Tapuda ev bağışı nasıl yapılır?

Tapuda ev bağışı nasıl yapılır?

Bir konut tapuda başkasına bağışlanabilir. Bağışlamayı şartlı yapabileceğiniz gibi şartsız da yapabilirsiniz. Tapuda işlemin nasıl gerçekleştiğini detaylandırdık…

Nedir, ne değildir?
Sahip olunan konutun, bedelsiz veya herhangi bir karşılık almadan bir başkasına devredilmesi işlemine bağış deniyor. Bu işlem, Tapu Müdürlüğü’nde yapılır. Çünkü evin mülkiyet hakkına kimin sahip olduğu tapuda belirlenir.

Şartları var mı?
Bir evi bağışlamanın şartları var. Sıralarsak; 18 yaşını doldurmamış, zihinsel engelli kişiler bağış yapamaz. Reşit olmayan çocuklar velisinin izni dahi olsa bu işlemi gerçekleştiremez. Ayrıca annebaba da velayeti altındaki çocuğunun evini bağışlayamaz.

Çocuğa bağışlamak
Kişi evini çocuklarından birine ya da eşine bağışlayabilir. Bunda bir engel yok. Ancak diğer çocukların ya da mirasçıların ev üzerindeki saklı pay hakkını gözardı etmemek gerekir. İleride bu kişiler itiraz etme hakkına sahip olur.

İşlem nasıl yapılır?
Bağış işlemi için istenen belgeleri hazırlamakla işe başlayın. Bu belgelerle evin bağlı olduğu Tapu Müdürlüğü’ne giderek, evinizi bağışlamak istediğinizi beyan edin. İşlem bu kadar basit.

Para ödenecek mi?
Bir evi tapuda bağışlamanın mali yönü olup olmadığını merak ediyorsanız, hemen söyleyelim. Konut bağışlarken tapu harcının ödenmesi şart. Konutun değeri üzerinden hesaplanan tapu harcı dışında döner sermaye ücreti de ödenir. Vergisi de var Eş veya çocuğa bağışlanan gayrimenkul için bağışlanan kişinin veraset ve intikal vergisi beyannamesi vererek, vergi ödemesi zorunlu. Konutun eşe veya çocuğa bağışlanması durumunda ödenecek bu vergide indirim yapüıyor. Bunun dışmda vergi indirimi yapılmıyor.

BAĞIŞTA DEĞER ARTIŞ KAZANCI OLUR MU?
SORU: Babam 2013’te evini bana bağışladı. Parasal anlamda çok sıkıştım ve evi satmak istiyorum. Acaba sattığımüa değer artış kazancı vergisi öder miyim? CEVAP: Konut bağışı söz konusuysa değer artış kazancı oluşmaz. Yani babanız tarafından ev size bağışlandığı için evi satsanız da değer artış kazancı vergisini ödemek zorunda kalmazsınız, ödemeniz gereken vergi, veraset ve intikal vergisidir. Bağış yoluyla edinilen gayrimenkuller için bağışı alan kişinin evi beyan ederek, vergisini ödemesi gerekir.sebnem ber/posta

Previous Greenox Urban Residence’ta Anneler Günü’ne özel indirim
Sonraki Rönesans Gayrimenkul, Banu Ergin PR ile anlaştı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul elektrik kesintisi 13 Mart 2015

Bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle 13 Mart Cuma günü İstanbul’un 11 ilçesine belirli saatlerde elektrik verilemeyecek.

Güncel Haberler

Belgesi olmayan bu meslekleri yapamayacak

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere ilişkin Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Beyşehir’de Çöp Konteynerleri Yerin Altına Alınıyor

Konya’nın Beyşehir ilçesinde çöp konteynerlerinin yerin altına alınması uygulaması başlıyor.

Güncel Haberler

Ankara Yenimahalle, Yakacık imar planı yarın askıya çıkıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin kararı ile onaylanan Yakacık 43831 ada 1 parsel imar planı 28 Nisan 2015 tarihinde askıya çıkacak.

Güncel Haberler

Altındağ Sakarya Mahallesi yenilendi

Her hafta Altındağ’ın farklı bir mahallesinde asfalt atma çalışması gerçekleştiren Altındağ Belediyesi, her hafta başka bir mahalleyi baştan aşağı yeniliyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Konak ve Karşıyaka Tramvay Hatları 26 Şubat’ta İhaleye Çıkacak

F.Altay Meydanı – Konak – Halkapmar, Alaybey – Karşıyaka – Mavişehir ve Şirinyer – D.E.Ü. Tınaztepe Kampusu arasında olmak üzere üç ayrı tramvay projesi üzerinde çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’i

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.