Tapu Harcında Satış mı, Bağış mı?

100 bin liralık bir gayrimenkul satılırken, alıcı ve satıcı 2’şer bin lira ödüyor, aynı mülkün bağışından ise 6 bin 831 lira harç almıyor.

Son yıllarda gayrimenkulün el değiştirmesi sırasında “Satış mı, bağış mı?” karmaşası yaşanıyor. Yüksek tapu harcından kaçınmak veya hayattayken gayrimenkulünü bağışlamak isteyenlerin bu satış ya da bağış yolunu tercihte çelişki yaşadığını söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erükun, “Satış ve bağış işlemlerinde taraflar bilinçli hareket etmeli. Satış işleminde taşınmazı alan ve satan binde 20 oranında tapu harcı öder. 100 bin liralık bir gayrimenkul el değiştirirken, 2 bin lira alıcı, 2 bin lira da satıcı olmak üzere 4 bin lira tapu harcı ödenir. Bağış işleminde ise gayrimenkulün emlak vergisi değeri üzerinden binde 68.31 TL tapu harcı ödenir. Yine 100 bin liralık bir yerin bağışlanması halinde 6 bin 831 lira tapu harcı ödenmesi gerekir” dedi. Hakan Erilkun, kanuni hakkını bilmeyen vatandaşların, yeterli araştırma yapmaması halinde zarara uğrayacağını  hatırlattı.(Türkiye)

Previous Söğüt Bahçe Konutları
Sonraki Yeni Projeyi Şubat'ta Ön Satışa Çıkaracak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Yenikapı Aktarma İstasyonu Tamamlandı

Atatürk Havalimanı’nı Marmaray ve Taksim-Hacıosman metrosuna bağlayacak olan Aksaray-Yenikapı bağlantısı hizmete giriyor.

Güncel Haberler

İstanbul’da 1+1 konut fiyatları katlanıyor

Metropollerde yaşayanların çoğunlukla tercih ettiği 1+1 konutlara ilgi her geçen yıl artıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da konut satışları ilk çeyrekte yüzde 7 azaldı

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği sektör analizine göre Türkiye genelinde konut satışlarında 2016’nın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %2 artış görülüyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Lunaparklar kışın satışa çıkarılıyor

sahibinden.com üzerinden satışa çıkarılan işyerlerine lunaparklar da eklendi. Lunaparkını satışa çıkaran ilan sahiplerine yurt dışından bile talep geliyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ev alırken tercih ara kat oluyor

‘Ev alan ara kat istiyor’

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da emlakta en çok hangi bölgeler kazandıracak?

Türkiye’nin ilk emlak portalı Milliyetemlak.com’un EN’deks sonuçlarına göre, yılın 2. yarısında emlakta en çok kazandıracak noktalar; İstanbul’da Hadımköy, Kemerburgaz, Çatalca, Polonezköy ve Beykoz olacak. İstanbul dışında öne çıkan diğer gözde

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.