Vergide Gündem: 2013 yılsonu vergi uygulamaları ve 2014 yılı beklentileri

Vergide Gündem: 2013 yılsonu vergi uygulamaları ve 2014 yılı beklentileri

Deloitte Türkiye, 2013 yılsonu vergi uygulamaları ve 2014 yılı beklentilerini Adana, Ankara ve İstanbul’da masaya yatırdı.

Türkiye’de profesyonel hizmetler alanında 27’nci hizmet yılını dolduran Deloitte Türkiye, hizmet verdiği endüstrilerdeki tecrübelerini paylaşmak üzere başlattığı Deloitte Sohbetleri’ne, vergi alanındaki toplantıları ile devam ediyor.

Aralık ayı içerisinde Adana, Ankara ve İstanbul’da gerçekleştiren toplantılarda, dönem sonu envanter işlemlerinde özellikli konular, vergide güncel gelişmeler ve dikkat edilecek hususlar, gümrük mevzuatında 2013 yılında öne çıkan konular ile transfer fiyatlandırması konuları ele alındı.
Deloitte Türkiye Vergi Hizmetleri Lideri Ahmet Cangöz toplantıları şu şekilde değerlendirdi:“Yılın son günleri tüm firmalar ve mali müşavirler için oldukça hareketli geçer. Bunun temel nedeni elbette yılsonu itibari ile hesapların beyana hazır hale getirilecek olmasıdır.

Bu nedenle kapanış işlemlerini gerçekleştirmeden önce; bu konularda mevzuattaki değişiklerinin, farklı yorum ve görüşlerin dikkate alınması gerekmektedir. 

Son yıllarda Maliye Bakanlığı bünyesine yeni denetim elemanlarının katıldığı buna bağlı olarak da vergi inceleme oranlarının arttığı gözlemlenen bir gerçektir. Bu durum karşısında firmaların doğru beyanlarda bulunması anayasal bir görev olmasının yanı sıra aynı zamanda mükellefler açısından ileride cezai sorumluluklarla karşılaşmamak adına bir zorunluluktur”.

Vergi uygulamalarında özellikli konular…
2013 yılsonu vergi uygulamaları ve 2014 yılı beklentilerinin ele alındığı toplantı kapsamında, dört panel yer aldı. Toplantının ‘Dönem Sonu Envanter İşlemleri’ adlı ilk panelinde,  yılın sonuna doğru yaklaşırken kurumların öncelikli gündem maddelerinden biri olan vadeli hesapların, menkul kıymetlerin ve alacak ve borçların değerlenmesi gibi konular katılımcılar ile paylaşıldı. ‘Vergide Güncel Gelişmeler ve Dikkat Edilecek Hususlar’ konulu panelde sırasıyla gayrimenkul ve iştirak satış kazancı istisnası, esas faaliyet konusu gayrimenkul ticareti olmayan ancak ana sözleşmelerinde hüküm olan firmalarda durum ve farklı tarafların konuya yaklaşımı, sat-geri kirala (leaseback) uygulaması kv, kdv, dv ve harç istisnası ve ciro primleri ele alındı.

Gümrük mevzuatında 2013 yılında öne çıkan konuların tartışıldığı panel ise, son dönemlerde Gümrük ve Dış Ticaret Mevzuatı’nda gerçekleşen, 6455 Sayılı Torba Kanun, Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği, Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü ile diğer değişiklik ve genelgeler hakkında ayrıntılı bilgileri katılımcılarla paylaştı. ‘Transfer Fiyatlandırması’ ve buna ilişkin raporların önemine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı son panelde ise, kanuni raporlama ve belgelendirme yükümlülüklerinde sürecin nasıl yönetilmesi gerektiği ve bu raporlamalardaki uzun ekonomik analizlerde nasıl ilerlenmesi gerektiğine dair yol haritası çizildi.
Adana, Ankara ve İstanbul’da yoğun katılım sağlanan toplantılar, Ocak ayında Bursa, Uşak ve İzmir ve Manisa illerinde devam edecek.
(Kaynak:www.businessankara.com.tr)

Previous Salih Bezci: “Avroyu 2,40 TL’ye Sabitledik”
Sonraki Tarz Ansira konutları

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 18 Ocak 2016

18 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Şile’de 120 bin metrekarelik benzersiz proje

Şile’de 1990’lı yıllarda doldurulan alan üzerinde meydan çalışmalarına başlandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kredi Maliyeti Artınca Konut Satışları Düştü

Bu yılın ilk çeyreğinde satılan konut sayısı 257 bin 853’e ulaştı. Rakam, geçen yılın ilk çeyreğinde 273 bin 919 idi. Geçen yıla kıyasla konut satışında yaşanan yüzde 6’lık düşüşte konut

Güncel Haberler

Ankara elektrik kesintisi 16 Eylül 2015

16 Eylül 2015 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Araplar İnşaat Zirvesi İçin İzmir’e Gelecek

Toplam 22 Arap ülkesinde üyeleri bulunan Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) izmir Şubesi, 600 Arap ve 150 Türk firmasını 1. Türk-Arap Yapı İnşaat Zirvesi’nde buluşturacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Dirençli Şehir Gaziantep

Jeofiziksel ve iklim değişikliği ile ilgili tehlikelere karşı şehirlerin önceden hazırlanmasını öngören ve yerel düzeyde afet risklerinin azaltılması amacı ile “Şehrim Hazırlanıyor” konulu panel GTO toplantı salonunda gerçekleştirildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.