Turizm Tesisleri Türleri ve Genel Özellikleri

Turizm Tesisleri Türleri ve Genel Özellikleri

Her geçen gün artan turist potansiyeli ile Türkiye turizm yatırımlarının cazibe merkezi haline gelmektedir. Sadece kıyılarda yaz turizmine yönelik yatırımlar ile sınırlı olmayan, şehir içi ve kültür turizmine yönelik olması nedeniyle çok sayıda yeni proje karşımıza çıkmaktadır.

İlk olarak turizm tesislerini sınıflandırmak gerekirse hosteller, apart oteller, kampingler, pansiyonlar, tatil köyleri, moteller, yıldızlı ve butik otellerdir. Belirtilen turizm yatırımlarının her biri bina yapısına, konumuna, niteliğine ve müşteri portföyüne göre çeşitlilik göstermektedir. Bu tesislerin niteliklerini ve nasıl kurulduklarını ilerki yazılarımla sizlerle paylaşacağım.

İlk olarak turizm tesislerinin genel niteliklerinden ve yerleşme özelliklerinden bahsetmek gerekirse, turizm tesisleri yapı ve dekorasyon olarak yöre, çevre ve doğa ile uyumlu, pazarlama ve işletmenin gereklerini sağlayabilecek şekilde öngörülen fonksiyonlara ve ölçülere uygun, nitelikli malzeme ile dekore edilerek donatılmış mekanlarda gerçekleştirilir. Bahçesi olan tesislerde, bahçeler özenle ve çevrenin doğal yapısıyla uyumlu olarak düzenlenir, yeterince aydınlatılır ve sürekli bakımları sağlanır. Genel mahallerde, kadın ve erkek müşteriler için ihtiyacı karşılayacak sayıda tuvalet ve lavabo bulundurulur. Tesisin bütün mekanlarında yeterli doğal veya mekanik havalandırma bulunur. Çiftlik evi ve köy evi hariç olmak üzere yıl boyu açık tesisler ile sadece kış aylarında açık tutulan tesisler merkezi sistemle ısıtılır. Yeterli kapasitedeki klima sistemleri de bu amaç için kullanılabilir. Yazlık işletmeler, geçici ve kısmi ihtiyaçlar için elektrikli veya benzeri uygun sistemlerle ısıtılabilir.Tesislerde, devamlı ve yeterli basınçta sıcak ve soğuk su bulunmalıdır.

Bunlara ek olarak turizm tesislerinde görevli personelin hizmet standardını yükseltmek amacıyla eğitim için gerekli önlemler işveren tarafından alınmalıdır.   Turizm işletmeleri personeli, çalışmaları sırasında işlerine ve görev mahallerine uygun, özel ve temiz kıyafet giymelidir.

Bunlara ek olarak tesislerde sağlık, temizlik ve çevre korunmasına yönelik çeşitli önlemler alınması gerekmektedir. Turizm tesislerinde, her türlü tesisatın tasarımında, kullanılan yapı malzemelerinin seçiminde, suyun temizliğinde ve klorlanmasında, yiyecek-içecek maddelerinin hazırlanmasında, depolanmasında ve saklanmasında hijyen ve sağlık kurallarına uyulmalıdır. Açık büfelerde yiyeceklerin bozulmasını engelleyecek soğutucu ve ısıtıcı gibi düzenlemeler bulunmalıdır. Tesislerde turist sağlığını tehdit eden hastalıkların oluşmasını önleyecek gerekli önlemler alınmalı ve kapasitesi beşyüz yatak ve üzerinde olan konaklama tesislerinde sürekli doktor ve  hemşire bulunmalıdır.  Tesislerin temizlik ve bakımları düzenli olarak yapılmalı ve meydana gelebilecek arızaların en kısa zamanda giderilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır.  Buradan anlaşıldığı gibi turizm tesis işletmeciliği için bir çok standart gerekmektedir. Bu standartlara uymayan firmalar için çeşitli yaptırımlar ve sonucunda müşteri kaybına gidebilecek durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

Murat ERGİN
www.muratergin.net

Previous Yeni Yargı Paketiyle Kentsel Dönüşümün Önü Açılacak
Sonraki Spil Dağı Örnek Milli Park Olacak

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Gayrimenkul Yatırımlarında nelere dikkat edilmeli

İnsanların Yatırım araçları içerisinde yer alan gayrimenkul, Bir eşya hukuku terimi olup, Genellikle ekonomik bir terim olarak kullanılmaktadır.

Makaleler

Emlak sektöründe franchise almanın faydaları

İş kurma hayali ile araştırma yapanların karşısına çıkan ilk seçenektir Emlak sektörü.

Makaleler

İnşaat sektörünün gelişmesi için neler yapılmalı?

Bildiğiniz  gibi, 2015  yılı  ilk çeyrek büyüme rakamları gayri safi yurt içi  hasıla sabit fiyatlarla yüzde 2,3 arttı.

Makaleler 0 Yorum

Emlak sektöründe iş kurmak

Emlak sektöründe iş kurmak, iş kurma kararının ardından iki seçenek çıkarıyor girişimci karşısına.

Makaleler

Gayrimenkul Sektöründe Çok Kazanmanın Yolları

Merhaba Yaşam Projeleri okurları bu yazımda gayrimenkul sektöründe çok kazanmanın yolları hakkında çeşitli bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Makaleler 0 Yorum

Murat Türkoğlu : Dört Mevsim Eryaman ayrıcalık sahibi bir proje

Dört Mevsim Eryaman Projesi Ankara’da bir Tuna Türkoğlu ortak girişimi olarak hayata geçirilmektedir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.