanız;
Mütekabiliyet yasası ile birlikte nispeten artan yabancılara satışlar, Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlamakla beraber bekleneni yansıtmıyor. Zira; 2015 yılı Ağustos ayı dahil toplam 844.132 adet konut satışının sadece 14.424 adedi, yani %2’den azı yabancıya satış olarak gerçekleşti. Bu oran, Türkiye gayrimenkul sektörünün genel sermaye ve finansman kısıtlılığına çözüm getirecek boyutta değil ve en önemlisi de uzun vadede olması mümkün gözükmüyor. Bu açıdan dünya devi fon ve yatırımcılar ile daha uzun vadeli çalışmalarda bulunmak sektör için kritik. Sadece proje, bölge veya sektör bazında değil; Türkiye’yi, tüm sektörleri ve hikayesini doğru ve kapsamlı şekilde anlatıp, tarafsız görüş sağlamak, yabancı yatırımcılar tarafından ciddi anlamda önemseniyor. Bunun içinde Expo Real çok önemli bir platform ve buluşma noktası.

Yabancı yatırımcı Türkiyedeki siyasi belirsizliği fırsata çevirme hedefinde
Expo’da uzun dönemli yatırımcı ilişkileri geliştirmenin yanı sıra yabancı gözüyle Türkiye pazarını objektif olarak değerlendirme şansı da yakaladık. Türkiye gayrimenkul sektörü ile ilgilenen yatırımcı sayısı iç gelişmelere paralel olarak artıp azalıyor. Örneğin Türkiye’de son dönemde yaşanan siyasi belirsizliklerden fırsat çıkarmayı hedefleyen yatırımcıların sayısı arttı. Fakat çoğunlukla beklentilerin karşılanmadığını görüyoruz. Çünkü belirsizliklerin genel anlamda fiyata yansımasını henüz gözlemleyemedik.

Expo’da gözlemlediğimiz diğer unsurlar arasında, hazır gelir üreten gayrimenkullerin birçok kurumsal yabancı yatırımcı tarafından tercih edilmesini sayabiliriz. Fakat fiyatlama farkı çok sayıda yatırımcıyı proje geliştirmeye yönlendiriyor. Ayrıca Türkiye’de adını yeni duymaya başladığımız Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF’ler) vergi avantajlarından ötürü yatırım yapılandırma açısından ciddi ilgi görüyor.

Bize dönecek olursak; Cushman & Wakefield Türkiye olarak yatırım ajansı yaklaşımını misyonumuz olarak benimseyerek Türkiye ve gayrimenkul sektörümüzü, Expo’da da tanıtmaya devam ettik. Ayrıca yabancı yatırımcıları Türkiye’ye yönlendirmenin dışında yurtdışına yönlenmek isteyen Türk yatırımcıların da Cushman & Wakefield platformu sayesinde taleplerine cevap verme şansı yakaladık.

Tuğra Gönden
Yönetici Ortak
Cushman & Wakefield

Previous Yaşam Projeleri TİMAŞ A.Ş. özel röportaj
Sonraki Ceylan İnşaat yeni projesinin müjdesini verdi

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Gazi Çelik: “Müşterilerimiz bizden vazgeçemiyor”

Ankara için çok değerli bir ada olan Urankent’te inşa ettikleri projelerle lüks ve kaliteli konutu şehir merkezine yakın konuma getiren Uransan, büyük başarılara imza atıyor.

Makaleler 0 Yorum

Emlak sektöründe iş kurmak

Emlak sektöründe iş kurmak, iş kurma kararının ardından iki seçenek çıkarıyor girişimci karşısına.

Makaleler 1 Yorum

Akıllı kentler

İlk çağlardan beri insanoğlu birlikte yaşamanın mücadelesini verdi.

Makaleler 0 Yorum

Emlak Müşavirliği kanunu ile getirilecek yenilikler

Merhaba yasamprojeleri.com okurları, bu yazımda emlak tasarısının yasalaşması ile sektörde meydana gelecek büyük değişiklikler hakkında sizlere çeşitli bilgiler vermek istiyorum.

Makaleler

DererOmay Mimarlık Özel Röportaj

Ankara’da bir çok projenin mimari ve iç mimari tasarımlarına imza atan Derer Omay Mimarlık Ofisi ortakları Batu Derer ve Emre Omay  yakın dönemde hayata geçirecekleri projeler ve Ankara’da inşa edilen

Makaleler

Bina ve site yönetimi hakkında bilinmesi gerekenler

Yapılaşmaların son yıllarda oldukça fazla artması sonucu bina veya sitelerin eğitimli kişiler tarafından yönetilmesi zorunluluk haline gelmiştir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.