Türkiye’deki tüm yat limanları “Mavi Kart” sistemine geçiyor

Türkiye’deki tüm yat limanları “Mavi Kart” sistemine geçiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denizlerin korunması ve temiz kalabilmesi amacıyla dünyada ilk kez hayata geçirilen “Mavi Kart” sisteminde sona gelindi.

Hali hazırda tüm kıyı illerinde yaygınlaştırılan Mavi Kart uygulaması, İstanbul’daki 8 yat limanının da sisteme dahil olması ile Türkiye’de tüm yat limanlarında uygulanır hale gelecek.
Türkiye’deki tüm yat limanlarının Mavi Kart sistemine geçişi Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın katılımıyla 7 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Ataköy Marina’da düzenlenecek toplantıyla vatandaşlara tanıtılacak.

TURİSTİK TEKNELERİN ATIKLARI KONTROL ALTINDA
Tertemiz denizleri ve koyları ile yat turizmi açısından dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Türkiye, her yıl yaklaşık 20 bin yabancı ve Türk teknesini ağırlamaktadır. Kıyılarımızda turistik ve rekreasyonel amaçlı dolaşan bu teknelerin bıraktığı atık sular, aynı zamanda denizlerin geleceği için çok kritik bir risk unsurunu da beraberinde getirmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu riski bertaraf etmek, denizlerin korunması ve temiz kalmasını sağlamak amacıyla 2011 yılında yayımlanan Genelge ile Mavi Kart Sistemini uygulamaya koymuştur. Dünyada ilk olan Mavi Kart Sistemi ile turizm, rekreasyon amaçlı olarak koy ve körfezlerde dolaşan küçük deniz araçlarının atıklarının toplanması ve illegal deşarjların engellenmesi sağlanmaktadır.
Bu uygulama ile yatlar, günübirlik gezi tekneleri, tur tekneleri gibi küçük deniz araçlarının atıklarının takibinin ve denetiminin sağlanması için online bir sistem oluşturulmuştur. Tekneler atık alım noktalarında “Mavi Kart” isimli dijital bir kart aracılığıyla atıklarını vermektedirler. Verilen atıklar, Bakanlığımız tarafından oluşturulan internet tabanlı bir yazılımla kayıt altına alınmaktadır. Gemilerin ne kadar atık verdikleri, ne zaman verdikleri, sefer bilgileri gibi veriler bu yazılım yoluyla takip edilmekte ve kontrol altında tutulmaktadır.

YAT LİMANLARINDA “MAVİ KART” DÖNEMİ
2011 yılında ilk kez Muğla ve ardından Antalya’da başlatılan Mavi Kart sistemi, İstanbul’un da devreye girmesi ile tüm kıyı illerinde yaygınlaşmış olacak.

Previous İstanbul'da günde 99 TL taksitle ev sahibi olma fırsatı
Sonraki BERAT OĞUR Türkiye genelinde dijital franchise veriyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Harem Otogarı, Ataşehir’e Taşınacak

Otopark İşletmeleri’den (İSPARK) yapılan açıklamaya göre, Cep Otogarı Projesi’nin ilk ayağı olan Alibeyköy Cep Otogarı, vatandaşların hizmetine sundu. Otogarların kent merkezinin dışına çıkarılması amacıyla başlatılan projenin ilk uygulaması, Alibeyköy’de tamamlandı.

Güncel Haberler

Ankara Yenimahalle Şentepe teleferik hattı bugün açılıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Yenimahalle-Şentepe Teleferik hattı 2. Etabının açılışı,

Güncel Haberler 0 Yorum

Gebze-İzmir otoyol projesi için 5 milyar dolarlık yeni finansman

Gebze-İzmir otoyol projesinin finansmanında yer alan 8 Türk bankasına Deutsche eklendi.

Güncel Haberler

Ankara Büyükşehir 2014 yılı Faaliyet Raporları onayladı

Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir ile bağlı kuruluşları ASKİ ve EGO’nun 2014 yılı Faaliyet Raporlarını onayladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Erzurum imar planı değişiyor

Erzurum Büyükşehir Belediye  Başkanı Mehmet Sekmen, şehrin yeniden imar ve ihyası anlamına gelen 3/5000 ölçekli imar planının bu hafta içerisinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nden çıkartılacağını açıkladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gölbaşı İncek Mahallesi imar planı değişikliği

Ankara Gölbaşı İlçesi, İncek Mahallesi 111399, 111400, 111401 Ada ve kd.943 parsellerde 1/25000, 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı Değişikliği 7 Mart 2016 tarihinde askıya çıktı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.