Vergide Gündem: 2013 yılsonu vergi uygulamaları ve 2014 yılı beklentileri

Vergide Gündem: 2013 yılsonu vergi uygulamaları ve 2014 yılı beklentileri

Deloitte Türkiye, 2013 yılsonu vergi uygulamaları ve 2014 yılı beklentilerini Adana, Ankara ve İstanbul’da masaya yatırdı.

Türkiye’de profesyonel hizmetler alanında 27’nci hizmet yılını dolduran Deloitte Türkiye, hizmet verdiği endüstrilerdeki tecrübelerini paylaşmak üzere başlattığı Deloitte Sohbetleri’ne, vergi alanındaki toplantıları ile devam ediyor.

Aralık ayı içerisinde Adana, Ankara ve İstanbul’da gerçekleştiren toplantılarda, dönem sonu envanter işlemlerinde özellikli konular, vergide güncel gelişmeler ve dikkat edilecek hususlar, gümrük mevzuatında 2013 yılında öne çıkan konular ile transfer fiyatlandırması konuları ele alındı.
Deloitte Türkiye Vergi Hizmetleri Lideri Ahmet Cangöz toplantıları şu şekilde değerlendirdi:“Yılın son günleri tüm firmalar ve mali müşavirler için oldukça hareketli geçer. Bunun temel nedeni elbette yılsonu itibari ile hesapların beyana hazır hale getirilecek olmasıdır.

Bu nedenle kapanış işlemlerini gerçekleştirmeden önce; bu konularda mevzuattaki değişiklerinin, farklı yorum ve görüşlerin dikkate alınması gerekmektedir. 

Son yıllarda Maliye Bakanlığı bünyesine yeni denetim elemanlarının katıldığı buna bağlı olarak da vergi inceleme oranlarının arttığı gözlemlenen bir gerçektir. Bu durum karşısında firmaların doğru beyanlarda bulunması anayasal bir görev olmasının yanı sıra aynı zamanda mükellefler açısından ileride cezai sorumluluklarla karşılaşmamak adına bir zorunluluktur”.

Vergi uygulamalarında özellikli konular…
2013 yılsonu vergi uygulamaları ve 2014 yılı beklentilerinin ele alındığı toplantı kapsamında, dört panel yer aldı. Toplantının ‘Dönem Sonu Envanter İşlemleri’ adlı ilk panelinde,  yılın sonuna doğru yaklaşırken kurumların öncelikli gündem maddelerinden biri olan vadeli hesapların, menkul kıymetlerin ve alacak ve borçların değerlenmesi gibi konular katılımcılar ile paylaşıldı. ‘Vergide Güncel Gelişmeler ve Dikkat Edilecek Hususlar’ konulu panelde sırasıyla gayrimenkul ve iştirak satış kazancı istisnası, esas faaliyet konusu gayrimenkul ticareti olmayan ancak ana sözleşmelerinde hüküm olan firmalarda durum ve farklı tarafların konuya yaklaşımı, sat-geri kirala (leaseback) uygulaması kv, kdv, dv ve harç istisnası ve ciro primleri ele alındı.

Gümrük mevzuatında 2013 yılında öne çıkan konuların tartışıldığı panel ise, son dönemlerde Gümrük ve Dış Ticaret Mevzuatı’nda gerçekleşen, 6455 Sayılı Torba Kanun, Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği, Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü ile diğer değişiklik ve genelgeler hakkında ayrıntılı bilgileri katılımcılarla paylaştı. ‘Transfer Fiyatlandırması’ ve buna ilişkin raporların önemine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı son panelde ise, kanuni raporlama ve belgelendirme yükümlülüklerinde sürecin nasıl yönetilmesi gerektiği ve bu raporlamalardaki uzun ekonomik analizlerde nasıl ilerlenmesi gerektiğine dair yol haritası çizildi.
Adana, Ankara ve İstanbul’da yoğun katılım sağlanan toplantılar, Ocak ayında Bursa, Uşak ve İzmir ve Manisa illerinde devam edecek.
(Kaynak:www.businessankara.com.tr)

Previous Salih Bezci: “Avroyu 2,40 TL’ye Sabitledik”
Sonraki Tarz Ansira konutları

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Baba’nın malikanesi satılıyor

Sinema tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak görülen  Baba (The Godfather) serisinde Don Corleone’nin yaşadığı ve kızının evlendiği sahnelerin çekildiği malikane 2.89 milyon dolara (6,5 milyon TL) satışa çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Konut Satısları Yılın Zirvesinde

Konut satışları mayıs ayında yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Satışlar, geçen aya göre yüzde 8 artarak toplam 90 bin 377 oldu. Nisanda bu rakam 83 bin 610’du.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeşil Gölbaşı Sloganı Gerçeğe Dönüştü

Yeryüzü cenneti Gölbaşı’nı yemyeşil bir ilçeye dönüştürme çalışmalarında hız kesmediklerini ifade eden Başkan Yakup Odabaşı “Yeşil Gölbaşı sloganını yaptığımız çalışmalarla gerçeğe dönüştürdük” dedi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yenimahalle Belediyesi doğalgazdan elektrik üretecek

Parklarını güneş enerjisi ile aydınlatarakelektrik giderlerinde büyük tasarruf sağlayan Yenimahalle Belediyesi, bu kez de doğalgaz ile belediye binasını ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ni aydınlatmak için OFEN Enerji ile 5 yıllık

Güncel Haberler 0 Yorum

Kent Hakkı ve Kentlilik konferansı

Antalya Kent Konseyi, Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi ile birlikte organize ettiği konferans dizilerinden üçüncüsünü gerçekleştirdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

AŞTİ’ye kolay ulaşım

Büyükşehir Belediyesi, Ankara’ya gelen ve giden vatandaşların çoğunluğunun ilk uğrak noktası olan AŞTİ’ye kolay ulaşım için Mevlana Bulvarı’ndan (Konya Yolu) AŞTİ Tüp Geçidi’ne inen, sabit ve yürüyen merdivenler yaptı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.