Sur’a 2 Milyarlık yatırım

Sur’a 2 Milyarlık yatırım

Terör mağduru kentlerin başında gelen Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaraların sarılmasına başlandı.

Adeta yeniden kurulması planlanan ilçede binlerce konut yapılacak, içme suyu hatları yenilecek, yeni yaşam alanları oluşturulacak ve tahrip edilen tarihi eserler restore edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tüm bu yatırımlar için ayırdığı bütçe ise 2 Milyar Türk Lirası’nı buluyor.

Terörle sarsılan ve hükümet tarafından açıklanan destek paketleri ile yaralarını sarmaya başlayan Güneydoğu’daki yerleşim birimlerinin başında Diyarbakır’ın Sur ilçesi geliyor. 61 bin 115 kişinin yaşadığı ve terör saldırılarıyla evlerini ve işyerlerini kaybetmek zorunda kalan Sur’da ise yüzler gülmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın Güneydoğu ile ilgili peş peşe verdiği müjdelerden sonra gözler bölgeye çevrildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bölgedeki çalışmaları ise aralıksız sürüyor. Sadece Diyarbakır Sur’da 2 Milyar Liralık yatırım yapacak olan Bakanlık, açtığı irtibat ofisleriyle bölge halkını an be an bilgilendiriyor.

Enkaz Bir Ay İçinde Kaldırılacak
Sur’daki yıkım ve enkaz işlemlerinin bir ay gibi kısa bir zamanda tamamlanacağı bilgisini veren bakanlık, Çölgüzeli ve Üçkuyular mevkiinde 4000 konut yapımı için kolları sıvadı. Bu konutlardan ilk bin tanesinin ise yılsonunda tamamlanması hedefleniyor. Sadece yerleşime değil, alt ve üst yapı ile bölgenin kültürel ve sosyal yaşamlarının normalleşip, gelişmesi içinde çeşitli yatırımların hayata geçirilmesi planlanıyor. 25 bin 686 metre içme suyu ve 28 bin 474 kanalizasyon hattı ise yeniden yapılacak.

Kurşunlu Camii Gündemi Sarsmıştı
500 yılı aşkın bir süredir ayakta kalan bölgenin en eski ibadethanelerinden olan Kurşunlu Camii’de saldırılar sonucunda kullanılamaz hale gelmişti. Bölgenin dini ve kültürel mirasında önemli bir yeri olan Kurşunlu Camii ile birlikte 11 eserin ise restorasyonlarının hızla tamamlanması bekleniyor.

Previous Konutta KDV indirimi Ankara inşaat sektörünü heyecanlandırdı
Sonraki PAB Mimarlık, Cityscape’te Türkiye’nin gururu oldu

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

İnşaatçıların yüzü gülüyor

İnşaat sektöründe ciro yüzde 4,5, üretim de yüzde 1,1 arttı. Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı 4’üncü çeyrek (Ekim-Aralık), ‘inşaat Ciro ve Üretim Endeksleri’ni açıkladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ordu-Giresun Havalimanı THY ve AnadoluJet tarifesinde yer aldı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Mayıs ayının başından itibaren hem AnadoluJet hem de Türk Hava Yolları, tarifelerine Ordu-Giresun Havalimam’m koydu” dedi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Artvin’in İmar Haritası Çıkarılacak

Artvin Belediyesi şehrin imar sşşls! haritasını çıkarmak için harekete geçti.

Güncel Haberler 0 Yorum

3.Havalimanının Temeli Atılıyor

İstanbul’un 3’üncü havalimanının temelinin Haziran’ın ilk yarısında atılması öngörülüyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Otoparksız binaya ruhsat verilmeyecek

Maliklerin talebi üzerine yapılacak imar planı değişikliklerinde, emsal artışı olan parsellerin artan değerinin yüzde 40’ı kamuya ödenecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, “Amaç, imardaki haksız kazancı, kirli ilişkileri engellemek” diyor.

Güncel Haberler

Ankara’da yol boyu otopark alanı olarak kullanılan alanlar ihale edilecek

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, vatandaşı sıkıntıya sokan korsan otoparkçılığın önlenmesi amacıyla, bazı ana arter ve yollarda Büyükşehir Belediyesi’nin otopark ihalesi yapması kararlaştırıldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.