STFA Enerji Sektöründe Daha Büyük Oynamaya Karar Verdi

Türkiye’nin en köklü inşaat şirketlerinden biri olan STFA, bir dönemin hızlı büyüyen şirketlerindendi. Bünyesinde 100’e yakın şirketi bulunduran bir deve dönüşen STFA, bir süre sonra bu dağınık yapıyı idare etmekte zorlanmaya başladı.

1999 yılında 200 milyon dolar civarındaki borcunu ödemekte yaşadığı sıkıntıların ardından yeniden yapılanma sürecine girdi. Önce bünyesindeki şirket sayısını azalttı. Şirketlerden bazıları kapatıldı, bazıları da satıldı. STFA bugün çok daha odaklı bir şekilde çalışarak hızlı bir büyüme trendi yakaladı. Eneıji, inşaat ve inşaat makineleri ile büyüyen şirket geçtiğimiz hafta enerjide çok daha aktif olacağının ilk sinyalini veren planlarını açıkladı. Doğalgaz dağıtım şirketleri ve eneıji yatırımlarım Enerya markası adı altında toplayan STFA, eneıjiye odaklanmaya hazırlanıyor.

Şirket 2018 yılında 3 milyar TL ciro ile alanında ilk üçe girme gibi bir hedefe de sahip. Şirket bugün için enerjiye odaklanıyor olsa da bugüne kadarla enerjisini inşaat grubundan aldı. Ortadoğu’da önemli yaürımlar yapan şirket 24 ülkede iş tamamladı. Çoğu yurtdışında 25 milyar dolarlık taahhüt gerçekleştirdi. Türkiye’de İzmit Körfez geçişi ayak ve temellerini yapan STFA, ayrıca Tüpraş’ın rafineri limanını ve Dubai Port limanım yapıyor. Şirket inşaat makineleri dağıtımı tarafında da JCB İş Makineleri ile faaliyetlerini sürdürüyor. Enerji tarafindaysa şirket çok daha hızlı bir büyüme hedefliyor. Sektörde, üretim, ticaret, dağıtım alanlarıyla boy gösteren STFA tüm bu yapılanmayı Enerya markası altında topladı. STFA Grubu CEO’su Mehmet Ali Neyzi, “Artık enerjide çok daha fazla büyüyerek yeni alanlara gireceğiz. Türkiye’nin ve bölgenin enerji öngörüleri çerçevesinde yeni bir yatırım planı hazırladık. Enerji olarak biz de bu atılımın içinde yer alacağız” diyor.

Şirket 10 yıl önce Energaz adı altında doğalgaz dağıtım operasyonlarına başladı. Bugün 11 ilde, 700 bini aşkın abone ile doğalgaz dağıüm işini gerçekleştiren STFA en çok şehre hizmet veren ikinci şirket durumunda. Bugün 1,3 milyar dolara ulaşan şirket bu büyüklüğe ulaşabilmek için 430 milyon TL yatırımla 6 bin 500 kilometre dağıtım ağı kurdu. “Doğalgaz dağıtımında, 2014 yılı altyapı ve diğer çalışmalar için 70 milyon lira ayırdık. Doğalgaz yatırımlarımız her yıl devam edecek. 2014 sonuna kadar 100 bin yeni aboneye ulaşmayı ve 2,6 milyar metreküp gaz satışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diyor Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun ve devam ediyor: “Bugün 2,3 milyar metreküp gaz ticareti yürütüyoruz. Hâlihazırda dağıüm şirketlerimizin gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 50’sini biz karşılıyoruz. 2018 yılında doğal gaz kullanım hacmimizin yüzde 70’ini kendimiz karşılayacağız. Kullanacağımız ve dağıtacağımız gazı toptancılarla yapacağımız anlaşmalar ve ithalat yolu ile doğrudan temin edeceğiz.” Büyümenin sürdürülebilmesi için eneıji tarafındaki yatırımlar devam edecek. Şirket Enerya markasıyla enerjiye 600 milyon lira daha yatırım yapmayı planlıyor. Şirketin eneıji tarafındaki hedefleri yalnızca dağıümla ilgili değil. Özellikle yenilenebilir enerji alanına odaklanan STFA İngiliz RES ile birlikte Trakya ve Samsun’daki rüzgar santrallarından 168 MW enerji üretmeye hazırlanıyor.

Projeler 2015 ve 2016 yıllarında devreye girecek. Yenilenebilir enerjide diğer yaünm ise güneş eneıjisi tarafından geliyor. “Güneşlenmek için Türkiye’ye gelen Almanlar bugün Avrupa’nın en önemli güneş eneıjisi üreticisi” diyen Aslan Uzun, “Güneş eneıjisi geleceğin sektörü, elektrik üretim maliyeti hızla düşüyor, kullanılabilir hale geldi beş sene sonra çok aha iyi bir hale gelecek” diyor. STFA güneş enerjisinde lisanslı ve lisanssız anahtar teslim projeler hayata geçirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Güneş enerjisinde 1MW ve altında üretim yapanların lisans almasının gerekli olmadığı Türkiye’de STFA lisanssız üreticilere mühendislik hizmeti vererek büyümeyi planlıyor. Bunun yanı sıra EPDK’nın 600 MW’lık güneş lisansı pazarından da pay almak istiyor. Anlaşılan o ki STFA’mn gündeminde enerji, inşaattan daha fazla yer kaplayacak. Zaten şirketin başına enerji sektöründen gelen Mehmet Ali Neyzi’nin gelmesi de bunun işareti. Bu anlamda hedefleri de büyük.

STFA Türkiye ve MENA Bölgesi’nin en çok bilinen markalarından biri olmayı ve Türkiye’de enerji dağıtımında ise ilk üçe girmeyi planlıyor. Kuşkusuz sektörde bugünün büyük oyuncuları göz önüne alındığında işi kolay olmayacak. İnşaat sektörünün deneyimli firması STFA yönünü hızlı bir şekilde enerjiye çeviriyor. Şirketin tüm enerji işlerini tek çatı altında topladığı Enerya markasının kuruluşu da bunun ilk adımı.(Bloomberg Business Week)

Previous Kentsel Dönüşüm Zirvesi 6 Şubat’da İstanbul’da Yapılacak
Sonraki Cemal Tekin:Mobilya Sektörü İhracata Yöneliyor

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Hacer Tower Mekke

Mekke Hacer Tower’a Türkler’den rekor talep.

Firma Haberleri 0 Yorum

Sinpaş GYO’dan Kadınlar Günü’ne özel 10.000 TL indirim

Gayrimenkul sektöründe konsept projelerin lideri Sinpaş GYO, ev sahibi olmak isteyen kadınlara Dünya Kadınlar Günü’ne özel 10 bin TL indirim fırsatı sunuyor.

Firma Haberleri

Hansgrohe’den Metropol İstanbul ziyareti

İstanbul’un ikonik projesi Metropol İstanbul’a yabancıların yoğun ilgisi sürüyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Şantiyelerde Güvenli İskele Zorunluluğu

KALİSDER Kalıp ve iskeleciler Derneği Başkanı Serdar Urfalılar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, bina inşaatlarının dış cephe iskelelerine ilişkin yapılacak olan mevzuat değişikliğine sonuna kadar destek verdiklerini söyledi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Magnesia Gold Residence’da temel atıldı

Aydın’ın en büyük konut Projesi Magnesia Gold Residence’da ruhsatlar alındı ve temel atıldı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Urankent Royal Plus Konutları’nın Yüzde 88’i Satıldı

Konut sektöründe klasik konut anlayışının yerini proje konutlara bırakmasıyla, birbiri ardına çok sayıda proje üretilirken, arz fazlalığı zaman zaman satışlarda sorun yaşanmasına, özellikle sektöre yeni giren firmaların faaliyetlerini durdurmalarına neden

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.