Tesisatlarınızı aşırı gerilimlerden Legrand Parafudrlar ile koruyun

Tesisatlarınızı aşırı gerilimlerden Legrand Parafudrlar ile koruyun

Yıldırım, bulutlar arasında veya yeryüzü ile bulutlar arasında meydana gelen çok güçlü bir elektrik akımı ile potansiyel dengenin sağlanması olarak açıklanıyor.

Yıdırım ile meydana gelen elektrik akımı birkaç mikrosaniye için 10 ila 100 kA arasında olabiliyor. Yıldırım çok ciddi zararlara sebep olabiliyor. Her yıl, yüzlerce bina, telefon ve elektrik hattı yıldırım düşmesi nedeniyle kullanılmaz hale geliyor.

Yıldırımın direkt olarak düştüğü yerde meydana getirdiği etkiler şu şekildedir.

– Çok yüksek değerlere ulaşan elektrik arkı sebebiyle meydana gelen erimeler, yangınlar…
– Yıldırımın elektrik akımının yarattığı elektromanyetik ve termik etki.
– Havanın genleşmesi ve ısı değişikliği sebebiyle meydana gelen basınç etkisi…

Yıldırımın direkt etkilerinden korunmanın yolu, paratonerler vasıtasıyla elektrik akımını toprağa iletmektir. Dolaylı etkiler ise suya, toprağa veya elektrik tellerine düşen yıldırımın elektrik etkisinin toprak hattı aracılığıyla binanın elektrik sistemine ulaşmasıdır.

Parafudr ile Yıldırıma Karşı Korunma
Yukarıda da bahsi geçen iletim hatları üzerinden gelebilecek çok yüksek aşırı gerilimlerden korumak için tesisatlarımızda parafudr kullanmamız gerekmektedir. Direkt etkilere karşı paratonerler ve dolaylı etkilere karşı parafudrlar eğer doğru bir şekilde seçilmiş ve monte edilmişlerse etkili bir koruma sağlarlar. Bu sebeplerden dolayı elektrik tesisatının montajına başlanmadan önce bu sistemlerin düşünülmesi ve ona göre elektrik tesisatlarının gerçekleştirilmesi (nötr rejimleri, kabloların uzunlukları, toprak hatlar, dengeli dağıtım, vs.) en iyi yöntem olacaktır.

Legrand Parafudrların Yapısı
Parafudrun içinde binlerce küçük çinko oksit parçaları vardır. Aşırı gerilim olmadığı takdirde bu parçalar tam bir rezistans sağlarlar (yıldırımın düşmesi haricinde akım geçirmez). Aşırı bir gerilim meydana geldiği anda bu parçalar birleşerek birçok bağlantı meydana getirirler ve böylece akıma yol oluştururlar. Aşırı gerilim ne kadar güçlü olursa parçacıkların rezistansları o kadar düşük olur. Varistor ismi buradan gelmektedir. Parafudrun uğradığı şok miktarı arttıkça varistor yaşlanır. Parafudrun önüne takılacak olan bir otomatik sigorta bakım işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.

Mevcut tüm parafudrlar belli bir süre  sonra üzerinden geçen yıldırım sayısına bağlı olarak kullanım özelliğini kaybeder, bu gibi durumlar için Legrand parafudrlar üzerinde bulunan bir gösterge yardımı ile bir kaide ve  çıkartılabilen işaret lambalı modülden meydana gelir. Yeşil işaret göstergesi parafudrun çalışır durumda olduğunu ve turuncu işaret göstergesi modulün değişmesi gerektiğini bildirmektedir. Bu gibi durumlarda Legrand ürün portföyünde yer alan yedek modül ile ürünü komple değiştirmeden sadece modül değiştirerek parafudr tekrar kullanıma hazır hale gelir.

Previous Samsun Çay Mahallesi TOKİ başvuruları 27 Temmuzda başlıyor
Sonraki Ankara su kesintisi 23 Temmuz 2015

Diğer Yazılar

Firma Haberleri

Su yalıtımsız yazlıklar, risk kapanı

Yaz mevsimi ile şenlenen tatil beldelerinde yıl boyu kapalı kalan yazlıkların sahiplerini her yıl kötü sürprizler bekliyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Kavuklar’dan Altındağ’a 1160 Konutluk Proje

Bugüne kadar Ege Suits, Bayraklı Tower, Point Bornova gibi konforlu yaşama odaklı projeleri hayata geçiren Kavuklar şimdi Altındağ’da konut üretecek.

Firma Haberleri

Nata Holding dünyada 116. oldu hedef ilk 100

NATA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Namık Tanık, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Gökdeniz Konutları Kira Garantisi İle Satışta

Gökdeniz Konutları ‘nda 22.000 TL peşinat, 1.400 TL taksitle 3+1 daireler…

Firma Haberleri 0 Yorum

Antalya’nın gözde otelleri ISVEA’yı tercih etti

Vitrifiye seramik, banyo ürünlerinde İtalya’nın lider markası ISVEA; başarılı projelerde yer alarak büyümesini sürdürüyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Radisson Blu Otel Kayseri Açıldı

İstanbul’ da Maslak Eclipse, Vadistanbul gibiçok özel projelerde imzası olan Artaş Grubu, Kayseri Park AVM’ den sonra, şehirdeki ikinci büyük yatırımı Radisson Blu oteli, uluslararası zincirin Türkiye’ deki sonuncu oteli