Simav Guinnes Yolunda

Kütahya’nın Simav ilçesinde konut ve işyerlerini jeotermal enerjiyle ısıtma sistemi yaygınlaşıyor.

İlçenin en yüksek kesimi sayılan Cuma Mahallesine kaydırılacağını söyledi. Simav’da 16 bin konuttan yaklaşık 14 bin civarındakinin temiz, ucuz ve çevreci jeotermal enerjiyle ısındığına dikkat çeken Başkan Karahan, hedeflerinin ilçenin tamamını ısıttıktan sonra Guinnes Rekorlar Kitabına müracaat edeceklerini söyledi.

Kış çıkmadan Cuma Mahallesini ısıtmayı planladıklarını dile getiren Başkan Karahan, muradınlar Mahallesine de enerji götürerek ilçenin tamamını jeotermalle ısıtmak istediklerini bildirdi. Jeotermal enerji ile ısınmadan en çok hanımların mutlu olduklarını ifade eden Başkan Karahan, “Simav’da 8 ay kış oluyor. Hanımlarımızın eli 8 ay boyunca soğuk sudan çıkmıyor. Jeotermalin gelmesiyle hanımlar bu çileden kurtuluyor. Çünkü hem mutfaklarının hem de banyolarının musluklarından 24 saat kesintisiz sıcak su akıyor. Elleri soğuk su yüzü görmüyor. Evin erkeği de odun kömür derdinden kurtuluyor. Jeotermal ile ısıtmaya iki senedir zam yapmıyoruz. İlçede 100 metrekarelik bir evin yıllık ısınma bedeli 940 lira civarında. Bu da aile bütçesine çok büyük bir katkı anlamına geliyor.Bu yüzden jeotermalin yaygınlaşmasıyla birlikte mutlulukta artıyor. Hem hanımlar hem de erkekler bize teşekküre geliyor. Bu da bizim çalışma şevkimizi artırıyor” şeklinde konuştu.

Başkan Karahan, jeotermal ısıtmadan konut ve işyerlerinin yanı sıra camiler ve mescitleri de yararlandırdıklarını ve Simavlıların 8 aylık kış sürecinde ibadetlerini rahat ve sıcak bir ortamda yapabildiklerini söyledi Belediye Başkanı Kasım Karahan Jeotermal enerjiyle ısıtma sisteminin yayğınlaşmasıyla birlikte ilçe genelinde mutluluğunda aynı paralelde artış gösterdiğini ve bundan da çok büyük sevinç ve onur duyduklarını bildirdi. 5 yıl önce görevi devir aldıklarında ilçe genelinde jeotermal enerjiyle ısınan mahalle sayısının 4 olduğuna vurgu yapan Başkan Karahan, şimdi ise bu sayının 15’e yükseldiğini bildirdi.

Allah’ın Simav’a bir lütfü olan jeotermal enerjiyi ilçenin tamamına yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Karahan, ekiplerin bu günlerde Yeşilova ile Değirmenciler Mahallesinde çalışmalar yaptıklarını ve birkaç gün içerisinde bu mahallelerdeki konut ve işyerlerine jeotermal enerji vermeye başlayacaklarını bildirdi.Başkan Karahan,Jeotermal enerjiyle konut ve işyeri ısıtmada hedefi yakalayabilmek için çalışmalarını geceli gündüzlü sürdüklerini ifade etti.(Kütahya Gazetesi)

Previous İhale Yasası 11 Yılda 37 Kez Değiştirildi
Sonraki Necip Nasır: İzmir'de Yeni İnşaat Yapılacak Arsa Olmaması Sektörün Önünü Kapatıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Ankara Yenimahalle, Yakacık imar planı yarın askıya çıkıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin kararı ile onaylanan Yakacık 43831 ada 1 parsel imar planı 28 Nisan 2015 tarihinde askıya çıkacak.

Güncel Haberler

Ankara elektrik kesintisi 13 Mayıs 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 13 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da bazı ilçelerde elektrik kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

2019’da Ankara-İstanbul arası 1 saat 10 dakika olacak

Bakan Lütfi Elvan, Konya’da yeni hızlı tren hatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı basın açıklaması

16 Aralık 2015 Çarşamba günü bazı basın yayın organlarında yayınlanan “Avrupa’nın En Kirli Havası Türkiye’de” alt başlıklı haberde, NASA’nın dünya genelinde 195 ülkenin yer aldığı hava kirliliği haritasını yayınladığı bildirilmektedir.

Güncel Haberler 0 Yorum

Başkan Tiryaki şantiyeleri denetledi

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, güne hızlı bir başlangıç yaptı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da karlı konut yatırımının ipuçları

Ankara’da nereden ev alınır? Arsa, ev ve ofis fiyatları ne kadar?Hangi ilçeler daha çok prim yaptı?Kaçırılmayacak cazip fırsatlar…

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.