Türkiye’nin En Uzun Sulama Tüneli Suruç Faaliyete Geçti

Türkiye’nin en büyük kalkınma projesi GAP kapsamında inşa edilen ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın da 5’inci büyük sulama tüneli olan Suruç Tüneli’nin resmi açılışı gerçekleştirildi.Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında Suruç Ovası’na su temin edecek 17 bin 185 metre uzunluğundaki Suruç Tüneli tamamlandı.GAP Eylem Planı’nda yer alan ve projeleri büyük oranda tamamlanan Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi’nin inşaat işleri çok sayıda üniteye ayrılarak kademeli olarak devam ediyor.Suruç Ovası’nı sulayacak projenin en önemli ayaklarından biri olan Suruç Tüneli’nde ise sona ulaşıldı.Suruç Ovası’nda 950 bin 970 dekar zirai araziye su sağlayacak ve dünyanın en uzun 5’inci tüneli olan Suruç Tüneli tamamlandı.

7 metre bitmiş iç çapına sahip ve 17 bin 185 metre uzunluğundaki Türkiye’de tamamlanmış en uzun tünel olan Suruç Tüneli’nin kazı çalışmaları köstebek diye de tabir edilen Tünel Delme Makinesi (TDM) ile yapıldı.Yeraltında dev bir köstebek gibi çalışan TDM ile çevreye ve yer üstündeki yapılara zarar vermeden kilometrelerce kazı yapılarak su getiriliyor. Bir matkap gibi çalışarak hızlı bir şekilde tüneli delip içindeki harfiyatı da dışarı boşaltan ve aynı anda tünelin döşeme ve prefabrik kaplamasını da yapabilen TDM Türkiye’de KOP, GAP, Melen ve Gerede gibi çok önemli su projelerde de kullanılıyor.

Suruç Tüneli’nin hizmete alınmasıyla Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na saniyede 90 metreküp su akacak. Suruç Tüneli, ülkedeki birçok nehirden daha büyük debiye sahip olacak. Bu rakam Türkiye’nin en hızlı akan nehri Çoruh’un yıl içindeki en düşük debisinin yaklaşık iki katına, en yüksek debisinin ise beşte birine yakın bir değer oluyor.

Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi çerçevesinde Suruç Tüneli ile birlikte yer alan 8 ünite de tamamlandı. Tünelin hizmete alınmasıyla bu yıl sulama mevsiminde Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na su verilebilecek.

GAP’ın en önemli projelerinden biri olan “Suruç Ovası Pompaj Sulaması” kapsamında inşaatı devam eden üniteler tamamlandığında yaklaşık 190 bin kişiye istihdam olanağı, milli ekonomide de yıllık ortalama 316 milyon lira gelir artışı sağlanması hedefleniyor.(sondakika)

Previous Emlakta En Pahalı Semtler
Sonraki Turizm Yatırımlarında Patlama

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya Beytepe’de 11 adet parselde imar planı değişikliği

Ankara Çankaya İlçesi Beytepe Mahallesi 28800/1, 28802/1, 28803/1, 28819/1, 28861/1, 28864/1, 29623/1, 28912/1, 28914/2, 28926/1 ve 28966/3 nolu ada/parsellerde 1/25000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı değişiklikleri 16/11/2016 tarihinde askıya

Güncel Haberler 0 Yorum

Yaylalarda Kaçak Binası Olanlar Yandı

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Köylere Hizmet Götürme Birliği üye seçimlerinin yapıldığı Solmaz-Ahmet Baysal Öğretmenevi’nde muhtarlarla bir araya geldi.

Güncel Haberler

Ankara elektrik kesintisi 28 Nisan 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 27 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da bazı ilçelerde elektrik kesintisi uygulanacak.Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

Fatma Güldemet Sarı’nın 4 Şubat 2016 Ankara programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı, 04 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da Çelik Yapıların Tasarım ve Uygulama Yönetmeliği’ne katkı sağlayan üniversite, STK ve sektör temsilcileriyle bir araya gelecektir.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çevre yatırımları ülkenin her köşesinde devam ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı’nın çevre alanındaki entegre katı atık yönetiminin geliştirilmesi, su temini, kanalizasyon ve atık su arıtımının iyileştirilmesi gibi çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Güncel Haberler

Konut almak için, fırsat zamanı

Ankara İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Ömer Baki Yazıcı, seçim sürecinde piyasaların bekleme pozisyonu almasından dolayı, kısa vadeli bir satış durgunluğu yaşandığını belirterek, firmalar bu daralmayı aşmak için, konut satışında kampanyalara

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.