TOKİ 2016 yılında 60 bin konut üretecek

TOKİ 2016 yılında 60 bin konut üretecek

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), “Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler” projesi kapsamında, 2016 yılında Gaziantep, Manisa, Şanlıurfa, istanbul Başakşehir, Çankırı, Hatay, Konya ve Adana’da 60 bin konut üretecek.

TOKİ, proje çerçevesinde şehirlere kent kimliği ve merkezi unsurlarla sıkı bağları olan, halkın beklentilerine yön veren, güçlü fiziki ve sosyal altyapısı bulunan yeni yerleşim alanları kuruyor.

TOKİ kaynaklarından alınan bilgiye göre, projeleri aşamalı olarak hayata geçirecek olan idare, 2016’da 60 binin üzerinde yeni konut üretecek. “Konut talebi, deprem riski, kentsel dönüşüm ve kentleşme oranı”, projenin dört ana unsuru olarak belirlendi.

GAZİANTEP’E 50 BİN KONUT

Projenin ilk adımı  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Gaziantep Kuzey Şehir Projesi’yle atılıyor. Toplam 8.5 milyon metrekare alan üzerine projelendirilen 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir, bu büyüklükte bir sosyal konut alanında, uygulaması tek seferde geliştirilen ilk ve en büyük yerleşim yeri olma özelliği taşıyor. Gaziantep’e ilk etapta 3 bin konut yapılacak. Proje sonunda 50 bin konut üretilmiş olacak. Geleneksel Antepevi nin bir avlu etrafında şekillenmiş mimari unsurlarına yer verilecek projede, peyzaj uygulamalarından çiçeklendirme ve meyve ağaçlarına, çeşmeden su kuyusuna birçok yerel unsur kullanılacak.

İSTANBUL BAŞAKŞEHİR’DE 7 BİN 500 KONUT ÜRETİLECEK
İstanbul’daki en büyük konut bölgesi olan Başakşehir ilçesinde 7 bin 500 yeni sosyal konut üretilecek. 3 bin 500 konut üretiminin devam ettiği bölgedeki konut üretimi de “mahalle” konseptinde gerçekleştiriliyor.

MANİSA’DA YATAY MİMARİ ÖRNEĞİ UYGULANACAK
TOKİ’nin Manisa Akgedik’te 5 bin konut üretim kapasitesine sahip 1 milyon 500 bin metrekarelik proje alanı bulunuyor. İlk etapta dar gelirli vatandaşlar için bin 101 konutun uygulamaya alındığı bölgede, TOKİ tarafından düzenlenen “7 iklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışmasfnda Ege Bölgesi birinciliğini kazanan proje hayata geçiriliyor.

ŞANLIURFA’NIN KONUT İHTİYACI KARŞILANACAK “Şanlıurfa Maşuk köyü Kentsel Tasarım ve Mimari Projesi” kapsamında ise ilk aşamada bin 364 konut üretilecek. Proje ile göç alan bölgenin konut ihtiyacı karşılanacak, çalışan kesimin uzak mesafelerden kaynaklı istihdam sorununu azaltılmış olacak. Çankırı’da 2 bin aileye konut yapılacak Çankırı’da da ilk aşamada 502, ardından bin 500 konut üretilerek. 2 bin aile konuta kavuşturulacak. “Merkez Mimar Sinan Mahallesi 2’nci etap Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında 2+1 ve 3+1 toplam 502 adet konut. 9 ticaret birimi, 1 cami külliyesi ve 1 tescilli eser üretilecek.

HATAY PAYAS’TA YÜKSEK NİTELİKLİ KENTSEL ÇEVRE
Payas ilçesindeki proje ile İskenderun ve Dörtyol’da çalışan, uzak mesafeler nedeniyle ulaşım sorunu yaşayan kesimin konut ihtiyacına yanıt verilmesi amaçlandı. Ayrıca, şehri bölgelere ayıran “formel planlama” yaklaşımı yerine, büyük bir kentteki gibi ticari, sosyal ve konut yapılarının birlikte yer aldığı karma bölgeler ve bağlantılar oluşturuldu. Payas’ta hayata geçirilecek projeyle her ana yapı adasında yaya yürüyüş yolları ile merkeze bağlanan alt merkezler ve meydanlar oluşturuldu.

KONYA GÖDENE’DE 804 KONUTLUK YAŞAM ALANI
Konya Gödene projesinde konut blokları bir araya getirilerek, komşuluk ilişkileri ve aidiyet duygusuna katkı sağlayacak alt mahalle kümeleri oluşturuluyor. Toplam 122 bin metrekare alana sahip yerleşkede. 51 bloka yayılmış, 529’u 3+1 ve 275’i 2+1 tipinde 804 konut. 1 adet çarşı ve ofis bloku, 1 cami ve 4 otopark bloku yer alacak.

ADANA SARIÇAM’DA 4 BİN KONUT ÜRETİLECEK
Adana Sarıçam’da 130 bin metrekarelik toplu konut alanında 839 konut ve sosyal tesis projelendiren TOKİ’nin. bölgedeki üretim hedefi ise 4 bin konut. “Adana Sarıçam Projesi”, TOKİ’nin gerçekleştirdiği “7 İklim 7 Bölge Mimari Fikir Yarışmasfnda elde edilen sonuçlar doğrultusunda, yöresel özelliklerin öne çıktığı bir yaklaşımla şekillendirildi. Yapı girişleri sokaklar, arka mekanlar ise avlu bahçeler şeklinde kurgulandı. Projede kapsamında 20 bin metrekare büyüklüğünde bir semt parkı da oluşturulacak.Balıkesir Yeni Söz

Previous TOKİ Çankırı'da 1000 adet konut üretecek
Sonraki 140 milyon TL’lik Helis More ile yeni bir yaşam

Diğer Yazılar

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Türkiye’nin ilk Selçuklu Müzesi

Kayseri’de Selçuklu döneminden kalma Gevher Nesibe Medresesi, Türkiye’nin ilk Selçuklu Müzesi olacak.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ 50 Bin Sosyal Konut İnşa Edecek

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ olarak hedeflerinin bundan sonra sosyal konut üretimini artırmak olduğunu söyledi.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Geyve’ye 349 Kişi Kapasiteli Öğrenci Yurdu

Başbakanlık Toplu Konut idaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen, Geyve İlçesine, 349 Kişi Kapasiteli Yurt İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi yaptırılmasına ait ihale sonuçlandı.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ’den modern hastaneler

İnşa ettiği hastanelerle sağlıkta yeni bir dönem başlatan TOKİ, mimari açıdan göz kamaştıran, modern ve tam donanımlı 233 hastane projesi yürütüyor.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ yurt dışında da faaliyet gösterecek

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, Türkiye’de konut beklentilerinin 10 yıl öncesine göre farklılaştığını belirterek, önümüzdeki dönemde kentlerin geleneklerine uygun farklı tasarımlara ağırlık vereceklerini söyledi.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

SPK’nın İstanbul Finans Merkezi’ndeki Binası TOKİ’den

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK), İstanbul ili Ümraniye ilçesinde kurulacak Uluslararası Finans Merkezi’nde hizmet binası inşa edecek. SPK hizmet binasının ihalesi 14 Ekim 2014’de TOKİ’nin

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.