Temelden ev alacaklar dikkat!

Temelden ev alacaklar dikkat!

Ticari Hayat gazetesi olarak esnafın sıkıntılarını ve taleplerini sayfalarımıza taşımaya devam ediyoruz.

Ankara inşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Ali Hikmet Velioğlu’nu makamında ziyaret ettik. Aidat konusuna değinen Başkan Ali Hikmet Velioğlu, “Aidatları ödeyin diye 750 davetiye yazıyoruz, 170 kişiden cevap geliyor. Kanuna göre icraya verebiliriz ama hepsi esnaf, ayıp olur” diye konuştu.

“Ustalık belgesi konusunda sorunumuz var” diyen Velioğlu, sorunun çözümü konusunda şu öneriyi dile getirdi: “Ustalık belgesi, kurslar açılarak verilse sağlıklı olur.”

“1960’dan 2000’e kadar Ankara’yı bizim nesil yaptı” diyen Ankara İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Ali Hikmet Velioğlu, temelden daire alacak vatandaşlar için müteahhidin referansına dikkat çekerek şunları söyledi: “Referansı olmadıktan sonra daire alınmaz. 3 – 5 kuruş ucuz olur hesabıyla temelden giriyorsun ama adamın kalitesini bilmiyorsun.”

İnşaat  Sanatkârları Esnaf Odası’nın mahkemelerde bilirkişilik görevini üstlendiğini dile getiren Oda Başkanı Ali Hikmet Velioğlu, “İhtilaflı durumlarda odamız mahkemelerde bilirkişilik yapıyor. Hem de ücretsiz. Cevap vermezsen görevi ihmalden 550 lira cezası var” dedi.

‘Ankara’yı bizim nesil yaptı’
“1960’dan 2000’e kadar Ankara‘yı bizim nesil yaptı” diyen Ankara İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Ali Hikmet Velioğlu, temelden daire alacak vatandaşlar için müteahhidin referansına dikkat çekerek şunları söyledi: “Referansı olmadıktan sonra daire alınmaz. 3-5 kuruş ucuz olur hesabıyla temelden giriyorsun ama adamın kalitesini bilmiyorsun.”

‘Ankara’yı bizim nesil yaptı’
1945’ten beridir inşaat sektörünün içinde olduğunu aktaran Başkan Velioğlu, “1960’dan 2000’e kadar Ankara’yı bizim nesil yaptı” ifadelerini kullandı.

‘Müteahhitler denetim altında olmalı’
Müteahhitlerin mutlaka denetim altında olması gerektiğinin altını çizen Velioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Her müteahhidin başında bir şantiye şefi olması lazım, müteahhidin mesleğin içinden gelen adam olması lazım. Adamın parası var ama inşaattan hiç anlamıyor. İnşaat, ustanın bilgisine kalıyor. Mühendis de gelmiyor zaten. Mimar da yok. ‘Ya bir şey olmaz’ zihniyeti, ondan sonra yarın bir depremle bir şey oluyor.”

‘Taşeron sistemi düzene koyulmalı’
İnşaat kontrolünün işin ehli olan kişilerin yapması gerektiğini belirten Velioğlu, “Taşeron sistemi düzene koyulmalı. Devletle taahhüde giren kişi en son ustaya kadar mesul olmalı” diye konuştu.

Temelden ev alacaklar dikkat!
Temelden daire alacak vatandaşlar için müteahhidin referansına dikkat çeken Velioğlu, “Referansı olmadıktan sonra daire alınmaz. 3-5 kuruş ucuz olur hesabıyla temelden giriyorsun ama adamın kalitesini bilmiyorsun. İnşaatı bitirir mi, bitirmez mi?” dedi.

‘Piyasanın durumu perişan’
Başkan Velioğlu, inşaat sektöründeki piyasayı gazetemize şöyle yorumladı: “Piyasanın durumu perişan. Parası olan da ödeme yapmıyor.”ZAFER DENİZ/Ticari Hayat

Previous Ons İncek güncel fiyat listesi
Sonraki Ankara'da galericilerin Otonomi'ye taşınması için tebligatlar başladı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

TBMM’ye Demokrasi Müzesi kurulacak

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde Meclis’in bombalanmasına ilişkin, “Meclis’teki bütün kırık yerler, kapılar, pencereler, hasar gören yerler onarıldı, onarılmaya devam ediyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Bağlıca 48967 ada 1 parsel imar planı değişikliği

Etimesgut Belediye Başkanlığı Plan ve Proje Müdürlüğünden:

Güncel Haberler 0 Yorum

Dosya Masrafı İadesinde 80 TL Lik Belge Sürprizi

Yargıtay’ın kararı sonrası kullandıkları “krediler” için kesilen dosya masraflarını geri almak isteyenler, hakem heyetlerine başvuru için bankalarından belge istediğinde ‘yeni masraf’ sürpriziyle karşılaşıyor

Güncel Haberler

Türkiye’de 3 konuttan 1’i depreme dayanıklı değil

Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclisi, ülke genelinde her üç konuttan birinin muhtemel bir deprem sonucu “yıkılabileceği” uyarısını hükümete raporla bildirdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kamu Konutları Yönetmeliğinde Değişiklik

Kamu Konutları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in yürürlüğe konulması Maliye Bakanlığının yazısı üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Dönüşümü Altın Emlak Yapacak

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli ilan edilen binalar 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası gereği yıkılmak zorunda.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.