Sınırda Kiralar Fırladı

Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’te Emlak Fiyatları 2, Kira Fiyatları İse 2-3 Kat Arttı. Bu yükseliş bölgede yaşayan vatandaşları isyan ettirdi. Suriyeliler, sınır kentlerinde kira ve konut fiyatlarının yükselmesine yol açtı. İmarlı alan eksikliği ve mülteciler ile oluşan taleple birlikte; 2 yıl öncesine oranla Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’te emlak fiyatları 2, kira fiyatları ise 23 kat arttı. Soba kurularak ısıtılan evlerin kirası Kilis’te 100 liradan 350 liraya, Şanlıurfa’da 150 liradan 400 liraya, Gaziantep’te ise 150 liradan 400-500 liraya yükseldi. Bu kentlerde daha önce 60-70 bin TL olan müstakil evlerin fiyatları 120-150 bin TL’den, 80-100 bin lira olan apartman dairelerinin fiyatları ise 180 bin liradan satılmaya başlandı. En az yarım milyon Suriyelinin bulunduğu bu şehirlerde ev bulmak da neredeyse imkânsız hale geldi.

Bu duruma isyan eden vatandaşlar, “Daha önce oturduğumuz kiranın en az 2 katını ödemeye başladık. Ev sahipleri oluşan talep sebebiyle bir anda kiraları artırdı. Yeni ev bulmak zor olduğu için bu artışa mecburen ‘evet’ diyoruz. Asgari ücretle çalışan insanlar neredeyse bir ay boyunca çalıştığını kiraya yatırır duruma geldi” diye konuştu. Gaziantep Müteahhitler Derneği Başkanı Rıdvan Köksüzer, belediyelerin konut ihtiyacını giderecek projeler üretmesini ve uydu kentler oluşturmasını önerdi. Köksüzer, “Arsa arzını artırırsak, konut fiyatları en azından stabil hale gelir” dedi. Şanlıurfa Müteahhitler Derneği Başkanı Mustafa Önal da şunları söyledi: “Bu yükselişin temelinde imarlı alan eksikliği ve konut sıkıntısı var. Talebin azalması veya imarlı alanların artması, fiyatlardaki artışı durdurabilir.”(Türkiye Gazetesi)

Previous Yenimahalle’ye Umut Evi Projesi
Sonraki Balıkesir'de 850 Yataklı Kent Hastanesi Yapılıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Ankara Sincan 2205 ada 2 parsel imar planı değişikliği

Ankara Sincan 2205 ada 2 sayılı parsele ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği 4 Mayıs 2015 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi imar panosunda askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

ODTÜ’lü öğrenciler Karesi’de

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri bir yıl boyunca şehir planlaması açısından Balıkesir’de araştırma yapacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

En çok yapılan dekorasyon hataları

Bir çok kişi,  ölçme ve planlama yapmadan  işe başladığı zaman dekorasyon hatalar yapıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gayrimenkuldeki prim kentsel dönüşüme bağlı

Hükümetin Eylem Planı’nda gayrimenkul sektörüne hız kazandırabilecek önemli değişiklikler yer ediyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Türk inşaatçılara Rusya’dan kötü haber

Rusya İnşaat Bakanı Mihail Men, Türk şirketlerinin Rusya’daki inşaat pazarından yavaş yavaş çıkacaklarını söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya 29101 ada 24 parsel imar planı değişikliği

Ankara Çankaya İlçesi 29101 ada 24 nolu parselde 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 7 Haziran 2016 tarihinde askıya çıktı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.