Türkiye’nin İlk ‘Geofit Bahçesi’nin Temeli Yalova’da Atılıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’nin ilk Geofit Bahçesi’nin temelini 20 Ocak’ta Yalova’da atacak.

Bahçe, barındırdığı endemik ve toplam tür sayısı bakımından dünyada birinci sırada yer alacak. Türkiye Geofit Bahçesi, fiziksel yapılar, seralar kompleksi, giriş kompleksi ve açık alanlar olmak üzere toplam 20 bin metrekare alandan oluşacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan Türkiye Geofit Bahçesi’nin temelini Yalova’da atacak. Türkiye’nin ilk Geofit Bahçesi durumu ve özellikleri ile ilgili yazılı açıklama yapıldı. Türkiye’nin dünyanın en zengin biyolojik çeşitliğine sahip ülkelerinden birisi ve 4 bini endemik olmak üzere toplam 12 binin üzerindeki bitki türüne ev sahipliği yaptığı belirtilen açıklama da, “Biyolojik çeşitliliğin en önemli unsurlarından biri geofitler yani yumrulu ve soğanlı bitkiler. Türkiye florasından bitki toplamaya 2000 yılında başlandı. Şu ana kadar 1000 geofit türü toplanırken, yaklaşık 100 bin adet bitki Yalova’da tesisi devam eden ‘Türkiye Geofit Bahçesi’nde muhafaza altında tutuluyor. Türkiye Geofit Bahçesi, barındırdığı endemik türler ve toplam tür sayısı bakımından dünyada birinci sırada yer alacaktır.” denildi.

DÜNYA STANDARTLARINDA LABORATUVAR, HERBARYUM VE KÜTÜPHANE KURULACAK
Bahçenin Alpin sera, yetiştirme ve çoğaltım serası, sergileme alanı, peyzaj alanları, laboratuvar ve herbaryum kompleksi olmak üzere 5 bölümde oluştuğuna yer verilen açıklamada, Türkiye Geofit Bahçesi’nin, fiziksel yapılar, seralar kompleksi, giriş kompleksi ve açık alanlar olmak üzere toplam 20 bin metrekareden oluşacağı vurgulandı. Türkiye Geofit Bahçesinde Yürütülecek Faaliyetler açıklamada şu şekilde sıralandı; “Türkiye geofitlerinin tamamının koleksiyonları oluşturularak muhafazası sağlanacak ve gelecek nesillere aktarılması temin edilecek. Dünya standartlarında laboratuvar, herbaryum ve kütüphane kurulacak. Okul öncesi ve okul çağı çocukları ile lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve vatandaşlarımız çeşitli eğitici, öğretici ve eğlendirici kurs ve programlarla eğitilecek. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar; konferans, seminer, sergiler, gösteriler ve çeşitli yayınlarla tanıtılacak. Nesli tehlike altında bulunan, hızla azalan ya da nadir bulunan bitkiler koruma altına alınacak, üretimleri yapılacak, tohumları saklanacak ve doğal popülasyonunu zenginleştirme projeleri uygulamaya konacak. Ekonomik yönden yarar sağlayacak potansiyele sahip geofitler üzerinde çeşit geliştirme çalışmaları yapılarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlanacak.”

Açıklamada, ülkemizde bir ilk olacağı hatırlatılan Türkiye Geofit Bahçesi’nin temelinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından, 20 Ocak 2014 tarihinde saat 14.00’de Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde atılacağı ifade edildi.

(Kaynak:yazete.com.tr)

Previous Kadıköy'e London Eye Geliyor
Sonraki Konut Sektörü Türkiye'nin Geleceğine Güveniyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da karlı konut yatırımının ipuçları

Ankara’da nereden ev alınır? Arsa, ev ve ofis fiyatları ne kadar?Hangi ilçeler daha çok prim yaptı?Kaçırılmayacak cazip fırsatlar…

Güncel Haberler 0 Yorum

Çubuk Yavuz Selim imar planı değişikliği

Ankara Çubuk ilçesi yavuz selim mahallesi 272 ada 73 no’lu parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 26 Ekim 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ev Alacaklara Önemli Uyarı

Nurol GYO Genel Müdürü Musa Aykaç, “Güzel günlerde 20 taksit bile yapmayan bir inşaat şirketi hava kötüleştiğinde 100 taksit yapıyorsa

Güncel Haberler

Ankara’da satılık konut fiyatları yüzde 11 arttı

Ankara’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 11 oranında artış gösterdi.

Güncel Haberler

Türel Saranlı : İzmirli mimarlar atak gösterdi

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü 10. Yıl Kutlamalarına katılan eski ODTÜ Mimarlık Bölümü Dekan Yardımcısı, Mimar Türel Saranlı, mimarlıkta İzmir’in kendine özgü yapısının bulunduğunu belirterek, ‘İzmir’de mimarlar, Türkiye genelinin dışında

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara termal turizm ve sağlık turizmi ile kalkınacak

Bu alanlarda yatırım ve tanıtıma ağırlık vererek Ankara ekonomisine katkı sağlamak ve yeni istihdam kapıları açmak mümkün

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.