Van Gölü’nün Baştacı: İnci Kefali

Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunu yaşam alanı olarak seçen inci kefali, yaklaşık 2 bin ailenin geçim kaynağı olmayı sürdürüyor.

Kentin ekonomisine ciddi katkı sağlayan inci kefali, yüzleri güldürmesiyle balıkçıların, ender bulunma özelliğiyle de Van Gölü’nün baştacı konumunda. İlkbahar’da yumurtalarını tatlı su kaynaklarına bırakmak için akarsulara göç eden inci kefali, kış aylarında balıkçıların ağlarını şenlendiriyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ)  Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van Gölü’nde 165 balıkçı teknesinin yüzdüğünü, her teknede de 4 kişinin çalıştığını söyledi.Kentte yaklaşık 2 bin ailenin inci kefali üzerinden geçimini sağladığını belirten Sarı, ailelerle birlikte 14-15 bin nüfusun inci kefalinden faydalandığını ifade etti.

Sarı, balıkçılıktan 10 milyon dolarlık ciro sağlandığına dikkati çekerek, “Profesyonel avcılığı geliştirdiğimizde 10 milyon dolarlık ciro 20-30 milyon dolara çıkabilir. Tüm Türkiye’de yıllara göre göllerden, barajlardan, çaylardan, nehirlerden avlanan balık 40-50 bin ton arasında değişir. İnci kefali tek başına 10 bin ton. Tüm Türkiye iç su balıkları bir tarafa inci kefali bir tarafa. Dolayısıyla diğer göllerle kıyaslanmayacak şekilde bir değer söz konusu” dedi.

Profesyonel balıkçılığı geliştirme çabası …
Sarı, yıllardır üreme zamanında yapılan yanlış avcılığı önlemeye, profesyonel balıkçılığı geliştirmeye çalıştıklarını bildirerek, bir taraftan biyolojik çeşitlilik ürünü olan türü korurken, diğer taraftan insanların geçimini sağlayan balığın sürdürülebilir bir geçim kaynağı olarak devamlılığını sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Uzaktan algılama merkezi sayesinde günlük balık sürülerini takip ederek, balıkçılığın sürdürülebilir hale gelmesi için balıkçılara rehberlik yapmaya çalıştıklarını anlatan Sarı, Van Gölü’nün çok özel bir ekosistem olduğunu, inci kefalinin de bu sistemde çok özel bir tür olduğunu dile getirdi.

İnci kefalinin tam zamanı …
Sarı, inci kefali yemenin tam zamanı olduğunu ve vatandaşlara bol bol inci kefali yemelerini tavsiye ederek, şöyle konuştu:

“Üreme zamanı balık avlamasınlar, tutmasınlar. Şimdi balığı avlasınlar, yesinler. İnci kefali orijinalinde bir tatlı su balığı ve endemik bir tür. Dünyada buranın dışında başka hiçbir yerde bulunmuyor. Başka bir tür balığı da getirip Van Gölü’nde yaşatamıyoruz. Dolayısıyla Van Gölü ile inci kefali birbirinin ayrılmaz parçası. Onu koruyalım ki bölgedeki insanların ekmeğini, aşını, geçimini korumuş olalım. Gölün çevresi insanlara yurt olduğu günden beri inci kefali insanların geçim kaynağı içindeydi. Urartu’da, Asur’da, Selçuklu’da, İlhanlı’da, Osmanlı’da var oldu. Şimdi biz Türkiye Cumhuriyeti olarak bu balıktan yararlanıyoruz. Arzu ediyoruz ki insanlık nasıl bu balıktan geçmişte yararlandıysa bundan sonra da çocuklarımız, torunlarımız yararlanmaya devam etsin.”

Van Gölü’nde araştırma teknesi …
YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da göldeki zemin araştırmaları için üniversite olarak bir tekne tahsis ettiklerine değinerek, teknenin  “Van Gölü Mercanları” adı altında yürütülen çalışmada kullanıldığını söyledi.

Battal, “Teknemiz sadece bir alanda yapılacak araştırmalarda çalışmayacak. Çok yönlü araştırmalarda kullanılacak bir tekne şeklini aldı” dedi.(Haberler)

Previous Doğa İçinde Kent Konforunu Yaşama İmkanı
Sonraki Tariş Yemta Aydın'da Fabrika Kuracak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 12 Şubat 2016

12 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Zübeyde Hanım Sokağı açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Beştepe semtinde yapılan çalışmalarla uzatılarak cadde haline getirilen ve dün Belediye Meclisi’nde oybirliği ile alınan karar sonucunda, adı “Cumhurbaşkanlığı Caddesi” olarak değiştirilen Zübeyde Hanım Sokağı’nın

Güncel Haberler

İdris Güllüce: İller Bankası’nı yurtdışına açacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İller Bankası’nm dünyaya ışık saçan bir kuruma dönüşmesini hedeflediklerini belirterek, “Planımız başarılı bir kurum olan İller Bankası’nı yurtdışına açmak” dedi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut Aşağıyurtçu imar planı değişikliği askıda

Etimesgut Belediye Başkanlığı Plan ve Proje Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle:

Güncel Haberler 0 Yorum

Emlak neden kazandırıyor ?

İnşaatın tanınmış simaları konutun en güvenli yatırım aracı olma misyonunu koruduğunu söylüyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara OSB’de teknopark kurulacak

Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ile bir araya geldi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.