Son 5 yılda Ankara’da konut fiyatları yüzde 53.2 arttı

Son 5 yılda Ankara’da konut fiyatları yüzde 53.2 arttı

Elde kalan konut stoku, müteahhitleri ve finansçıları rahatsız edecek seviyelere çıkmış olacak ki, konut fiyatlarının uçtuğuna dair haberler artmaya başladı.

Bu tür haberlerin artması üzerine, konut fiyatlarındaki artışın nedenlerini araştıran Merkez Bankası, kalitenin fiyatta önemli bir yer tuttuğu sonucuna ulaştı. Buna göre İstanbul’da 5 yılda yüzde 95.3 artan fiyat artışının yarısı kaliteden kaynaklandı. Merkez Bankası 2010-2014 yılları arasında Türkiye’de konut fiyatlarının yüzde 50’nin üzerinde nominal artış gösterdiği ve bazı bölgelerde fiyatların iki katına çıktığından hareketle bir çalışma yaptı.

Çalışmada, son 5 yılda İstanbul’da konut fiyatlarının yüzde 95.3, İzmir’de 63.6 ve Ankara‘da da yüzde 53.2 oranında arttığı ortaya çıktı. Çalışmada, konut fiyatlarındaki nominal artışların dörtte birinin, reel artışların ise yaklaşık yarısının kalite artışından kaynaklandığı belirtildi. Merkez Bankası uzmanlarının İstanbul Küçük Çekmece’de yaptığı çalışmadan elde edilen bazı bulgular şöyledir:

Diğer fiziksel özellikler sabit tutulduğunda, anılan ilçe ve tarihte 100 metrekare daha geniş olan bir konutun fiyatı, aynı tabakadaki ortalama bir konutun fiyatına kıyasla yüzde 50 daha pahalıdır. Daha yüksek kalitedeki konutların fiyatı ortalama olarak yüzde 10.9 daha yüksek iken, binada asansör bulunması fiyatı ortalama yüzde 13.3 oranında artırmaktadır.

Güvenlik, konut fiyatları için diğer önemli bir değişken olup güvenliği olan konutların fiyatlarının ortalama bir konutun fiyatına kıyasla yüzde 33.3 daha yüksek olduğu görülmektedir. Diğer yandan, konutlar 4 grupta değerlendirildi. Birinci gruptaki lüks konutlar; Yüksek maliyet ve işçilik kalitesi olan şömine, sauna, hamam, vb. ile kapsamlı teknik altyapı donanımlarına sahip iç mekanlarda zeminler; granit, 1 .sınıf mermer, genellikle büyük ebatlı parke ve özel ithal seramik, duvarlar; alçı sıvalı saten boyalı, ithal kağıt, kumaş. vb. kaplamalı, ıslak hacimlerde bordürlü seramik kaplı, mutfak ve banyoda; özel dekorasyonlu dolaplar, özel vitrifiye ve aksesuarları olan, ısıtması; yerden ısıtma, radyatör veya klima, pencere doğramaları ısıcamlı 1. sınıf PVC, ahşap, alüminyum, kapılar; mobilya ve özel dekorasyonlu, çevre düzeni; bahçe düzenlemesi yapılı, güvenlik, spor alanları, havuz vb. donanımlara sahiptir.

İkinci grupta iyi olarak değerlendirilenler; Zeminler mermer, kaliteli ahşap parke, seramik, duvarlar; alçı sıvalı boyalı, ıslak hacimlerde seramik, mutfak ve banyoda; ahşap, lake, laminant kaplamalı mutfak ve banyo dolapları, vitrifiye ve aksesuarları olan, ısıtması tesisatı radyatörlü, pencere doğramaları; ahşap, PVC doğramalı, kapıları panel kaplı, çevre düzeninde bahçe düzenlemesi yapılı taşınmazları kapsamaktadır.

Üçüncü ve Orta gruptakilerin özellikleri şöyle sıralandı; Zeminler; 2. sınıf seramik ve parkeler, halı, duvarlar; ıslak hacimlerde 2. sınıf seramik, diğer hacimlerde boyalı, mutfak ve banyoda; 2. sınıf kısıtlı adette mutfak dolapları, vitrifiyeleri olan, ısıtması kalorifer veya sobalı, pencere doğramaları; 2. sınıf boyalı ahşap, PVC alüminyum, kapılar yağlı boyalı ahşap vb. özenli bahçe düzenlemesi olmayan taşınmazları kapsamaktadır.

Dördüncü ve düşük gruptakilerin özellikleri ise; İçindeki malzemeler eksik, yıpranmış, düşük kalitede olan, tadilat gereksinimi olan yapıları kapsamaktadır. Durum ortada, uçan bir fiyat yok. Sadece talep hızını düzgün bir şekilde tahmin edemeyen müteahhitlerin çok fazla sayıda yaptıkları konutlar, elde kalmış. Çok yüksek fiyat isteyip, ardından fiyatı düşürme işi ise sadece bir pazarlık hilesidir. Siz istenen fiyatlara bakıp moralinizi bozmayın. Ev alacaksanız pazarlığı iyi yapın. Mehmet Göktürk/Ticari Hayat

Previous Ergün Turan: Surda TOKİ'nin toplu konut bölgesi yoktur
Sonraki Halil Avcı İnşaat yeni projesi: Dream Loft

Diğer Yazılar

Ankara 0 Yorum

Safir Rezidans projesi

Safir Rezidans konut projesi Ankara Eryaman ‘da Safir1 A.Ş. tarafından inşa ediliyor.

Ankara 0 Yorum

Enda Konakları Gölbaşı’nda yeni yaşam alanı

DAFF Yapı’nın Gölbaşı’nda yaptığı Enda Konakları, ileri teknolojili akıllı ev sistemleri ile rezidans konforunda çağdaş konak deneyimini birleştiriyor.

Ankara 0 Yorum

Azel Kule teslim tarihi

Azel Gayrimenkul tarafından Ankara’da hayata geçirilen Azel Kule karma projesi hızla yükseliyor.

Ankara 0 Yorum

Sinpaş Ege Vadisi örnek daireleri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu

Sinpaş GYO’nun Ege’nin güzelliklerinden ilham alan Ege Vadisi projesi Çankaya Oran’da yükselirken, projenin örnek daireleri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Ankara 0 Yorum

Ankara İncek Dünyası’ nda 80 aya kadar vade farksız ödeme seçenekleri

Sinpaş GYO’nun Ankara’ya değer katan ilk temalı konut projesi İncek Dünyası bünyesindeki İncek Life, İncek Blue ve İncek Green Ankaralıları yeşilin ve mavinin huzurlu dünyası ile buluşturmaya devam ediyor.

Ankara

Sultan Konakları Ankara

Sultan Konakları konut projesi Ankara Mamak’ta inşa ediliyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.