TOKİ 2016 yılında 60 bin konut üretecek

TOKİ 2016 yılında 60 bin konut üretecek

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), “Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler” projesi kapsamında, 2016 yılında Gaziantep, Manisa, Şanlıurfa, istanbul Başakşehir, Çankırı, Hatay, Konya ve Adana’da 60 bin konut üretecek.

TOKİ, proje çerçevesinde şehirlere kent kimliği ve merkezi unsurlarla sıkı bağları olan, halkın beklentilerine yön veren, güçlü fiziki ve sosyal altyapısı bulunan yeni yerleşim alanları kuruyor.

TOKİ kaynaklarından alınan bilgiye göre, projeleri aşamalı olarak hayata geçirecek olan idare, 2016’da 60 binin üzerinde yeni konut üretecek. “Konut talebi, deprem riski, kentsel dönüşüm ve kentleşme oranı”, projenin dört ana unsuru olarak belirlendi.

GAZİANTEP’E 50 BİN KONUT

Projenin ilk adımı  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Gaziantep Kuzey Şehir Projesi’yle atılıyor. Toplam 8.5 milyon metrekare alan üzerine projelendirilen 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir, bu büyüklükte bir sosyal konut alanında, uygulaması tek seferde geliştirilen ilk ve en büyük yerleşim yeri olma özelliği taşıyor. Gaziantep’e ilk etapta 3 bin konut yapılacak. Proje sonunda 50 bin konut üretilmiş olacak. Geleneksel Antepevi nin bir avlu etrafında şekillenmiş mimari unsurlarına yer verilecek projede, peyzaj uygulamalarından çiçeklendirme ve meyve ağaçlarına, çeşmeden su kuyusuna birçok yerel unsur kullanılacak.

İSTANBUL BAŞAKŞEHİR’DE 7 BİN 500 KONUT ÜRETİLECEK
İstanbul’daki en büyük konut bölgesi olan Başakşehir ilçesinde 7 bin 500 yeni sosyal konut üretilecek. 3 bin 500 konut üretiminin devam ettiği bölgedeki konut üretimi de “mahalle” konseptinde gerçekleştiriliyor.

MANİSA’DA YATAY MİMARİ ÖRNEĞİ UYGULANACAK
TOKİ’nin Manisa Akgedik’te 5 bin konut üretim kapasitesine sahip 1 milyon 500 bin metrekarelik proje alanı bulunuyor. İlk etapta dar gelirli vatandaşlar için bin 101 konutun uygulamaya alındığı bölgede, TOKİ tarafından düzenlenen “7 iklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışmasfnda Ege Bölgesi birinciliğini kazanan proje hayata geçiriliyor.

ŞANLIURFA’NIN KONUT İHTİYACI KARŞILANACAK “Şanlıurfa Maşuk köyü Kentsel Tasarım ve Mimari Projesi” kapsamında ise ilk aşamada bin 364 konut üretilecek. Proje ile göç alan bölgenin konut ihtiyacı karşılanacak, çalışan kesimin uzak mesafelerden kaynaklı istihdam sorununu azaltılmış olacak. Çankırı’da 2 bin aileye konut yapılacak Çankırı’da da ilk aşamada 502, ardından bin 500 konut üretilerek. 2 bin aile konuta kavuşturulacak. “Merkez Mimar Sinan Mahallesi 2’nci etap Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında 2+1 ve 3+1 toplam 502 adet konut. 9 ticaret birimi, 1 cami külliyesi ve 1 tescilli eser üretilecek.

HATAY PAYAS’TA YÜKSEK NİTELİKLİ KENTSEL ÇEVRE
Payas ilçesindeki proje ile İskenderun ve Dörtyol’da çalışan, uzak mesafeler nedeniyle ulaşım sorunu yaşayan kesimin konut ihtiyacına yanıt verilmesi amaçlandı. Ayrıca, şehri bölgelere ayıran “formel planlama” yaklaşımı yerine, büyük bir kentteki gibi ticari, sosyal ve konut yapılarının birlikte yer aldığı karma bölgeler ve bağlantılar oluşturuldu. Payas’ta hayata geçirilecek projeyle her ana yapı adasında yaya yürüyüş yolları ile merkeze bağlanan alt merkezler ve meydanlar oluşturuldu.

KONYA GÖDENE’DE 804 KONUTLUK YAŞAM ALANI
Konya Gödene projesinde konut blokları bir araya getirilerek, komşuluk ilişkileri ve aidiyet duygusuna katkı sağlayacak alt mahalle kümeleri oluşturuluyor. Toplam 122 bin metrekare alana sahip yerleşkede. 51 bloka yayılmış, 529’u 3+1 ve 275’i 2+1 tipinde 804 konut. 1 adet çarşı ve ofis bloku, 1 cami ve 4 otopark bloku yer alacak.

ADANA SARIÇAM’DA 4 BİN KONUT ÜRETİLECEK
Adana Sarıçam’da 130 bin metrekarelik toplu konut alanında 839 konut ve sosyal tesis projelendiren TOKİ’nin. bölgedeki üretim hedefi ise 4 bin konut. “Adana Sarıçam Projesi”, TOKİ’nin gerçekleştirdiği “7 İklim 7 Bölge Mimari Fikir Yarışmasfnda elde edilen sonuçlar doğrultusunda, yöresel özelliklerin öne çıktığı bir yaklaşımla şekillendirildi. Yapı girişleri sokaklar, arka mekanlar ise avlu bahçeler şeklinde kurgulandı. Projede kapsamında 20 bin metrekare büyüklüğünde bir semt parkı da oluşturulacak.Balıkesir Yeni Söz

Previous TOKİ Çankırı'da 1000 adet konut üretecek
Sonraki 140 milyon TL’lik Helis More ile yeni bir yaşam

Diğer Yazılar

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ Soma konutları ihalesi 15 Ocak’ta

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenci ailesi için 450 günde 301 konut inşa edecek.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Akyazı TOKİ Konutlarının Teslim Tarihinde Değişiklik

Önceki gün Başbakanlık Toplu Konut idaresi başkanlığı Sakarya Bölge sorumlusu Dursun Atilla tarafından Başkan Akcan’a verilen bilgiye göre toplam 372 konut’un tesliminin 29 Ağustos Cuma günü resmen başlayacağı ve 5

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ sosyal konutta gaza basacak

Dar gelirli ve emeklilere yönelik çalışmalarına hız veren TOKİ, bu yıl 60 bin yeni sosyal konut projesi üretecek.

TOKİ Haberleri

TOKİ’den emekliye ucuz ev

Emekliler için ucuz konut hayata geçiyor.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Avanos Devlet Hastanesi Hizmete Giriyor

Yaklaşık 1 yıl önce Sağlık Bakanlığı tarafından yapımına başlanan 10 yataklı Avanos Devlet Hastanesi’nin yılsonunda hizmete kazandırılması hedefleniyor.

TOKİ Haberleri

Dünya Bankası Türkiye Direktörü’nden TOKİ’ye ziyaret

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Mr. Martin Raiser, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan’ı ziyaret etti.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.