Tapu Harcında Satış mı, Bağış mı?

100 bin liralık bir gayrimenkul satılırken, alıcı ve satıcı 2’şer bin lira ödüyor, aynı mülkün bağışından ise 6 bin 831 lira harç almıyor.

Son yıllarda gayrimenkulün el değiştirmesi sırasında “Satış mı, bağış mı?” karmaşası yaşanıyor. Yüksek tapu harcından kaçınmak veya hayattayken gayrimenkulünü bağışlamak isteyenlerin bu satış ya da bağış yolunu tercihte çelişki yaşadığını söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erükun, “Satış ve bağış işlemlerinde taraflar bilinçli hareket etmeli. Satış işleminde taşınmazı alan ve satan binde 20 oranında tapu harcı öder. 100 bin liralık bir gayrimenkul el değiştirirken, 2 bin lira alıcı, 2 bin lira da satıcı olmak üzere 4 bin lira tapu harcı ödenir. Bağış işleminde ise gayrimenkulün emlak vergisi değeri üzerinden binde 68.31 TL tapu harcı ödenir. Yine 100 bin liralık bir yerin bağışlanması halinde 6 bin 831 lira tapu harcı ödenmesi gerekir” dedi. Hakan Erilkun, kanuni hakkını bilmeyen vatandaşların, yeterli araştırma yapmaması halinde zarara uğrayacağını  hatırlattı.(Türkiye)

Previous Söğüt Bahçe Konutları
Sonraki Yeni Projeyi Şubat'ta Ön Satışa Çıkaracak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Yenimahalle Belediyesi 30 bin imar dosyasını dijital ortama aktardı

Teknolojinin sunduğu bütün olanakları kullanan Yenimahalle Belediyesi, vatandaşa hızlı ve rahat bir hizmet ağı sunuyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Bolu Yeni Sanayi Sitesi Dükkan Fiyatları Astronomik Rakamlarda

Bolu’da gerçekleştirilecek Yeni Sanayi Sitesi projesindeki dükkan fiyatlarının astronomik rakamlardan başlaması

Güncel Haberler 0 Yorum

Altındağ’da yeni projelerin temeli atılıyor

Her zaman ilçenin ihtiyaçlarına cevap verecek yatırımlara imza atan Altındağ Belediyesi, 5 farklı mahallede yapımına başlanacak Sağlık Merkezleri ile 2 farklı mahallede yapımına başlanacak camiler için start düğmesine basıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kozan Kalesi Turizme Kazandırılacak

Kozan Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen programda restorasyon firması yetkililerinden bilgi alan Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden akademisyenlerden oluşan heyet daha sonra tarihi kaleye çıkarak proje çalışmalarını

Güncel Haberler 0 Yorum

Koç’a Kalamış Marina Şoku

Koç’a Türkiye’nin en önemli ve büyük marinalarından biri olan Kalamış’ta özelleştirme süreci başlıyor.

Güncel Haberler

Beypazarı İnözü Vadisi koruma amaçlı imar planı askıda

Ankara İli Beypazarı İlçesi İnözü Vadisi 2. Derece Doğal Sit Alanı İnözü Deresi Boyunca “Yürüyüş Yolu” Yapılmasına İlişkin Hazırlanan 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği 21 Temmuz 2015

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.