VİKO, “Yeşil Ofis” uygulamasına geçti

VİKO, “Yeşil Ofis” uygulamasına geçti

Doğal kaynaklarımız hızla tükeniyor, insanlığın doğa üzerindeki baskısı artarken, iklim değişikliği her geçen gün daha da ciddi bir tehdit haline geliyor. Doğal kaynakların bilinçli kullanımı ve enerji verimliliği ise sürdürülebilir kalkınmanın öncelikleri arasında yer alıyor. Tüm bu alanlarda, sürdürülebilir ve aydınlık bir gelecek için sorumluluk alma bilinciyle hareket eden VİKO, Türkiye’nin Yeşil Ofis kriterlerini taşıyan sayılı kuruluşları arasındaki yerini aldı.

Sektörünün ilk “Yeşil Ofis” diploması VİKO’nun…
Enerji verimliliği ve çevre duyarlılığı konusunda fark yaratan uygulamalara sahip bulunan VİKO, WWF-Türkiye tarafından verilen Yeşil Ofis diplomasını almaya hak kazanarak sektöründe yine bir ilki gerçekleştirdi. VİKO, bu program kapsamında sağladığı elektrik ve su tasarrufu, atık yönetimi ve çalışma ofislerinde hayata geçirdiği kaynakların etkin kullanımına yönelik diğer iyileştirme uygulamaları ile çevre dostu kuruluşlar arasında olduğunu bir kez daha kanıtladı.

“Hem gelecek kuşaklara hem de doğaya karşı sorumluyuz…”
WWF-Türkiye tarafından Yeşil Ofis kriterlerine uygun bulunan VİKO, diplomasını WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak ile VİKO CEO’su Nusret Kayhan Apaydın’ın ve çalışanların katılımıyla gerçekleştirilen törende aldı. Törende konuşan WWF Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak “WWF-Türkiye’nin Yeşil Ofis Programı, şirket çalışanlarının katkısıyla ofisteki mevcut kaynak kullanımını tespit ederek, ofisler için uygulanabilir kaynak yönetimi oluşturmayı ve bu çerçevede çevreye verdikleri zararı azaltmayı hedefliyor. Programa katılan şirketler, bir taraftan doğal kaynaklar üzerinde yarattıkları baskıyı azaltırken diğer taraftan ofis giderlerinde oluşan azalma sebebi ile tasarruf yapmış oluyor. VİKO’yu da Yeşil Ofis Programı’mızın bir parçası olduğu için kutluyoruz ve çabaları için kendilerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

VİKO CEO’su Nusret Kayhan Apaydın, dünyanın en önemli doğa kuruluşlarından biri tarafından bu anlamlı diplomaya layık görülmenin verdiği mutluluğa değindiği konuşmasında, ayrıca şunları söyledi; “VİKO’da sürdürülebilirliği kurumsal bir değer olarak tanımladığımız için üründe, üretimde, tesis yönetiminde ve sosyal sorumluluk projelerinde doğal kaynaklarımızın korunmasını ve enerji verimliliğini ana kriter olarak ele alıp faaliyetlerimizi bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. Geldiğimiz noktada insanlığın doğa üzerindeki baskısı artarken, küresel iklim değişikliği ve doğal kaynaklarımızın giderek azalması, hepimizin bu alanlarda sorumluluk almasını gerektiriyor.

Biz de VİKO olarak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için gerçekleştirdiğimiz projeler ile yaşama değer katmaya gayret gösteriyoruz. Günlük yaşamımızın büyük bir çoğunluğunu iş ortamlarında geçirdiğimiz düşünüldüğünde, ofislerimizdeki faaliyetlerimizin tanımlanmış tasarruf kriterleri ile gerçekleşmesi ve ekolojik ayak izini azaltma girişimleri çok daha önem kazanıyor.

Bu noktadan hareketle, geçtiğimiz yıl WWF-Türkiye iş birliğinde uygulamaya başladığımız Yeşil Ofis Programı kapsamında, elektrik ve su tüketiminin azaltılmasından kağıt ve kartuş tasarrufuna kadar birçok alanda, ofislerimizde ölçülebilir iyileştirmeler gerçekleştirdik. Çalışanlarımızın bu programı gönülden bir sorumluluk duygusu ile sahiplenmeleri bizleri ayrıca mutlu etti, onlara teşekkürlerimizi sunuyorum. Bundan sonraki hedefimiz, çalışanlarımızın kazanmış olduğu bu alışkanlıkları sürdürülebilir kılmak suretiyle, bir yaşam biçimi olarak içselleştirmelerini sağlamak olacak. Unutmamalıyız ki hem gelecek kuşaklara hem de doğaya karşı hepimiz sorumluyuz.” dedi.

Yeşil Ofis Programı Hakkında
Yeşil Ofis, ofislerde uygulan bir tasarruf ve iyileştirme programıdır. WWF-Türkiye’nin “Ekolojik Ayak İzi”ni, azaltmak için oluşturduğu stratejik yaklaşımının bir parçasıdır. Program; karbon emisyonu başta olmak üzere enerji tasarrufu, yenilenebilir kaynaklar, doğal kaynakların bilinçli kullanımı ve yaşam tarzının değiştirilmesi konusunda ofis çalışanlarında farkındalık yaratmayı hedefliyor. Yeşil Ofis Programı, katılımcı şirketlerin ofis kaynaklarının sistematik bir şekilde değerlendirilerek ilgili tasarruf kriterlerinin belirlenmesine ve bu çerçevede ofislerin kendi çevre yönetim sistemini yaratmalarına olanak sağlıyor. Yeşil Ofis, zamanımızın büyük kısmını geçirdiğimiz ofislerde bir yandan tüketimin azaltılıp kurumun doğa üzerindeki baskısını hafifletmesine bir yandan da tasarruf etmesine yardımcı olur. Bu programdan hem kurum hem de doğa kârlı çıkar. Yeşil Ofis Programı, ofis çalışanlarını çevre dostu tercihler yapmaları konusunda yüreklendirip, daha fazla tasarruf yapılması konusunda yönlendiriyor. Program, ofisler için bir tasarruf mekanizması oluşturup, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımına bireysel katkıda bulunulmasını sağlıyor.

Previous Fatsa'ya 500 Araçlık katlı otopark yapılacak
Sonraki Antalya'nın gözde otelleri ISVEA'yı tercih etti

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

İMSAD 30’uncu Yılını Kutladı

Türkiye inşaat sektörünün gelişmesinde 30 yıldan bu yana aktif olarak görev yapan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), 30’uncu kuruluş yılını sanatçı Zuhal Olcay’ın şarkılarıyla renk kattığı gala gecesi

Firma Haberleri

Baydöner Agora Adapazarı AVM ile 91 restorana ulaştı

Türkiye’de ve Dünya’da Dönerin Markası Olmak Hedefiyle Yola Çıkan Restoran Zinciri Baydöner, Agora Adapazarı AVM’de Açtığı Baydöner İskender İle 91 Restorana Ulaştı.

Firma Haberleri

Nef yeni projelerini 16 Eylül’de tanıtacak

Nef’in yeni konut projelerini tanıtacağı ve  bu yılki başarılı performansını değerlendireceği  basın toplantısı  16 Eylül 2015, Çarşamba günü gerçekleşecek.

Firma Haberleri 0 Yorum

Varyap Dünyaya Açılacak

Varyap, Bodrum’da geliştirdiği yeni projesi Varyap Elements Yalıkavak ile ilk kez güney sahillerine açılıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Binaların En Önemli Deprem Kalkanı: Su Yalıtımı

Türk yapı kimyasalları sektörünün öncü firması Kalekim, deprem sırasında meydana gelen büyük yıkımların en önemli nedeninin korozyon olduğuna dikkat çekerek, su yalıtımlı binaların artılırması yönünde çalışmalar yürütüyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Avrupa’da da bir evinizin olması artık hayal değil

Macar hükümeti tarafından lisanslı ve onaylı oturma izni veren tek firma olan Voldan, size Avrupa’da yaşam özgürlüğü sunuyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.