SKY Bahçeşehir dolardaki artışı konut fiyatlarına yansıtmıyor

SKY Bahçeşehir dolardaki artışı konut fiyatlarına yansıtmıyor

Dolardaki yükselişe bağlı artış göstermeye başlayan konut fiyatlarının daha da artacağı endişesi gayrimenkul sektörünün son dönemdeki gündem maddelerinden birini oluşturuyor.

Dolardaki artışın konut maliyetlerini yükseltmesiyle inşaat firmalarının da bu artışı konut fiyatlarına yansıtması söz konusu. Konut alıcısı ise kararsız. Yatırım için doğru zaman mı? Sorusuna cevap arıyor.
Sinan Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alrashdan, son zamanlarda yatırımcının yatırım araçları konusunda kafasının karışık olduğuna ve dolardaki artışın inşaat maliyetlerini yükselttiğine dikkat çekerek değerlendirmede bulundu:

İnşaat maliyetleri dövize endeksli
Dolardaki artış, yüzde 80 dövize endeksli olan inşaat maliyetlerine yansıdı. Bu artış, inşaat malzemelerini vadeli alan firmalar için ise vade farkıyla birlikte maliyetlerini daha da artırdı. Maliyetleri yükselen firmaların bu yükselişi konut fiyatlarına yansıtması bekleniyor. Kısa vadede bu maliyet artışları konut satışlarının sürekliliği için fiyatlara yansıtılmadı ama çok yakında konut fiyatları maliyetler oranında artacaktır. Ancak mali yapısı ve öz kaynakları güçlü, satın almalarının hepsini projeye başlamadan yapan inşaat firmaları dolardaki artıştan etkilenmeyerek konut fiyatlarına zam yapmayacaktır. Sinan Gayrimenkul olarak satın almalarımızı projeye başlamadan yapıyor olmamız bizim de dolardaki artıştan maliyet anlamında etkilenmememizi sağladı. Bu yüzden de Bahçeşehir’de devam etmekte olan projemiz Sky Bahçeşehir’in fiyatlarına yansıtmayacağız.

Dolarla borçlanan firmalar sıkıntıda
Projeleri için gerekli finansmanı bankalardan sağlayan ve dolarla borçlanmış olan firmaların ödemeler konusunda sıkıntıya düşmesi kaçınılmaz görünüyor. Burada yine mali gücün ve öz kaynakların inşaat sektörü için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

Konut alıcısı çekimser
Dolardaki artış konut yatırımcısının parasını ağırlıklı olarak dövizde ve faizde değerlendirmesine neden oluyor. Konut yatırımı için doğru zaman olup olmadığını sorgulayıp çekimser kalıyor. Gayrimenkule olan talep bu nedenle durağan bir hal alsa da gayrimenkul yatırımı hala en çok kazandıran yatırım araçlarından. Konut kazandırmaya devam edecektir.

Yabancı yatırımcı için fırsat yarattı
Dövizdeki artış Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yabancı yatırımcı için cazip hale geldi. Yabancı yatırımcı için kur farkı nedeniyle gayrimenkul fiyatları yaklaşık yüzde 25 oranında ucuzladı. Bu da gayrimenkul sektörünün hız kaybetmeden yükselişine devam etmesine neden olan etkenlerden. Yabancı alımlarıyla da satışların artması iç piyasa için gayrimenkulün değerinin artmaya devam edeceğinin ve yatırımcı için de şimdi alım zamanı sinyalini veriyor.

Previous Ankaralı yaşam standartlarını yükselten konut projelerine yöneliyor
Sonraki Yaktaş 20. Yıl Mimar Buluşmaları

Diğer Yazılar

İstanbul

Yalçınlar, Büyükçekmece’nin ikinci projesini satışa çıkarıyor

İlk projesi GölMahal’i 40 milyon dolar yatırımla Büyükçekmece’de gerçekleştiren Yalçınlar Group, ikinci projesi BatıMahal’i aynı bölgede 90 milyon dolar yatırımla hayata geçirdi.

Avrupa Yakası 0 Yorum

Halkalı’ya 3 Yeni ’24’ Markalı Proje

24 Gayrimenkul, Cadde 24 projesinin tamamını iki haftada satınca rotayı Halkalıya çevirdi.

İstanbul 0 Yorum

HEP İstanbul, Kurban Bayramı kampanyası

Tekfen Emlak Geliştirme, HEP İstanbul projesi ile “Gayrimenkulde Güç Birliği Daha Güçlü Türkiye” kampanyasına verdiği desteği Kurban Bayramı’nda da sürdürüyor.

İstanbul 0 Yorum

Greenist’te son daireler

İstanbul Bahçelievler’deki 174 daireden oluşan “kadın dostu” proje Greenist’te son daireler arsa fiyatlarıyla satışa devam ediyor.

Avrupa Yakası 0 Yorum

Anfa Life Residence Beylikdüzü’nde yükseliyor

Anfa Life Residence 2 blok şeklinde İstanbul Avrupa Yakası Beylikdüzü’nde yükseliyor.

Anadolu Yakası 0 Yorum

Helis More’daki evlerin kiracısı hazır

Projebeyaz, Helis More projesinde ses getirecek bir kampanyaya imza attı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.