Sur’a 2 Milyarlık yatırım

Sur’a 2 Milyarlık yatırım

Terör mağduru kentlerin başında gelen Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaraların sarılmasına başlandı.

Adeta yeniden kurulması planlanan ilçede binlerce konut yapılacak, içme suyu hatları yenilecek, yeni yaşam alanları oluşturulacak ve tahrip edilen tarihi eserler restore edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tüm bu yatırımlar için ayırdığı bütçe ise 2 Milyar Türk Lirası’nı buluyor.

Terörle sarsılan ve hükümet tarafından açıklanan destek paketleri ile yaralarını sarmaya başlayan Güneydoğu’daki yerleşim birimlerinin başında Diyarbakır’ın Sur ilçesi geliyor. 61 bin 115 kişinin yaşadığı ve terör saldırılarıyla evlerini ve işyerlerini kaybetmek zorunda kalan Sur’da ise yüzler gülmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın Güneydoğu ile ilgili peş peşe verdiği müjdelerden sonra gözler bölgeye çevrildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bölgedeki çalışmaları ise aralıksız sürüyor. Sadece Diyarbakır Sur’da 2 Milyar Liralık yatırım yapacak olan Bakanlık, açtığı irtibat ofisleriyle bölge halkını an be an bilgilendiriyor.

Enkaz Bir Ay İçinde Kaldırılacak
Sur’daki yıkım ve enkaz işlemlerinin bir ay gibi kısa bir zamanda tamamlanacağı bilgisini veren bakanlık, Çölgüzeli ve Üçkuyular mevkiinde 4000 konut yapımı için kolları sıvadı. Bu konutlardan ilk bin tanesinin ise yılsonunda tamamlanması hedefleniyor. Sadece yerleşime değil, alt ve üst yapı ile bölgenin kültürel ve sosyal yaşamlarının normalleşip, gelişmesi içinde çeşitli yatırımların hayata geçirilmesi planlanıyor. 25 bin 686 metre içme suyu ve 28 bin 474 kanalizasyon hattı ise yeniden yapılacak.

Kurşunlu Camii Gündemi Sarsmıştı
500 yılı aşkın bir süredir ayakta kalan bölgenin en eski ibadethanelerinden olan Kurşunlu Camii’de saldırılar sonucunda kullanılamaz hale gelmişti. Bölgenin dini ve kültürel mirasında önemli bir yeri olan Kurşunlu Camii ile birlikte 11 eserin ise restorasyonlarının hızla tamamlanması bekleniyor.

Previous Konutta KDV indirimi Ankara inşaat sektörünü heyecanlandırdı
Sonraki PAB Mimarlık, Cityscape’te Türkiye’nin gururu oldu

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Samsun Piazza Finalde

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi olarak 29 Mart 2013 tarihinde kapılarını açan Samsun Piazza AVM

Güncel Haberler 0 Yorum

Maliye’den KDV İndirimi Müjdesi

Cari açığa yönelik taksit ve vergi önlemleri alan hükümet, son dönemde hem vergiyi yüksek bulduğu için hem de vergide sadeleştirme adına KDV indirimi hazırlığına başladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İsmetpaşa’da Teklifler Arttı

İçinde ismetpaşa Stadı’nın da bulunduğu 86 bin 775 metrekarelik arsanın ihalesinde ikinci oturumu dün yapıldı, ihalede teklif fiyatları arttı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 5 Ocak 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 5 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da uygulanacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgeler aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yenimahalle’de 3 mahallenin imar planı değişikliği askıda

Yenimahalle Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden:

Güncel Haberler 0 Yorum

Müfettişlere Göre Faciada 3 Büyük İhmal Var

İstanbul Mecidiyeköy’deki Torun Center rezidans inşaatında geçen cumartesi akşamı 10 işçinin öldüğü asansör kazasıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin araştırmalarının ilk sonuçları ortaya çıktı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.