Türk Müteahhitler Vites Büyüttü

Türk Müteahhitler Vites Büyüttü

Türk inşaat şirketlerinin yurt dışında gerçekleştirdiği projelerin ortalama bedeli 2003’te 17 milyon dolar olurken, bu rakam 2014 mart ayı itibariyle 94 milyon dolara yükseldi.

AA muhabirinin Ekonomi Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, Türk müteahhitlerin yurt dışında üstlendiği proje miktarı 2003 yılında 270 iken 2013’te 390’a çıktı. 2003’te 17 milyon dolar olan şirketlerin yurt dışında gerçekleştirdiği projelerin ortalama bedeli, 2013’te 82 milyon dolara ulaştı. Söz konusu rakam bu yılın mart ayında ise 94 milyon dolara yükseldi. Türk müteahhitlerin faaliyet gösterdiği ülke sayısı da son yıllarda arttı. 2003’te 36 ülkede proje üstlenen firmalar, bu rakamı 2013’te 45’e çıkardı. Şirketlerin en çok iş yaptığı bölgeler, yüzde 46,2 ile aralarında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya’nın yer aldığı Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri oldu.

Bu bölgeyi yüzde 26 ile Orta Doğu, yüzde 18,2 ile Afrika izledi. Avrupa ve Amerika ülkelerinin payı ise yüzde 6,6 olarak gerçekleşti. Türk müteahhitlik şirketlerinin 1971 yılından 2003 yılına kadar yurt dışında üstlendikleri projelerin bedeli 50 milyar dolar iken, 2014 yılı mart ayı itibariyle bu rakam 277,7 milyar dolara ulaştı. Müteahhitlerin geçen yıl dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirdikleri projelerin bedeli ise 31,8 milyar dolar oldu. Son 10 yıllık dönemde üstlenilen işlerin toplamı ise 224,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan son açıklanan verilere göre dünyanın en büyük 250 müteahhitlik şirketinden 38’i Türk firması oldu. Türkiye, bu sektörde dünyada Çin’den sonra 2. sırada yer aldı.(Belde/AA)

Previous Nish Adalar'da 60 Ay Sıfır Faizle Son Fırsat
Sonraki İstanbul'a 2 Dev Park

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

One Tower Yükseliyor

Ankara’da 185 metrelik yüksekliğe sahip One Tower projesini hayata geçiren İTO Yatırım’ın ortaklarından Özkan Özçelik, Başkent’te ‘sıfır risk’ ile inşa edilen ender projelerden birini hayata geçirdiklerine dikkati çekti.

Firma Haberleri 0 Yorum

Özen Kuzu Mütekabiliyet’e yenileme lazım

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, ‘Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması’ çalıştayına yönelik görüşlerini paylaştı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Koçtaş’ta Yüzde 70’e Varan İndirim Fırsat

Ev geliştirme perakendeciliğinin lider kuruluşu Koçtaş’ta indirimler devam ediyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Spine Yönetim A.Ş’den Spine Tower duyurusu

Spine Tower arsa sahipleri ve kat malikleri olarak önemle hatırlatmak isteriz ki Maslak’ta bulunan Spine Tower, Soma Holding’e ait değildir.

Firma Haberleri 0 Yorum

Mia Burgaz Projesi Bursa

Mia Burgaz projesi Tugay İnşaat’ın Guzelyalı’ya armağan ettiği, sahiplerinin lüks ve kaliteli bir yaşama imza atacağı bir proje olarak hazırlanıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Eylül Ayında Satışa Çıkacak Projeler

Yaz dönemini geride bırakmaya hazırlanan gayrimenkul sektöründe Eylül ayının başlamasıyla birlikte yeni projelerin satışı da start alacak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.