SKY Bahçeşehir dolardaki artışı konut fiyatlarına yansıtmıyor

SKY Bahçeşehir dolardaki artışı konut fiyatlarına yansıtmıyor

Dolardaki yükselişe bağlı artış göstermeye başlayan konut fiyatlarının daha da artacağı endişesi gayrimenkul sektörünün son dönemdeki gündem maddelerinden birini oluşturuyor.

Dolardaki artışın konut maliyetlerini yükseltmesiyle inşaat firmalarının da bu artışı konut fiyatlarına yansıtması söz konusu. Konut alıcısı ise kararsız. Yatırım için doğru zaman mı? Sorusuna cevap arıyor.
Sinan Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alrashdan, son zamanlarda yatırımcının yatırım araçları konusunda kafasının karışık olduğuna ve dolardaki artışın inşaat maliyetlerini yükselttiğine dikkat çekerek değerlendirmede bulundu:

İnşaat maliyetleri dövize endeksli
Dolardaki artış, yüzde 80 dövize endeksli olan inşaat maliyetlerine yansıdı. Bu artış, inşaat malzemelerini vadeli alan firmalar için ise vade farkıyla birlikte maliyetlerini daha da artırdı. Maliyetleri yükselen firmaların bu yükselişi konut fiyatlarına yansıtması bekleniyor. Kısa vadede bu maliyet artışları konut satışlarının sürekliliği için fiyatlara yansıtılmadı ama çok yakında konut fiyatları maliyetler oranında artacaktır. Ancak mali yapısı ve öz kaynakları güçlü, satın almalarının hepsini projeye başlamadan yapan inşaat firmaları dolardaki artıştan etkilenmeyerek konut fiyatlarına zam yapmayacaktır. Sinan Gayrimenkul olarak satın almalarımızı projeye başlamadan yapıyor olmamız bizim de dolardaki artıştan maliyet anlamında etkilenmememizi sağladı. Bu yüzden de Bahçeşehir’de devam etmekte olan projemiz Sky Bahçeşehir’in fiyatlarına yansıtmayacağız.

Dolarla borçlanan firmalar sıkıntıda
Projeleri için gerekli finansmanı bankalardan sağlayan ve dolarla borçlanmış olan firmaların ödemeler konusunda sıkıntıya düşmesi kaçınılmaz görünüyor. Burada yine mali gücün ve öz kaynakların inşaat sektörü için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

Konut alıcısı çekimser
Dolardaki artış konut yatırımcısının parasını ağırlıklı olarak dövizde ve faizde değerlendirmesine neden oluyor. Konut yatırımı için doğru zaman olup olmadığını sorgulayıp çekimser kalıyor. Gayrimenkule olan talep bu nedenle durağan bir hal alsa da gayrimenkul yatırımı hala en çok kazandıran yatırım araçlarından. Konut kazandırmaya devam edecektir.

Yabancı yatırımcı için fırsat yarattı
Dövizdeki artış Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yabancı yatırımcı için cazip hale geldi. Yabancı yatırımcı için kur farkı nedeniyle gayrimenkul fiyatları yaklaşık yüzde 25 oranında ucuzladı. Bu da gayrimenkul sektörünün hız kaybetmeden yükselişine devam etmesine neden olan etkenlerden. Yabancı alımlarıyla da satışların artması iç piyasa için gayrimenkulün değerinin artmaya devam edeceğinin ve yatırımcı için de şimdi alım zamanı sinyalini veriyor.

Previous Ankaralı yaşam standartlarını yükselten konut projelerine yöneliyor
Sonraki Yaktaş 20. Yıl Mimar Buluşmaları

Diğer Yazılar

İstanbul 0 Yorum

Ayazma Emlak Konutları başvuruları için son gün 31 Ocak

Ayazma Emlak Konutları´nda konut satın alma bedeli olarak 10 bin TL ödeyerek başvurulara katılabiliniyor…

Anadolu Yakası 0 Yorum

Sinpaş EgeYakası ödeme planı

Sinpaş GYO’nun butik projelere odaklanan markası Eviya Gayrimenkul tarafından İstanbul Atakent’te geliştirilen ve yoğun ilgi gören EgeYakası’nda konutların %90’ı satıldı.

Anadolu Yakası 0 Yorum
Avrupa Yakası 0 Yorum

Sur Yapı’dan konut desteği başladı

Sur Yapı, beklemeden ev sahibi olmak isteyenlere konut desteğinde bulunuyor.

İstanbul 0 Yorum

Greenist’te 31 Aralık’a kadar yüzde 10 indirim

Greenist, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyenlere özel kampanya uyguluyor.

Avrupa Yakası

Elysium Dolapdere nerede

Elysium Dolapdere nerede sorusunun cevabı  haberimizin devamında yer alıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.