Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun

Sayın Ziyaretçilerimiz,

 

Yaşam Projeleri” olarak amacımız, sizleri planlanmakta olan ve yaşama geçirilmiş;

–       kentsel dönüşüm projelerinden,

–       karma kullanım ve toplu konut yaşam alanlarına,

–       ofis merkezlerinden,

–       sosyal yaşam alanları,

–       GYO’lar ve AVM’  lere kadar uzanan çok geniş bir yelpazede web platformumuzda bir araya getirebilmektir.

Bunu yaparken platformumuzda sürekli olarak ;

–       TOKİ,  

–       İnşaat Sektör Firmaları,

–       Gayrimenkul Sektör Yatırımcı Firmaları,

–       Belediye İştirakleri,

–       Gayrimenkul Değerleme Uzmanları ve Firmaları,

–       Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve beraberinde ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşları,

–       Sivil Toplum Kuruluşları,

–       Emlak Sektörü ve Franchising Firmaları

–       Sektörel Eğitim ve Danışmanlık Firmaları

ile ilgili projeler, gelişmelere ilişkin bilgiler, haberler ve mevzuat bilgilerini içeren yararlı bilgiler ve sektörel makaleler sunmayı hedefliyoruz.

Bundan hareketle bu yazımızda, ”Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ve beraberindeki Gayrimenkul Sektöründe Köklü Değişiklikler konusunda sizlere gelişmeleri aktarmaktayız.

Hepinizin bildiği gibi, 6502 sayılı ”Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun”  Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül tarafından onaylandı ve 28 Kasım 2013 tarihinde  Resmi Gazete’ de yayınlandı. Yeni kanunla beraber Gayrimenkul sektöründe köklü değişiklikler bizleri bekliyor.

Yeni kanunu maddeler halinde daha ayrıntılı incelersek:

 • Ön ödemeli konut satışında sözleşme imzalanmadan en az bir gün önce alıcıya Bakanlıkça belirlenen konuları aktaran ön bilgilendirme formu verilecek.
 • Tüketicinin taraf olduğu sözleşme ve bilgilendirmelerin en az 12 punto büyüklüğünde, açık, sade ve okunabilir şekilde düzenlenmesi zorunlu hale getirildi.
 • İnşaat firması yapı ruhsatı almadan alıcıyla satış sözleşmesi yapamayacak. Böylece maketten ev satışı ortadan kalkacak.
 • Tüketici herhangi bir sebep göstermeksizin ve cazai bir durum olmadan 14 gün içinde ön ödemeli konut alımından vazgeçebilecek. Kredi anlaşması yapılan bankalar ise hiç bir masraf talep edemeyecek.
 • İnşaat firması ön ödemeli konut satışına başlamadan önce “Bina Tamamlama Sigortası” yaptırmak zorunda olacak. İnşaat devam ederken firma iflas ederse sigorta kapsamındakı teminat ve benzeri güvenceler tasfiye masasına eklenmeyecek ,haciz edilemeyecek .Böylece iflas sebebiyle alıcı mağdur olmayacak.
 • Tüketici aldığı konutun kusurlu olması durumunda kusurun şekline göre firmadan  kusurun giderilmesini yada konutun değiştirilmesi talep edebilecek.Firma ise 60 gün içinde alıcının talebini yerine getirmek zorunda kalacak.Aksi halde alıcı diğer haklarını kullanabilecek.
 • Konut kredisi kullanımında tüketiciden dosya masrafı kesilmeyecek.
 • Konut Kredilerinde sigorta zorunluluğu olmayacak.
 • Konutlar 5 yıl garanti kapsamında olacak.İkinci el konutlarda ise garanti 3 yıldan az olamayacak.
 • İnşaat firması  sattığı konutu sözleşme tarihinden itibaren 36 ay içinde tüketiciye teslim etmek zorunda olacak.
 • İnşaat firması  sattığı konutu sözleşme tarihinden itibaren 36 ay içinde tüketiciye teslim etmek zorunda olacak.
 • Temerrüt hali de dâhil olmak üzere, tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanmasına son verildi.
 • Konut kredisi erken ödeme tazminatında kalan vade sayısı 36 ayı aşmayan kredilerde, ödenen tutarın yüzde 1’ini geçemeyecek. Erken ödenen tutar, kalan vade sayısı 36’yı aşmayan kredilerde kredinin yüzde birini, vade sayısı 36 ayı aşan kredilerde ise yüzde 2’yi geçemeyecek.
 • Sözleşmede öngörülen koşulların tek taraflı olarak, tüketici aleyhine değiştirilmesi yasaklandı.

Sektör Temsilcilerinin Görüşleri :

KUZU GRUP : Sektörün önde gelen firmalarından olan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, yeni Tüketici Kanunu’nu değerlendirerek “Bu yeni yasa piyasadaki haksız rekabeti yok edebilir” dedi.

Yeni kanunun gerek üreticiler gerekse gayrimenkul geliştiricileri açısından olumlu düzenlemeler içerdiğini ifade eden Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, uygulamada ise nelerle karşılaşılacağının zaman içinde anlaşılacağını belirtti.

“Mağduriyetin önüne geçilecek”

Kuzu, “Tüketicinin Haklarının Korunması Hakkındaki Kanun, üreticilerin yaşayabileceği sorunları ortadan kaldırabilecek nitelikte. Maketten satışlar sektörde tüketiciler için olumsuzluklara neden oluyordu. Kanunla getirilen yeni düzenlemelerle üreticilerin mağduriyetinin önüne geçilecek. Aynı zamanda sektördeki haksız rekabeti de ortadan kaldıracak” dedi.

NUROL GYO : Nurol GYO Genel Müdürü Musa Aykaç ise, kanunla birlikte firmaların alışılagelmeyen bir durumla karşı karşıya kalacaklarını belirterek, “Sonuçta ne olursa olsun tüketiciyi koruma esasına dayandığı için orta ve uzun vadede nitelikli konut üreticilerin lehine gelişecektir. Çünkü sektör tüm bu önlemler sonucu mağdurunu yaratmayacaktır. Mağdur olduğu sürece siz ne kadar harikulade şeyler yapsanız da sektörde oluşan mağduriyetler başkalarını da etkiliyor. Bu nedenle gayrimenkul sektöründeki bu uygulamayı destekliyoruz” açıklamasını yaptı. Satış vaadi sözleşmelerinde noterin devreye girmesini de değerlendiren Aykaç, “Biz firma olarak zaten noter üzerinde satış yapıyoruz. Bir noterle anlaşarak randevulu olacak şekilde alcıları ve noteri biraraya getiriyoruz” diye konuştu.

(Kaynaklar: Resmi gazete, sabah ,milliyet, dünya gazeteleri)

Previous Körfezkent 3. Etap Evleri Fiyat Listesi
Sonraki Aliağa Değişiyor, Sosyal Yaşam Canlanıyor

Diğer Yazılar

Gündem 0 Yorum

Bina tamamlama sigortası uygulaması başladı

Hazine, uzun süredir beklenen bina tamamlama sigortasının genel şartlarını yayınladı. 11 Mart’tan itibaren tüm maketten konut satışları zorunlu sigorta kapsamında olacak.

Gündem 0 Yorum

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tasarısı meclise sunuldu

Aksaklıkları Bakanlığa bildirmeyen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının belgesi 3 ay askıya alınacak.

Gündem 0 Yorum

İş Güvenliğinin Arttırılması Ve Kazaların Önlenmesi İçin Mutabakata Varıldı

TÜRKİYE’de iş güvenliğinin arttırılması ve kazaların önlenmesi için işçi konfederasyonları ve bakanlık yeni düzenlemeler için bir araya geldi.

Gündem 0 Yorum

Gayrimenkul Değer Artışlarından Kamu da Pay Alacak

Gayrimenkulde ranta OVP ayarı Kamu da pay alacak 

Gündem 0 Yorum

Torba Yasa İle Vergi Borcu Olana Fırsat

Ekonomi Vergi borcu olana Torba yasa ile vergi borcu olan milyonlarca kişiye ödeme kolaylığı getirildi.

Gündem 0 Yorum

5. Konut Konferansı’nda neler konuşuldu

Yapı sektörünün bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından düzenlenen, Türkiye ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörünün yapı taşı “konut”u, tüm boyutlarıyla ele alan ve bu yıl “Önemli olan büyüklük mü?” sorusuna yanıt

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.