Ulaştırma projeleri tam gaz ilerliyor

Ulaştırma projeleri tam gaz ilerliyor

Türkiye’ye çağ atlatacak olan ve maliyetleri 100 milyar doları aşan mega projeleri tam gaz ilerliyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çalışmaların yüzde 70’i tamamlandı. Avrasya Tüneli’nin 3 bin 340 metrelik tünelin yüzde 90’ı bitirilirken, dünyanın imrenerek izlediği büyük projelerde çalışmalar 24 saat devam ediyor. Başta İstanbul 3. havalimanı, İstanbul-Bursa-İzmir (Körfez Geçiş Köprüsü dahil) ve Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda projenin tamamlanması için çalışmalar çok yoğun şekilde sürüyor.

PROJELERİN MALİYETLERİ 100 MİLYAR DOLARI AŞIYOR
Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracak toplamda 100 milyar doları aşan İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesi, Avrasya Tüneli, Akkuyu Nükleer Santrali, TANAP Projesi, Türk Akımı, Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hatları, Kanal İstanbul, 3. Köprü, 3. Havalimanı, Yerli Otomobil, Milli Bölgesel Yolcu Uçağı gibi Türkiye’yi dünyanın zirvesine taşıyacak dev projelere ilişkin çalışmalar sürüyor. Avrupa ve Anadolu yakasını üçüncü kez birbirine bağlayacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çalışmaların yüzde 70’i tamamlandı. Avrasya Tüneli”nin (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi)’ndeki 3 bin 340 metrelik tünelin yüzde 90’ı bitirildi.

Üçüncü havalimanı projesi için 7 bankadan 4.5 milyar Euro kredi almak üzere anlaşma sağlanırken ilk dilim olan 500 milyon Euro seçimlerden sonra Rus bankasından geldi. Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı Projesi’nde koordinatlar verilirken, protokolünde kısa sürede imzalanması bekleniyor. İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesi’nde ortak alt yapı süreci başlarken.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ‘5 şehre havalimanı 15 şehre de hızlı tren götürme’ çalışmaları da devam ediyor. Enerjinin İpek Yolu olarak adlandırılan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesinin (TANAP) temelinin Mart ayında atılmasının ardından inşaat süreci devam ediyor. Yerli otomobille ilgili olarak ise önümüzdeki ay 4 yeni prototip denenecek. 15 milyar dolarlık yatırınım yapılacağı Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin teknik detaylar belli olurken, yıl sonuna kadar kazma vurulması planlanıyor.
İPEKYOLU’NUN MERKEZ ÜSSÜ OLACAK
Ulaştırma sektöründe başarının mimarı Binali Yıldmm’ın 2023 hedeflerinin gerçekleştirileceği Yeni Türkiye’de tekrardan Ulaştırma Bakanı olarak görev almasıyla, mevcut projelerin bitirileceği, yeni projelerin hayata geçirileceği yeni bir dönemi başlattı. AK Parti hükümeti ve Binali Yıldırım ile birlikte Türkiye, demiryolunda yüksek hızlı tren ağını genişletmiş, hızlı tren koridorlan oluşturmuş, mevcut yollarını yenilemiş, üretim merkezlerinin ve organize sanayi bölgelerinin demiryollarıyla limanlara bağlandığı, yerli bir demiryolu endüstrisi oluşturmuş, milli yüksek hızlı trenini kendisi üreten, lojistik merkezlerle ülkesinin rekabet kabiliyetini güçlendiren, İpek Demiıyolu’nun merkez ülkesi konumuna gelen bir ülke olmayı hedefliyor.

TÜRKİYE HAVACILIK ENDÜSTRİSİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAK
Toplum refahınının artırılmasına katkı sağlayan önemli bir hizmet sektörü olan Ulaştırma sektörü AK Parti hükümetiyle birlikte adeta şaha kalktı. 11 Yıldır geminin dümeninde bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu süre zarfında Türkiye’yi Dünyanın gıptayla baktığı bir Ülke haline getirdi. Sektörel anlamda başlatılan hamleler, yapılan yatırımlar, uzun vadeli belirlenmiş vizyonlar Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmada önemli kazanımlar sağladı.

BÖLÜNMÜŞ YOLLAR VE GÜÇLÜ DENİZ TİCARET FİLOSU
İşte, tam bu noktada da Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanlığı’nm resmi internet sitesinden şu mesajları veriyor “Karayollarında; bölünmüş yollarıyla, işlevsel hale getirdiği ve yeni açtığı koridorlarla, diğer ulaşım modlarıyla entegre karayolu yatırımlarıyla, Üçüncü Köprü, Avrasya Tüneli, İzmit Körfez Geçişi gibi ve bunun gibi büyük projelerle, otoyollarla, karayolu altyapısını tamamlamış Türkiye olacaktır. Kıyı yapılarıyla, büyük limanlarıyla, ülkemizi gemi inşasında marka yapan tersaneleriyle, güçlü deniz ticaret filomuzla deniz ülkesi kimliğimizi yeniden hatırlatan bir ülke olacaktır”

NÜKLEERDE TRAFİK YOĞUN
Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları’nm temeli atıldı. Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre nisan ayındaki temel atmanın ardından hem Türkiye hem de Rusya tarafı santralden elektrik üretiminin planlanan tarihten öncesine yetiştirmek için görüşme trafiği yürütüyor. Sinop’a kurulacak nükleer santrale yönelik süreç üzerindeki görüşmelerde devam ediyor. Enerji yönetiminin üçüncü santrale ilişkin yer tespit çalışmaları ise sürüyor. Üçüncü santral ile birlikte toplam üç nükleer santralin maliyetinin 60 milyar doların üzerine çıkacağı hesaplanıyor.

KUZEY MARMARA OTOYOLU VE YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ
Bugüne kadar 49,4 milyon m3 kazı, 21,6 milyon m3 dolgu çalışması yapıldı. 31 adet viyadük ile 22 adet alty”geçit. 2 adet dere köprüsü ve 28 adet üstgeçidin betonarme imalatları bitirildi. 35 adet menfez ile Riva ve Çamlık tünellerinde çalışmalar sürüyor. 3. Boğaz Köprüsünde otomatik tırmanır kalıp sistemiyle kulelerin betonarme imalatları tamamlanırken her iki yakada da deniz seviyesinden +305,00 m kotuna ulaşıldı. Kule semer döşemesi betonarme imalatı devam ediyor. Öngörülen tamamlanma tarihi 2015.

AVRASYA TÜNELİ NİN % 90’I TAMAM
Asya ve Avrupa kıtasını deniz tabanının altından karayolu ile birleştirecek olan Avrasya Tüneli’nde sona yaklaşılıyor. Göztepe-Kazlıçeşme arasını 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek ve İstanbul trafiğinde önemli oranda rahatlatma sağlayacak olan Avrasya Tüneli’nde 3 bin 340 metrelik kazı Çalışmalarının bitmesine 440 metre kaldı. İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi’ ndeki 3 bin 340 metrelik tünelin yüzde 90’ı tamamlandı. Ulaştırma Bakanlığı projenin 2017 yılı ortalarında bitirilmesini planlarken açılış tarihi erkene çekildi. Tünelin, Ağustos ile Aralık 2016 tarihleri arasında hizmete açılması bekleniyor.

FINANS MERKEZİ 20 MİLYAR EURO GETİRECEK
İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesi’nde ortak alt yapı süreci başlarken, merkezin 2017 yılında bitirilmesi için çalışmalar devam ediyor. İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin hayata geçirilmesi halinde toplamda 150 bin kişilik istihdam sağlanarak yıllık 20 milyar euro gelir elde edilebileceği hesaplanıyor. İstanbul’da dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri haline gelmiş olacak.

MİLLİ UÇAK 70 YOLCU TAŞIYACAK
Türkiye’nin ekonomisine önemli katkılar sağlayacak projelerden biri de milli yolcu uçağı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı motor teknolojisi üzerinde Türk mühendislerini bir araya getirerek çalışmalara başladı. Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği milli böİgesel uçak ile ithalatın da azaltılması planlanıyor. Türkiye 2023 yılına kadar 70 yolcu kapasiteli milli bölgesel yolcu uçağının tüm parçaları yerli olacak şekilde üretmeyi hedefliyor. Uçağın en önemli parçası olan motoru ise Türk mühendisler tarafından tasarlanacak.

KANAL İSTANBUL’LA 2 YENİ ŞEHİR
Türkiye’nin dünyayı kıskandıran vizyon projelerinden Kanal istanbul’da proje iki bölümde ele alınıyor. Kanal İstanbul için Yüksek Planlama Kurulu onayı çıkarken, yıl sonuna kadar inşaat çalışmalarının başlanması bekleniyor. 15 milyar dolarlık yatırımın yapılacağı Kanal İstanbul için daha önce hazırlanan kentsel tasarım projeleri tekrar ele alınırken, sonrasında imar planı yapılacak. Daha önce 1.2 milyon nüfusun yer alacağı planlanan proje, yoğunluk gerekçesiyle 500 bine çekildi. 250 bin+250 bin kişi veya 300 bin+200 binlik bir şehir kanalın iki yakasına konumlandırılacak. Entegre projelerle Kanal İstanbul’un maliyetinin 50 milyar doları bulacağı hesaplanırken, inşaatında 15 bin kişilik istihdam oluşturulacağı belirtiliyor.

TANAPTAN İLK GAZ 2018
Azeri gazını Avrupa’ya taşıyacak TANAP’m temeli Mart ayında Aliyev, Margvelaslıvili ve Erdoğan’ın katıldığı tarihi törenle atılmıştı. 10 milyar dolarlık proje hem Avrupa’nın enerji güvenliğini sağlayacak hem de Türk ekonomisine katkısı büyük olacak. Projenin inşaat çalışmalarını tüm hızıyla sürüyor. İlk gaz akışının 2018 yılında başlaması bekleniyor. TANAP Projesi’nin, Türk ekonomisine oluşturacağı yeni iş ve istihdam imkanları ile de önemli katkılar sağlayacağı belirtiliyor. Projenin maliyeti tüm aşamalar bittikten sora 45 milyar doları bulacak. 20 il 67 ilçe ve 600 köyden 5 bin kişilik istihdamla bu proje gerçekleştirilecek.

15 ŞEHRE HIZLI TREN
Ankara, Konya, İstanbul gibi şehirler Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatları ile birbirine bağlanırken Antalya, İzmir, Sivas. Kayseri gibi şehirlerde bir birine bağlanacak. Bu kapsamda TCDD’nin ihale ve projelendirme çalışmaları sürüyor. 2-3 yıl içerinde 15 şehre daha YHT hatlarının çalışması bekleniyor. Türkiye 2018 yılında kendi hızlı trenini kullanmayı planlıyor.

TURK AKIMI NDA PROTOKOL MASADA

Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı Projesi’nde koordinatlar verilirken, protokolünde önümüzdeki dönemde atılması bekleniyor. Konuyla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve ekibi görüşmeleri yürütüyor. Türk Akımı ile Türkiye dimyaııın en önemli enerji geçiş noktalarından biri haline gelmiş olacak.

YERLİ OTOMOBİLDE 4 YENİ PROTOTİP
Yıllardır üzerinde çalışılan yerli otomobil için aralıksız bir süreç işliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda mayıs ayının sonunda birinci faz tamamlanmıştı. Konuyla ilgili olarak TÜBİTAK’ın öncülüğünde çalışma bir aşamaya geldi. Ağustos ayı sonuna kadar da dört tane prototip otomobil üretilecek. Yine önümüzdeki ay sonuna kadar menzili uzatılmış elektrikli aracın olmak üzere, alternatif olarak içten yanmalı araç test edilir hale gelecek.

TÜRKİYE-GÜRCİSTAN (KARS-TİFLİS) DEMİRYOLU TÜRKİYE KESİMİ İNŞAATI
Öngörülen tamamlanma tarihi 2015 olan projeye ilişkin yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Türkiye-Gürcistan Demiryolu İnşaatının vapuruyla; Türkiye ile Gürcistan. Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri arasındaki kesinüsiz demiryolu bağlantısı sağlanmış olacak. Tarihi İpek Yolu nun canlandırılması ve bu şekilde ülkeler arası ekonomik ve kültürel iş birliğinin geliştirilmesi de amaçlanıyor.

İLK NÜKLEER SANTRAL 2020’DE BİTECEK
Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında. Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları’nın temeli atıldı. Santralin inşaatının ise 2016’da başlaması planlanıyor. Santral inşaatının 2020 yılında bitirilmesi ve 2022 yılında ilk elektriğin üretilmesi hedefleniyor. Mersin Akkuyu’ya kurulacak Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) maliyeti 20 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Sonrasında ise Sinop’a Japonlar tarafından 22 milyar dolarlık ikinci nükleer santral inşa edilmesi planlanıyor. Üçüncü santral ile birlikte toplam üç nükleer santralin maliyetinin 60 milyar doların üzerine çıkacağı hesaplanıyor.

YENİ HAVALİMANI (3. HAVALİMANI)
İstanbul’u uluslararası havacılık açısından merkez yapacak 3. Havalimanının yapımına ilişkin inşaat çalışmaları devam ediyor. Proje için finansman görüşmelerinde anlaşma sağlanırken 29 Ekim 2017’de ilk etabın tamamlanması öngörülüyor. İlk fazmda 70- 90 milyon yolcu kapasitesi olan havalimanına ilişkin jeolojik etüt çalışmaları sürüyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte 165 adet sabit yolcu köprüsü ile 6 pisti bulunan ve 150 milyon yolcu/yıl kapasiteli 4 ayrı terminal binası bulunan Dünyanın en büyük havalimanlarından biri ortaya çıkacak. Projenin maliyeti 10.2 milyar Euro.

TÜRKSAT-5A ve TÜRKSAT-6A
TÜRKSAT-5A uydusu tamamlanma tarihi 2018. Uyduya ilişkin teknik ister dokümanları hazırlanıyor. TÜRKSAT-5A uydusunda yüzde 25 yerli katkı olması amaçlanıyor. TÜRKSAT-6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirme ve Üretim Projesi’ne yönelik çalışmalar da sürüyor. Tamamlanması için öngörülen tarih 2019. TÜRKSAT A.Ş. tarafından Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi amacı ile Ti’ırksat-6A Uydu projesine başlanıldı. Türksat6A Yerli Haberleşme Uydusunun 42° Doğu yörüngesinde X-Band transponder yanuıda BSS-Ku Band frekanslarında da hizmet vermesi planlanıyor.Anadolu

Previous Melih Tavukçuoğlu : Anadolu yakasında kontrollü büyümeden yanayız
Sonraki Ofis konut ve otelde yatırımın gözdesi Ataşehir

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Gökçek’ten Ulus projesinin durdurulmasına tepki

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ulus Projesi’nin yürütmesinin durdurulması kararına tepki göstererek, “Akay Kavşağı… Ankara Bulvarı… 1071 Malazgirt Bulvarı’nı açamazsınız dediler…

Güncel Haberler 0 Yorum

Fatma Güldemet Sarı’nın 4 Şubat 2016 Ankara programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı, 04 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da Çelik Yapıların Tasarım ve Uygulama Yönetmeliği’ne katkı sağlayan üniversite, STK ve sektör temsilcileriyle bir araya gelecektir.

Güncel Haberler 0 Yorum

Karaman’da 700 Yıllık Sarayın Keşif Hikayesi

Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Karaman Kalesi’nde yürütülen

Güncel Haberler 0 Yorum

Konutta yüzde 25 zam

14 Ocak 2015 tarihinden yani dünden itibaren imar artışı nedeniyle ortaya çıkan değer artışının yüzde 50’sinden fazlasına devlet talip.

Güncel Haberler 0 Yorum

Mehmet Özhaseki, 2016 yılı çevre denetim rakamlarını açıkladı

Bakan Özhaseki; “Türkiye’nin çeşitli noktalarında; 2872 sayılı Çevre Kanunu’na istinaden çıkarılmış olan yönetmelikler kapsamında Hava, Su, Toprak, Atık, Kimyasallar, Deniz, Gürültü, ÇED kararları ve İzin-Lisans konularında, Bakanlığımız merkez teşkilatı ve

Güncel Haberler 0 Yorum

Şaşmaz’daki tır ve kamyonlar Kazan’a taşındı

Etimesgut ilçesi Şaşmaz mevkiinde bulunan ve özellikle trafik yoğunluğu şikayetlerine neden olan, ruhsatsız TIR-kamyon parkları ile cadde üzerine park eden ağır tonajlı araçların, Kazan’da yapılan tesislere taşınma işlemleri tamamlandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.