Torunlar GYO Sahipleri Hakkında Takipsizlik Kararı Verildi

Torunlar GYO Sahipleri Hakkında Takipsizlik Kararı Verildi

İstanbul Mecidiyeköy’de, 6 Eylül’de meydana gelen 10 kişinin hayatını kaybettiği asansör faciasıyla ilgili iddianame tamamlandı.

Torunlar GYO’nun sahipleri hakkında takipsizlik kararı verildi. Asansör firması yetkilileri ve is güvenliği uzmanlarının aralarında bulunduğu 25 kişi hakkında 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede, asansörü kullanan işçinin ve bakım için görevlendirilen 2 şüphelinin herhangi bir eğitim almadığı belirtildi.
10 işçinin öldüğü asansör faciasında takipsizlik Torunlar GYO’nun Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatında 6 Eylül aksam saatlerinde meydana gelen feci asansör kazasında 10 isçi hayatını kaybetmişti.

Mecidiyeköy’deki Torunlar Center inşaatında 6 Eylül tarihinde meydana gelen asansör faciasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Soruşturma kapsamında hazırlanan 31 sayfalık iddianamede 25 şüpheli yer aldı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erdal Bağcının hazırladığı iddianamede sanıklara 10 kişinin taksirle ölümüne sebep olmak suçlaması yöneltildi.

25 şüpheli arasında, asansör firması Geda Majör un sahibi Orhan Demirel, Geda Majör un imalat sorumlusu Önder Türksoy, Torunlar İnşaat’ın proje müdürü Murat Aytimur, muhasebecisi Metin Karakoç, montaj işçileri Adem Akyıldız ve Turgay Dalgıç ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanları bulunurken.Haklarında takipsizlik kararı verilenler arasında; Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Torunlar GYO Yönetim Kumlu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Yunus Emre Torun yer aldı. İddianamede, Torunlar İnşaat ile Geda Majör arasında asansör kurulumu, bakım, onarım ve arızaların giderilmesi ile ilgili sözleşme imzalandığı bilgisi yer aldı. Hazırlanan iddianameyle, inşaatta asansör bakımı ve kullanımı için görevlendirilen Adem Akyıldız ve Turgay Dalgıç ın asansör bakımı, kurulumu, arızalann giderilmesi ile ilgili herhangi bir eğitim almadığı da ortaya çıktı.

AYNI İNŞAATTA 20 İŞ KAZASI MEYDANA GELMİŞ
İnşaat firmasının ‘iş kazası iç bildirim formunun’ incelenmesi sonucunda inşaatta bir yıl içinde 20 irili ufaklı iş kazasının meydana geldiği de iddianameye yansıdı. Yine aynı inşaatta 29 Mayıs 2014 tarihinde de frenleme sisteminin devreye girmemesi üzerine bir asansör kazası gerçekleştiği ancak işçilerin zarar görmeden kazayı atlattığı belirtildi. İddianamede ayrıca kazanın yaşandığı günün sabahı uzun süreli bir arıza yaşandığı ancak bu arızanın nasıl ve ne şekilde giderildiği konusunun raporlanmadığı belirtildi. Faciadan bir gün önce de aynı inşaatta başka bir asansör kazasının yaşandığı bilgisi dikkat çekti. Bilirkişi raporuna da değinilen iddianamede, asansör kazasında asansörü kullanan maktule eğitim verildiğine ilişkin de herhangi bir belge sunulamadığı kaydedildi. Savcı 25 şüpheli hakkında bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istedi.(Zaman/DHA)

Previous Beşiktaş, Mayıs'ta Vodafone Arena'ya Çıkacak
Sonraki İzmir'de Yeni Fuar Alanında Durdurma Krizi Aşıldı

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Özen Kuzu ve Şemsettin Aydın Mehmet Özhaseki’yi tebrik etti

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak açıklanan Mehmet Özhaseki’yi tebrik etti

Firma Haberleri

Emlak Konut GYO Kayabaşı ihalesinde fiyat düştü

İhalesi daha önce yapılan ancak çok yüksek rakamın ortaya çıkması nedeniyle Emlak Konut GYO tarafından iptal edilen Başakşehir Kayabaşı 5. Etap arsasının ihalesi dün yeniden yapıldı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Özen Kuzu : 2017’de konut satış rakamları yükselecek

2016’da yaşanan, darbe girişimi, terör saldırıları ve ülke notunun düşürülmesi gibi tüm olumsuzluklara rağmen  bu yıl konut satışlarının 1,5 milyona yükselmesini bekleyen Gayrimenkul Sektörü için Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi 

Firma Haberleri 0 Yorum

İncek Loft’u Ziyaret Edenlerin Yarısı Projeden Ev Aldı

Hamdi Akın’ın “Halka arza çıkar gibi lansman yaptık” dediği İncek Loft projesinde 25 günde 500 daire satıldı. Lansmana özel metrekare fiyatı 3 bin TL olarak belirlendi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Asma Bahçeler’in Temiz Havası Tescillendi

Tanyer İnşaat’ın Haziran 2015’te bitirmeyi hedeflediği ‘Asma Bahçeler’in, mimari özellikleri, doğayla iç içe yapısı, manzarasının yanı sıra temiz havası da tescillendi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Çelik Projede Yaşam Başladı

AKŞAN Prokar Gayrimenkul’ün Ankara’da hayata geçildiği AnkaNatura projesinde yaşam başladı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.