Tapuda ev bağışı nasıl yapılır?

Tapuda ev bağışı nasıl yapılır?

Bir konut tapuda başkasına bağışlanabilir. Bağışlamayı şartlı yapabileceğiniz gibi şartsız da yapabilirsiniz. Tapuda işlemin nasıl gerçekleştiğini detaylandırdık…

Nedir, ne değildir?
Sahip olunan konutun, bedelsiz veya herhangi bir karşılık almadan bir başkasına devredilmesi işlemine bağış deniyor. Bu işlem, Tapu Müdürlüğü’nde yapılır. Çünkü evin mülkiyet hakkına kimin sahip olduğu tapuda belirlenir.

Şartları var mı?
Bir evi bağışlamanın şartları var. Sıralarsak; 18 yaşını doldurmamış, zihinsel engelli kişiler bağış yapamaz. Reşit olmayan çocuklar velisinin izni dahi olsa bu işlemi gerçekleştiremez. Ayrıca annebaba da velayeti altındaki çocuğunun evini bağışlayamaz.

Çocuğa bağışlamak
Kişi evini çocuklarından birine ya da eşine bağışlayabilir. Bunda bir engel yok. Ancak diğer çocukların ya da mirasçıların ev üzerindeki saklı pay hakkını gözardı etmemek gerekir. İleride bu kişiler itiraz etme hakkına sahip olur.

İşlem nasıl yapılır?
Bağış işlemi için istenen belgeleri hazırlamakla işe başlayın. Bu belgelerle evin bağlı olduğu Tapu Müdürlüğü’ne giderek, evinizi bağışlamak istediğinizi beyan edin. İşlem bu kadar basit.

Para ödenecek mi?
Bir evi tapuda bağışlamanın mali yönü olup olmadığını merak ediyorsanız, hemen söyleyelim. Konut bağışlarken tapu harcının ödenmesi şart. Konutun değeri üzerinden hesaplanan tapu harcı dışında döner sermaye ücreti de ödenir. Vergisi de var Eş veya çocuğa bağışlanan gayrimenkul için bağışlanan kişinin veraset ve intikal vergisi beyannamesi vererek, vergi ödemesi zorunlu. Konutun eşe veya çocuğa bağışlanması durumunda ödenecek bu vergide indirim yapüıyor. Bunun dışmda vergi indirimi yapılmıyor.

BAĞIŞTA DEĞER ARTIŞ KAZANCI OLUR MU?
SORU: Babam 2013’te evini bana bağışladı. Parasal anlamda çok sıkıştım ve evi satmak istiyorum. Acaba sattığımüa değer artış kazancı vergisi öder miyim? CEVAP: Konut bağışı söz konusuysa değer artış kazancı oluşmaz. Yani babanız tarafından ev size bağışlandığı için evi satsanız da değer artış kazancı vergisini ödemek zorunda kalmazsınız, ödemeniz gereken vergi, veraset ve intikal vergisidir. Bağış yoluyla edinilen gayrimenkuller için bağışı alan kişinin evi beyan ederek, vergisini ödemesi gerekir.sebnem ber/posta

Previous Greenox Urban Residence’ta Anneler Günü’ne özel indirim
Sonraki Rönesans Gayrimenkul, Banu Ergin PR ile anlaştı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Ankara’da sertifikası bulunmayan Pet Shop’lara ruhsat verilmeyecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Pet – Shop Sahipleri ile Yerel Hayvan Görevlileri için sertifika eğitimi veriyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Araba Lastiği, Şişe Ve Kilden Ev

İzmir’de, “çevreye daha fazla zarar vermemek” amacıyla bir kişi, geri dönüşüm malzemesi olarak nitelendirilen kullanılmış araba lastiği ve şişe ile kili bir araya getirip ev yapıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Siteler Karapürçek Teleferik Hattı Projesi İptal Edildi

Teleferik projesine mahkemeden iptal Ankara 11. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri arasında yer alan SitelerKarapürçek teleferik hattını iptal etti.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Ulus’ta Tarihi Kent Meydanı için ilk adım atıldı

Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında Ulus Tarihi Kent Merkezi çalışmaları kapsamında yapılacak olan “Tarih Kent Meydanı” projesi için trampa (değişik tokuş –takas) protokolü imzalandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Başkent’te 12 Bin 500 Kilometre Yol Çizgisi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sorumluluğuna yeni dahil olan ilçelerle birlikte genişleyen ve büyüyen Başkent’te çizgisiz yol kalmaması için gece-gündüz çalışmalarını sürdürüyor.

Güncel Haberler

Batıkent yatırımlarla şaha kalkıyor

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Batıkent muhtarlarıyla Batıkent’e yapılacak yatırımları değerlendirdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.