Tat Metal Nitelikli Saç Üretecek

Tat Metal Nitelikli Saç Üretecek

Türkiye’nin önde gelen yassı çelik üreticilerinden Tat Metal, mart ayında boya hattını devreye aldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Akın Tatoğlu, boya hattı ile özellikle beyaz eşya sektörünün ihtiyaç duyduğu ve sadece ithalat yoluyla temin edilebilen nitelikli sacların da üretimini gerçekleştireceklerini belirtti. Bu yatırımla her türlü metalin, istenilen renk ve desende boyanabildiğini ve özel kaplamalar uygulanabildiğini aktaran Tatoğlu, “Ürettiğimiz metaller; başta inşaat sektörü olmak üzere, beyaz eşya, otomotiv, ısıtma, soğutma, havalandırma sektörlerinde yaygın olarak kullanılıyor” dedi. Tat Metal Yönetim Kurulu Başkanı Akın Tatoğlu, “Boyama hattıyla birlikte yeni pazarlar, niş ürünlerle ilgili Ür-Ge çalışmalarımız da aralıksız devam ediyor” diye konuştu. 2014 yılma dair hedeflerini anlatan Tatoğlu, öncelikli amaçlarının kârlı bir şekilde istikrarlı büyüme sağlayarak, firmanın köklü yapısını korumak olduğunu söyledi.

Sektörün lider kuruluşları arasında her zaman yer almak istediklerini ifade eden Tatoğlu, “Giderek bölgeselleşen pazarlarda sıkışıp kalmamak için dağıtım kanallarımızı geliştirmeyi planlıyoruz. Hem iç hem de dış pazardan daha fazla pay alabilmek adına ürün ve yeni pazar araştırmalarımızı sürdüreceğiz. Konjonktüre göre değişen yatırım önceliklerimiz nedeniyle hayata geçirilmesi ötelenen, başta Bursa’da olmak üzere planlanan çelik servis merkezleri yatırımlarımızı başlatmayı hedefliyoruz” dedi. Ayrıca, 2014 Mart ayı itibarıyla işletmeye aldıkları boya hatlarının mevcut galvaniz hatlarından alacağı kapasiteyi telafi etmek için ikincrgalvaniz hattını kurmayı planladıklarını bildiren Tatoğlu, “Bu yıl, bu konudaki fizibilite çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu. Tatoğlu, yeni dilme ve boy kesme hatlarının da devreye alınmasının bu yılki başlıca hedefleri olduğunu vurguladı.

Niş ürünlere yönelmek istiyoruz
Öte yandan niş ürünlere yönelmek, daha fazla katma değer yaratmak istediklerinin de altını çizen Akın Tatoğlu, “Yerli hammadde üreticilerimizin sağlayacakları destek ve yaklaşımlar doğrultusunda, her zaman olduğu gibi hammadde ithalatımızı minimum düzeyde tutmak ya da bizlere yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda rekabet gücü sağlayacak alternatif hammadde tedarikçileri aramak da planlamamız arasında yer alıyor” dedi. Firmaları hakkında bilgi veren Tatoğlu, 1986 yılında kurulan Tat Metal’in 1994 yılında ÇSM-1 ve 2005 yılında da ÇSM-2’yi işletmeye aldığını, ticaretin yanı sıra işin konfeksiyonuna da girerek hizmet üretmeye başladığını anlattı. Entegrasyona ve ürün çeşitlendirmesine yönelik yatırımlara aralıksız devam eden firmalarının yüzde 100 yerli sermaye ile kurulduğunu hatırlatan Tatoğlu, “Bugün gelinen noktada firmamız Türkiye’nin beş büyük yassı çelik üreticisinden biri olmayı başardı.

Kısa sayılabilecek bir zamanda gerçekleşen bu istikrarlı büyüme sonucunda, iki ayrı lokasyonda toplam 30 bin metrekare açık alan üzerinde inşa edilmiş, toplam 22 bin 500 metrekare kapalı alanda da faaliyet gösteren çelik servis merkezlerinde, sıcak, soğuk, galvanizli ve boyalı sacların her türlü dilme, boy kesme ve formlama işlemleri gerçekleştiriliyor” diye konuştu. Karadeniz Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yer alan üretim tesislerinde; asitleme, haddeleme, tavlama, galvanizleme ve boyama ünitelerinin yer aldığım belirten Tatoğlu, “Tatçelik markasıyla üretim yaptığımız bu tesisler; 115 metrekare açık alan üzerinde inşa edilen 47 bin metrekare kapalı sahada kuruldu. İşletmeye alman üniteler 450 bin ton/yıl asitleme, 650 bin ton/yıl haddeleme 400 bin ton/yıl temperleme, 140 bin ton/yıl tavlama, 350 bin ton/ yıl galvanizleme, 150 bin ton/yıl boyama kapasitesine sahip” açıklamasını yaptı.

İlk çeyrekte ihracatta gerileme yaşadık
İhracatlarına dair değerlendirmelerde bulunan Alan Tatoğlu, 2013 yılının ilk yarısında daha yoğun olan ihracatlarının, 2013’ün son ve 2014′ ün ilk çeyreğinde gerileme gösterdiğini söyledi. Özelikle navlun avantajı olarak gördükleri ülkelerde yaşanan sorunların, Tat Metal’in ihracat rakamlarına olumsuz şekilde yansıdığını anlatan Tatoğlu, şöyle devam etti: “Özelikle navlun avantajımız olan ülkelerde yaşanan sorunlar, ihracat rakamlarımızı olumsuz etkiledi. Ancak, öngörümüz boyalı sac başta olmak üzere, üretimini gerçekleştirdiğimiz tüm ürünlerde gerek içine girilen mevsim nedeniyle, gerek sonuçlanan yerel seçimler sonrası belirsizliklerin, tedirginliklerin ortadan kalkması ve gerekse sorunların azaldığı ülkelerdeki toparlanmalar nedeniyle iç ve dış talebin artacağı yönünde.

Özellikle yurtdışı kaynaklı taleplerde bir düşüş gözlendi. Her şeye rağmen Tat Metal olarak satış ve yatırım hedeflerimizi başarı ile sonuçlandırdık. Sadece önceliklerimizi gözden geçirdik.” Bununla birlikte hammadde tedarikinde yaşanan fiyat artışlarının, aynı oranda nihai mamullere yansımadığını dile getiren Tatoğlu, “Ürünler arası makasların daralmasıyla birlikte hammadde tedarikinde bağımlı olduğumuz üretici firmalar da politika değiştirerek, satışlarında nihai kullanıcıyı hedefler hale geldi. Kurlardaki hareketliliğin artması da kâr marjlarının düşmesine neden oldu. Dolayısıyla tüm sektörde verilen emeğe ve alınan risklere değer kârlılıklar oluşmadı” değerlendirmesini yaptı.((Dünya Bölge)

Previous Narova'nın İlk Etap Satışları Hızlı Başladı
Sonraki Metropol İstanbul'dan Anneler Günü Kampanyası

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Türk İnşaat Sektörü EMLAK 2014 Fuarı’na Hazır

Türk gayrimenkul sektörünün liderleri, geleceğin yaşam alanlarını, konut ve iş merkezi projelerini 11 – 14 Eylül 2014 tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, Emlak Konut GYO ve Tapu Kadastro

Firma Haberleri 0 Yorum

Emlak Konut’tan 4 Yılda 17.5 Milyar TL’lik Satış

Bu yılın 9 ayında toplam 6 bin 188 adet bağımsız birimin satışından 3 milyar lirayı aşan gelir elde edildi

Firma Haberleri 0 Yorum

Avrupa’da 500, Bizde 3.500 Asansör Firması Var

Mecidiyeköy’deki Torunlar GYO’nun inşa ettiği rezidansta yaşanan asansör faciası, gözleri inşaatlarda kullanılan asansörlerin yanı sıra tamamlanmış binalardaki asansörlerin kalite ve güvenilirliğine çevirdi.

Firma Haberleri

UCUZ YAZLIK HAYALİNİZ KABUSA DÖNMESİN

Geniş ailelerin yazlık kiralayarak tatillerini ucuza getirme düşünceleri dolandırıcılara yeni iş kapısı açıyor.

Firma Haberleri

Iraklılar Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapıyor

Türkiye genelinde satılan konut sayısı Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,5 arttı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Hak İnşaat’ın Yeni Projeleri

 Hak înşaat’tan Buca’ya özel proje 1987’de Nevzat Bilgili tarafından kurulan, 2002’de Mehmet Galip Bilgili ve Kamil Bilgili tarafından kurumsallaştınlan Hak İnşaat, Kent Buca Evleri ile farklı bir projeye imza atmaya

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.