TOKİ 9 dakikada bir konut üretiyor

TOKİ 9 dakikada bir konut üretiyor

Sosyal konut üretme misyonundan sapmadan niteliğe yoğunlaşan TOKİ, bu yıl için hedeflediği 60 bin rakamına yılın ilk 8 ayında ulaşma peşinde.

9 dakikada bir konut ürettiklerini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, büyük kentlerde kentsel dönüşüme ağırlık vereceklerini ve emeklilere bu yıl 15 bin konut teslim edeceklerini kaydetti. Dar gelirli vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak için faaliyetlerini hızlandıran TOKİ’nin 8l ilde 3 bini aşkın şantiyesi var. Sosyal yaşam projesi ile dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmayı sürdüren TOKİ, bu yıl üretmeyi planladığı 60 bin konut hedefine ayda ortalama 5 bin konut üreterek ulaşmaya çalışıyor. Konutun yanı sıra hastane, okul, cami, yurt, stadyum ve dev şehir parkları üreten TOKİ, İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde kentsel dönüşüme ağırlık vermeye başladı.

İLK YARIDA 30 BİN 787 KONUT ÜRETİLECEK
Türkiye’de üretilen konutların yüzde 7’sini tek başına üreten TOKİ’nin çalışmalarını ve yeni dönem hedeflerini Başkan Ergün Turan ile konuştuk. İstanbul’da sorularımızı cevaplandıran TOKİ Başkanı Turan ile sohbetin önemli bir kısmı nitelik tartışmasıyla ilgili oldu. Bu yıl için koydukları 60 bin konut üretme hedefini hatırlatan Başkan Turan, bunun için aylık 5 bin konutu ihale ettiklerini belirtti. Emekliler Konut hamlesi ile 2023’de l milyon olan İbrahim Acar konut hedefini yüzde 20 artırarak l milyon 200 bine çıkardıklarını anlatan TOKİ Başkanı Turan, şu bilgileri n verdi: “Yıllık 60 bin konut hedeflerini gerçekleştirmek için özveri ile çalışıyoruz. Şu an itibari ile 57 ihalede 20 bin 726 konutun ihalesi yaptı. Yılın ilk yarısında toplam 83 ihalede 30 bin 18 konutun ihalesini gerçekleştireceğiz. Böylelikle yıllık hedefimiz olan 60 bin konutun yapımı için yılın ilk yarısında hedefimizi yakalamış olacağız” dedi.

9 DAKİKAYA BİR KONUT
Yaptıkları işi rakamlarla ifade ederek öne çıkma gibi bir dertlerinin olmadığını belirtse de Başkan Turan’ın verdiği rakamlar üzerinden hesaplama yapıldığında TOKİ; ortalama 9 dakikada bir konut üretiyor. Öncelikle hedeflerinin dar gelirli ve bugüne kadar hiç konut sahibi olmamış, konut almakta zorlanan vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu belirten Turan, “Sosyal devletin en önemli yansıması vatandaşın barınma ihtiyacını karşılamasıdır. İdareyi şöyle tanımlıyorum; sosyal devletin en önemli yansıması bu idaredir. Vatandaşlar için yegane dost eli bir kuruluştur” dedi.

DAVA SAYISI AZALDI
Türkiye’nin önemli bir başarı hikâyesine imza atan TOKİ’nin bundan soma nicelik hedefleriyle hareket edeceğini vurgulayan Ergün Turan, bunu sağlamak için kontrol mekanizmasında farklılaşmaya gittiklerini anlattı. Son 3 yılda kusurlu üretim ve geç teslimattan kaynaklanan dava sayısı rakamlarına dikkat çeken Turan, daha önce yılda 13 bine kadar çıkan dava sayısının 2 binlere kadar gerilediğini ifade etti. Turan, nitelikli konut üretimi için daha hassas davranacaklarını vurguladı.

SOSYAL KONUTA DEVAM
Kaliteyi arttırırken garip gurebanın konut beklentisini de karşılamaya devam edeceklerini anlatan TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Bu talebe ve ilgiyi kayıtsız kalamayız. Kesinlikle karşılık vermemiz lazım. Çünkü garip gurebanın bizden böyle bir beklentisi var. Çünkü bizim işimiz sosyal konut üretmek. Bunu asla göz ardı edemeyiz. Bunu yakarken de niteliği arttırılmış konut üretme gibi bir fonksiyonumuz var artık” dedi.

Sosyal konutta M2 4 bin lira olmaz
TOKİ Başkanı Turan, TOKİ tarafından üretilen sosyal konutların kısa bir süre sonra iki katına çıktığına dikkat çekti. Turan, “Ancak metrekaresi 2 bin liradan alınıp 4 bin liraya satılan konut sosyal konut olamaz. Bundan sonra büyük şehirlerde motivasyonumuzu ve sosyal konut rezervimizi kentsel dönüşümden yana kullanmak istiyoruz” dedi.

Emekliye 15 bin konut
Her yıl evi olamayan 15 bin emekli vatandaşı konut sahibi yapmayı hedeflediklerini belirten Turan, her projelerinde yüzde 25’inin emekli kontenjanı olarak ayırdığını vurguladı.  İstanbul’da yürütülen kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi veren TOKİ Başkanı Ergün Turan, “istanbul kentsel dönüşüm çalışmaları için de en v öncelikli ilimizdir” dedi. İstanbul’da bugüne kadar n 150 bin konut uygulamasını başlattıklarını ve 80 bini tamamlandığını aktaran Turan. “Kentsel ^ dönüşümde İstanbul’da daha aktif olacağız. Maltepe’de 304 konutumuz inşaatı sürüyor. Esenler. Güngören. Bayrampaşa ve Bağcılar yeni projeler geliştiriyoruz. Önümüzdeki aylarda ihaleye akacağız. Bu yıl kentsel dönüşümde İstanbul’da sesimiz daha gür çıkacak” diye konuştu. Yeni Şafak

Previous Artık evleriniz için de bir KGS var
Sonraki Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı'nın ÇED raporu tamamlandı

Diğer Yazılar

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Sincan’da Kentsel Yenileme Projesi

Göreve geldiği ilk günden itibaren Saraycık ve Ulubatlı Hasan mahallelerinin dönüşümü için çaba sarf eden Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın gayretleri meyvesini verdi.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ her ay 5 bin konuta imza atacak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 81 ilde 3 bini aşkın şantiyede sosyal yaşam projesi ile dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmaya devam ediyor.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Ergün Turan:’Bizde balon değil talep patlaması var’

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, konut sektörünün darboğaz yaşadığı ve balon oluştuğu yorumlarına “Bizde ciddi talep patlaması var” sözleriyle yanıt verdi.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ’nin 146 hastane inşaatı devam ediyor

Toplu Konut idaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ’nin ağırlıkla konut inşa ettiğini ancak şu anda şantiyelerin yaklaşık yüzde -50’sinin stadyum, hastane ve öğrenci yurdu gibi kamu binalarına ait olduğunu söyledi.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Kırşehir Bağbaşı TOKİ Konutları Hızla Yükseliyor

Kırşehir Belediyesi ve Toplu Konul İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan, Bağbaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi inşaatı hızla devam ediyor.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ’den Ankara’da 99 Bin Liraya Konut

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) piyasa koşullarında konut sahibi olamayan düşük gelirli vatandaşlar için Başkent Ankara’da 338 konutu satışa çıkardı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.