TOKİ İzmir’e İki Stat İnşa Edecek

TOKİ İzmir’e İki Stat İnşa Edecek

TOKİ, İzmir Karşıyaka ve Göztepe’ye 15 bin kişilik iki stadyum inşa edecek. Karşıyaka Stadı’nın ihalesi 28 Ocak, Göztepe Stadı’nın ihalesi de 29 Ocak’ta yapılacak.

 TOKİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğinde ekonomik ömrünü tamamlamış ve müsabakaları karşılamada yetersiz kalan spor tesislerinin yerine UEFA standartlarında modern statlar inşa ediyor. İstanbul Seyrantepe ve Mersin Stadı’nı tamamlayarak Türk sporunun hizmetine sunan TOKİ, 11 stat ve bir kapalı spor salonunun ihalesini yaparak inşa etmeye başladı. İhale ve hazırlık aşamasında ise 8 stat bulunuyor.

İzmir’in iki yakasına iki stat…
TOKİ, İzmir’deki mevcut statların fiziksel şartlarının uygun olmaması nedeniyle Karşıyaka ve Göztepe’ye 15 biner kişi kapasiteli iki stat inşa edecek. Karşıyaka’ya 15 bin kişilik stadyum ile birlikte, kamp eğitim merkezi ve il müdürlüğü hizmet binası da yapılacak. 158 kişilik loca tribünü, 881 kişilik vip tribünü, 482 kişilik protokol tribünü, 813 kişilik basın tribünü ve 18 kişilik engelli tribününün bulunacağı stat toplamda 15 bin seyirci kapasiteli olacak. Stadın, kuzey, güney ve doğu yönünde seyirci girişleri yer alırken, batı yönü sporcu, basın, vip, protokol ve loca girişleri için ayrıldı. Sporcular için 4 adet soyunma odasının planlandığı statta, hakem odaları, teknik direktör odaları ve revir alanları da yer alacak.

Tasarımda İzmir iklimi etkili oldu…
Göztepe Stadının yapımında İzmir ikliminin genel özellikleri etkili olacak. Seyirci fuayelerinin ve çimlerin doğal yollarla havalandırılabilmesi, doğal ışık alabilmesi için cephelerde ve çatıda yarı geçirgen malzemeler kullanılacak. Yağmur suyunun çatıdan kanallarla tahliye edilerek bodrum katta havuzlarda arıtılıp tekrar sistemde kullanılması amaçlanıyor. Çatıda kısmi fotovoltaik paneller kullanılarak sürdürülebilir enerji kaynaklarından faydalanılacak. Çok amaçlı stadyumda, restoran, büfe gibi sosyal alanların yanı sıra çoklu bilet satış gişeleri bulunacak. Stadyum çevresi yaya dolaşım alanı olarak tasarlandı.
Statta 300 kişilik protokol tribünü, 500 kişilik vip tribünü, 250 kişilik basın tribünü ve engelli vatandaşlarımız için 75 koltuğun yer alacağı stat toplamda 15 bin seyirci kapasiteli olacak.12 asansörün bulunduğu statta 500’ü kapalı olmak üzere 600 araçlık otopark ve 10 araçlık otobüs parkı yer alacak. UEFA standartlarında inşa edilecek stat, futbol müsabakalarının yanı sıra, ekonomik anlamda eğlence merkezi ve olası doğal afetlerde sığınak olarak da kullanılabilecek.

11 stat ve kapalı salonu inşaat aşamasında…
TOKİ, Afyonkarahisar, Malatya, Trabzon, Sivas, Eskişehir, Samsun, Gaziantep, Adana, Sakarya, Kocaeli ve Antalya illerine yapılacak statlar ile yine Antalya’ya yapılacak 10 bin kişilik kapalı spor salonunun ihalelerini tamamlayarak inşaat aşamasına geçti.
Hazırlık ve ihale aşamasında ise 8 stat bulunuyor. Hatay’da inşa edilecek stadın ihalesi de geçtiğimiz günlerde yapılarak inceleme aşamasına geçildi. Batman ile İzmir’e (2) inşa edilecek statlar ihale aşamasına getirildi. Ankara, Diyarbakır, Edirne ve Elazığ’da inşa edilmesi planlanan statlar da hazırlık aşamasında bulunuyor. Bu statlar ihalelerinin gerçekleştirilmesinin ardından inşa edilmeye başlanacak.  
(Kaynak:Toki haber)

Previous Kuveyt'te 108 Bin Konut Açığı Var
Sonraki Toki'den Yatırımcıya Yeni Yıl Fırsatı

Diğer Yazılar

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ Başkanı Turan, Kentsel Dönüşümü Yerinde İnceledi

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, İdarenin yürüttüğü Kentsel Dönüşüm projelerini “yerinde” takip ediyor.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ 19 yurt ile 100 bin öğrencinin barınma sorununu çözecek

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, öğrencilerin barınma sorunlarına kalıcı çözüm getirilmesi amacıyla sosyal donatı kapsamında başlattığı yurt ve pansiyon inşaatlarına hız verdi.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ’den dar gelirliye 341 lira taksitle konut

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, dar gelirli vatandaşlarımızın konut ihtiyacını karşılamak amacıyla Gaziantep’te bin 154 konutu kura yöntemiyle satışa çıkarıldığını duyurdu.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Hatay Hassa TOKİ 248 Konut Projesi

Hassa İlçe Kaymakamlığı öncülüğünde başlatılan evi olamayan veya oturulamaz durumda olan dar gelirli ve muhtaç ailelere konut sağlamak amacıyla hazırlanan 248 konut projesinde son aşamaya gelindi.

TOKİ Haberleri

TOKİ’nin ilk yerel mimari projesi tamamlandı

TOKİ’nin Adıyaman Çelikhan’da da uygulayacağı, 252 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları, TOKİ’nin yerel mimariyle başlattığı uygulama projesi. TOKİ Başkanı Ergün Turan: “Nevşehir Ürgüp’te 923 Konuttan Oluşan Ve 3’er Katlı

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Sincan’da Kentsel Yenileme Projesi

Göreve geldiği ilk günden itibaren Saraycık ve Ulubatlı Hasan mahallelerinin dönüşümü için çaba sarf eden Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın gayretleri meyvesini verdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.