Süre kısa, teşvik var, her usta belgesini alsın

Süre kısa, teşvik var, her usta belgesini alsın

Yapı sektörü çalışanlarına ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olma zorunluluğu getirilmesiyle birlikte, Türkiye’de mesleklerin yeniden tanımlanmaya başlandığını belirten İZODER Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, “26 Mayıs 2016’dan itibaren yalıtım sektöründe belgesiz ustalar çalışamayacağı gibi, belgesiz personel çalıştıran kuruluşa da para cezası verilecek.

Belge almayan ustalarımızın bir an önce belgelerini almak için başvuruda bulunması gerekiyor” dedi.

‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin zorunlu hale getirilmesinin sektörün gelişimi adına önemli bir adım olduğunu vurgulayan İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, “6645 sayılı Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle, tehlikeli ve çok tehlikeli işler olarak belirlenen 40 meslekte ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ zorunlu hale getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tebliği ile 25 Mayıs 2015’te başlayan bir yıllık belgelendirme sürecinin ardından 26 Mayıs 2016’dan itibaren belgesi olmayan kişiler sektörde çalışamayacak. Sınavı geçip ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ almaya hak kazanan ustalarımız ise Avrupa’da geçerli bir sertifikaya sahip oluyor”diye konuştu.

Ustaların ödediği tutarın bir bölümü fonlardan karşılanıyor
MYK ve İŞKUR tarafından yapılan çalışmalar kapsamında, sınava girerek belge almaya hak kazananların ödediği tutarın belirli bir bölümünün İşsizlik Sigortası Fonu ve AB fonu desteği ile geri ödendiğini belirten Ertuğrul Şen, “4 yalıtım kategorisinde, asgari ücretin yarısını geçmemek üzere (600 TL) veya AB fonundan (300 Euro) verilen teşvikle birlikte, sektörde çalışan herkesin belge sahibi olması hedefleniyor. Bu arada sadece mesleki bilgiler değil, iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili soruların yer aldığı sınavın ardından yapılan belgelendirmeyle birlikte, sektörde doğru, güvenli ve sağlıklı işlerin yapılması sağlanması amaçlanıyor” şeklinde konuştu.

İşverene, belgesiz personel için para cezası
Ertuğrul Şen, yeni düzenlemeyle ilgili diğer detayları ise şöyle anlattı: “Belgesiz personelin çalıştırıldığının tespit edilmesi halinde işveren kuruluşa da, çalıştırdığı her personel için para cezası verilecek. Mesleki Eğitim Kanunu’na göre ustalık belgesine sahip olanlar ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki ve teknik okullardan ve üniversitelerin konuyla ilgili eğitim veren birimlerinden mezun olan kişilerde MYK belgesi aranmıyor. Ayrıca üreticilerin dönem dönem gerçekleştirdiği MEB onaylı sertifikalar bu kapsamda değerlendirilmiyor.”

Ayrıca sektörde belgeli usta sayısının çoğalmasının, yalıtım uygulamarında kaliteli işçiliği artırarak yalıtım uygulamalarından sağlanan verimi önemli ölçüde artıracağını belirten Ertuğrul Şen, “Vatandaşların da bu konuda bilinçlenerek, uygulayıcı firmaların belgeli eleman çalıştırıp çalıştırmadıklarına dikkat etmeleri büyük önem taşıyor” dedi.

Previous SofaLoca’dan yüzde 1 peşinatla ev sahibi olma fırsatı
Sonraki Hazır ofis konsepti kira kontrat sürelerini ikiye katladı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Muğla imar planı askıda

Muğla Büyükşehir Belediyesince hazırlanan ve tüm il genelini kapsayan 1/25 binlik imar planı askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gıdalar Sempozyumu Tamamlandı

İki yılda bir düzenlenen Geleneksel Gıdalar Sempozyumumun dördüncüsü Çukurova Üniversitesi  ev sahipliğinde 3 gün süren yoğun katılımla tamamlandı .

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 8 Aralık 2014

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 8 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak ilçe ve mahalleler aşağıda yer almaktadir.

Güncel Haberler 0 Yorum

Osmanlı’dan Günümüze 50 Milyon Parsel Elektronik Ortama Taşındı

Tapu Kadastro Müdürlüğü, Osmanlı’dan günümüze yaklaşık 50 milyon parseli elektronik ortama taşıdı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Mudanya’da 7+1 yükseltisine Danıştay kararı

Mudanya’nın en güzel kıyı bölgesi Arnavutköy’de hukuka ve yasaya aykırı olarak 4 yıl önce 7+1 yükseltisine ulaşan yapılaşma ile ilgili Danıştay son noktayı koydu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sur’a 2 Milyarlık yatırım

Terör mağduru kentlerin başında gelen Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaraların sarılmasına başlandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.