Temelden ev alacaklar dikkat!

Temelden ev alacaklar dikkat!

Ticari Hayat gazetesi olarak esnafın sıkıntılarını ve taleplerini sayfalarımıza taşımaya devam ediyoruz.

Ankara inşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Ali Hikmet Velioğlu’nu makamında ziyaret ettik. Aidat konusuna değinen Başkan Ali Hikmet Velioğlu, “Aidatları ödeyin diye 750 davetiye yazıyoruz, 170 kişiden cevap geliyor. Kanuna göre icraya verebiliriz ama hepsi esnaf, ayıp olur” diye konuştu.

“Ustalık belgesi konusunda sorunumuz var” diyen Velioğlu, sorunun çözümü konusunda şu öneriyi dile getirdi: “Ustalık belgesi, kurslar açılarak verilse sağlıklı olur.”

“1960’dan 2000’e kadar Ankara’yı bizim nesil yaptı” diyen Ankara İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Ali Hikmet Velioğlu, temelden daire alacak vatandaşlar için müteahhidin referansına dikkat çekerek şunları söyledi: “Referansı olmadıktan sonra daire alınmaz. 3 – 5 kuruş ucuz olur hesabıyla temelden giriyorsun ama adamın kalitesini bilmiyorsun.”

İnşaat  Sanatkârları Esnaf Odası’nın mahkemelerde bilirkişilik görevini üstlendiğini dile getiren Oda Başkanı Ali Hikmet Velioğlu, “İhtilaflı durumlarda odamız mahkemelerde bilirkişilik yapıyor. Hem de ücretsiz. Cevap vermezsen görevi ihmalden 550 lira cezası var” dedi.

‘Ankara’yı bizim nesil yaptı’
“1960’dan 2000’e kadar Ankara‘yı bizim nesil yaptı” diyen Ankara İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Ali Hikmet Velioğlu, temelden daire alacak vatandaşlar için müteahhidin referansına dikkat çekerek şunları söyledi: “Referansı olmadıktan sonra daire alınmaz. 3-5 kuruş ucuz olur hesabıyla temelden giriyorsun ama adamın kalitesini bilmiyorsun.”

‘Ankara’yı bizim nesil yaptı’
1945’ten beridir inşaat sektörünün içinde olduğunu aktaran Başkan Velioğlu, “1960’dan 2000’e kadar Ankara’yı bizim nesil yaptı” ifadelerini kullandı.

‘Müteahhitler denetim altında olmalı’
Müteahhitlerin mutlaka denetim altında olması gerektiğinin altını çizen Velioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Her müteahhidin başında bir şantiye şefi olması lazım, müteahhidin mesleğin içinden gelen adam olması lazım. Adamın parası var ama inşaattan hiç anlamıyor. İnşaat, ustanın bilgisine kalıyor. Mühendis de gelmiyor zaten. Mimar da yok. ‘Ya bir şey olmaz’ zihniyeti, ondan sonra yarın bir depremle bir şey oluyor.”

‘Taşeron sistemi düzene koyulmalı’
İnşaat kontrolünün işin ehli olan kişilerin yapması gerektiğini belirten Velioğlu, “Taşeron sistemi düzene koyulmalı. Devletle taahhüde giren kişi en son ustaya kadar mesul olmalı” diye konuştu.

Temelden ev alacaklar dikkat!
Temelden daire alacak vatandaşlar için müteahhidin referansına dikkat çeken Velioğlu, “Referansı olmadıktan sonra daire alınmaz. 3-5 kuruş ucuz olur hesabıyla temelden giriyorsun ama adamın kalitesini bilmiyorsun. İnşaatı bitirir mi, bitirmez mi?” dedi.

‘Piyasanın durumu perişan’
Başkan Velioğlu, inşaat sektöründeki piyasayı gazetemize şöyle yorumladı: “Piyasanın durumu perişan. Parası olan da ödeme yapmıyor.”ZAFER DENİZ/Ticari Hayat

Previous Ons İncek güncel fiyat listesi
Sonraki Ankara'da galericilerin Otonomi'ye taşınması için tebligatlar başladı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

KENT FİGÜRLERİ BAŞKENT’E ESTETİK KAZANDIRIYOR…

-KENT FİGÜRLERİ BAŞKENT’E ESTETİK KAZANDIRIYOR… -SİMGE “KENT FİGÜRLERİ” İLE YERLEŞİM ALANLARINA ESTETİK KAZANDIRAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, NALLIHAN’I AT, AYAŞ’I DA DOMATES FİGÜRÜYLE ANLAMLANDIRDI

Güncel Haberler 0 Yorum

Kanuni’nin Türbesi Ortaya Çıkarılacak

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) öncülüğünde Yuvarlak Masa Toplantısı, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Raylı sistemlerin sorunları masaya yatırıldı

Türkiye’deki kent içi raylı sistem işletmecilerinin tümünün desteğiyle kurulan “Tüm Raylı Sistem İşletmecileri Derneği”nin (TÜRSİD) Toplantısı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BUGSAŞ’ın ev sahipliğinde, Ankara’da yapıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Van çevre yolu imar planı masaya yatırıldı

Van Ekonomi Konseyi; çevre yolu, imar planı ve 18. madde uygulamalarının bir an önce çözüme kavuşturulması için toplandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Fuar İş Fırsatı Yaratıyor

Gediz Üniversitesi’nin, İş-Kur’la düzenlediği İstihdam Fuarı’na Türkiye’nin önde gelen Tüpraş, Petkim, DYO gibi kuruluşların da yer aldığı farklı sektörlerden 41 firma katıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Altındağ Çalışkanlar Mahallesi imar planı askıda

Ankara, Altındağ İlçesi, Çalışkanlar Mahallesinde I29-B-03-C-3-D paftasına ait imar planı değişikliği bu gün askıya çıktı

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.