Sezai Mallı : Mütehhitlerin Mamak’a ilgisi artıyor

Sezai Mallı : Mütehhitlerin Mamak’a ilgisi artıyor

Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği (Mim-Der) Başkanı Sezai Mallı,Yaşam Projelerine önemli açılamalarda bulundu.

Mamak’ta hayata geçen kentsel dönüşüm projeleri, müteahhitlik sektöründe yaşanan sıkıntılar ve Mamak’ ta inşa edilen konut projeleri hakkında açılamalarda bulunan Mallı, Yaşam Projelerinin sorularını şöyle yanıtladı;
Yaşam Projeleri : Öncelikle Mim-der’ın kuruluşu  hakkında bilgi  verebilir misiniz?
Sezai Mallı : Mim-Der 1995 yılında ben ve 15 arkadaşım tarafından kuruldu. Çok başlı değil, tek başlı bir hareket olsun istedik. Sıkıntılarımızı ilgili mercilere örgüt adına iletelim istedik.Başarılı olduk mu? Evet başarılı olduk. 1995 yılında 10-15 kişi ile kurduğumuz derneğimizin şu anda 2950’den fazla üyesi bulunmakta.Ankara’da en çok üyesi olan Müteahhit derneğiyiz. Şöyle ki; diğer ilçelerimizin nüfus sayısı Mamak’an fazla olmasına rağmen Mamak’ta hayata geçen inşaat sayısının fazlalığına doğru orantılı olarak üye sayımızda her geçen gün artıyor. Her gün derneğimize yeni üyelerimiz katılıyor.Bildiğiniz gibi Ankara’da inşaatlar belli aylarda devam eder.Bu aylar inşaatları bitirme ya da yeni projeler hazırlık dönemleri. Bu sebepten üye kaydı bakımından durağan dönemdeyiz.

Yaşam Projeleri :Üyelerinizin sıkıntılarını nasıl gideriyorsunuz?
Sezai Mallı : Herhangi bir sıkıntısı olan üyemiz bizimle irtibata geçer geçmez Yönetim Kurulu üyelerimiz ile bu problemi inceliyoruz. Ne  yapmamız gerektiği konusunda istişarede bulunuyoruz. Mesela; bir üyemizin tapu dairesiyle ilgili bir sıkıntısı var. Tapu dairesindeki sıkıntının kaynağını araştırıyoruz.Konuyu yetkili kişilere iletiyoruz.Çözülmüyorsa, Amirlik, Genel Müdürlük gibi bir üst makama başvurumuzu gerçekleştiriyoruz.

Örneğin ; Mamak’ta tapuya başvurulduğu zaman 3 -4 gün süre veriliyordu. Konuyu yetkili merciye ilettik, bu durumun memur yetersizliğinden kaynaklandığını bize  ilettiler. Daha sonra  konuyu Genel Müdürlüğe ilettik. Sağolsunlar, ilgi alaka gösterdiler. Sonuç itibari ile tapu işlemleri eski döneme göre hızlanmış bulunmakta.İşte bu örgütlenmeden kaynaklı. Mim-Der ‘in kuruluş amaçlarından biri budur. Doğalgazla, Belediyemizle ilgili sıkıntılar oluyor. Buna benzer sıkıntıları kaynağında çözmeye yada asgariye indirmeye çalışıyoruz.Bu müteahhitlik sektörü için olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi.

Yaşam Projeleri : Müteahhitlik sektörü demişken sektöre yönelik yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?
Sezai Mallı : Doğumdan ölüme kadar yaşam alanımız olan müteahhitliler tarafından inşa edilen binalarda yaşam sürüyoruz.Bu nedemek oluyor; binaların sağlıklı ve sağlam olması gerekiyor. Hem biz oturuyoruz, hemde konutları sattığımız kişiler oturuyor.Binaların sağlam olması için müteahhit arkadaşların bilinçli olması lazım. Biliçsiz miyiz? Maalesef içimizde bilinçsiz arkadaşlar var. Bu neden kaynaklanıyor? derseniz; müteahhitliğin okulu yoktur.Bizimle çalışan tesistçının, mimarın, mühendisin, elektrikçinin okulu var.

Bu işi organize eden müteahhitin okulu yok.Bizden önce bu işi yapan insanlardan öğrendiklerimzle, yaşayarak edindiğimiz bilgilerle hareket ediyoruz.Biz de diyoruz ki; eksik bilgiler olmasın. Müteahhitlik mesleğini yapmak isteyenler için bir kıstas olsun.Müteahhit olacak insanların birşeyler öğrenmesi lazım. Mesela  1 Ay, 5 Ay belirlenen sürelerde kurslar olsun. Müteahhit bilgi edinsin. Bu konuyla ilgili yasanın çıkması lazım. Kişi, Müteahhitlik Belgesini alsın, sonra işe başlasın. Şuan bir kişinin müteahhit olabilmesi için Müteahhitler Derneğine üye olacak, Ticaret Odası’na üye olacak, Vergi Dairesine üye olacak, Belediyeden evraklarını alacak ve ruhsatını alacak.Bu iş bu kadar basit olmamalı.Ülkemizde 300.000 tane kayıtlı Müteahhit var. Tüm Avrupa ülkelerinde kayıtlı Müteahhit sayısından kat ve kat fazla. Sektörde yer alan çürük müteaahitler de konut alıcısını zora sokmakta.

Mesela biz Mamak’ta şöyle birşey yaptık; Mim-Der olarak Belediye Başkanımızdan ricada bulunduk. Bir Müteahhit arkadaşımız 2 yada 3 iskan almamışsa ruhsat verilmesin dedik. Birinci inşaata başlamış bitirememiş hasbel kader orada insanlar oturmakta. İkinci inşaata başlamış bitirememiş, üçüncü ruhsata başvurmuş. Buna kıstas getirilmeli. Bir inşaatı bitirmeden diğerine başlayanlara kıstas gelsin dedik .Birinci inşaata devam ederken ikinci inşaat için ruhsat verilsin, ama üçüncü inşaat için başvurduğu zaman en az biri için iskan alsın ki; vatandaş mağdur olmasın. Övünerek söylüyorum, Mamak’ta bu konuda başarılı olduk.

Yaşam Projeleri : Mamak Kentsel Dönüşüm projeleri hakkında neler söylersiniz?
Sezai Mallı : Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm projesi Türkiye’de hayata geçen en büyük kentsel dönüşüm projesi. Ankara Büyükşehir Belediyemiz ve Mamak Belediyemizin işbirliğiyle mahalle sakinleriyle istişare edilerek yaklaşık 16 mahallede 15 bin gecekondu sakinin ilgilendiren bir proje. Bu proje 40 bin konut, 10 bin iş yeri olmak üzere 50 bin konuta tekabül etmekte. Samsun Yolu üzerinde iş yerleri yapılacak. Biraz uzun sürebilecek çok güzel ve olması gereken bir proje.D aha öncesinde o bölge Hatip Çayı projesiydi. Hatip Çayı projesi daha dar kapsamlıydı. Şimdi genişledi ve 16 mahalleyi kapsayan büyük bir proje oldu. Projenin uzun yıllardır içindeyim, takip etmekteyiz. Proje, içinde sosyal donatısı, sağlık merkezleri, sinema gibi bir çok donatıyla bir yaşam alanı içinde olması gereken her şey yer alacak. Mamak’ta hastanemiz yoktu. Hastane projesi başladı. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Mamak belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Öz verili bir şekilde projenin takibini yapıyorlar. Benim tahminim çok büyük ölçekli bir proje olduğu için tamamlanması 10 yılı bulabililir.Proje tamamlandığında yaklaşık 250 bin kişilik bir nüfus barınacak.

Ayrıca Gülseren Yatımusluk, Harman Mahallesi civarında Belediyemizin TOKİ işbirliğiyle yürüttüğü kentsel dönüşüm projesi var.Eskiden harabe olan bölgelerdi. Yeni imar çalışmaları yapıldı. Büyük projeler, çalışmalar devam ediyor.

Yaşam Projeleri : Mamak konut projelerini nasıl değerlendirirsiniz?
Sezai Mallı : Ankara‘da en fazla konut projesinin gerçekleştiği bölge Mamak.Yenimahalle, Batıkent bölgesinde de ağırlıklı projeler devam etmekte.Çankaya bölgesinde inşaat ve konut projeleri sayısı azaldı. Çünkü proje inşa edecek arsa alanı kalmadı. Bu durum bölgeden bizim bölgemize gelen müteahhit sayısı arttı. Bunu yanı sıra diğer bölgelerden gelip, Mamak’ta konut projesi inşa eden müteahhit sayısı arttı.Mütehhit sayımızın artmasından dolayı inşa edilen konut projelerinin de sayısı artmakta. Sadece Mamak merkezde değil, Yeni Mamak Dönüşüm projesinin üst tarafında Lalahan’a kadar uzanan çok büyük bir inşaat alanı var. Konut projesi hayata geçirecek arsa alanının olması müteahhitlerin bölgeye ilgisini artırıyor.

www.yasamprojeleri.com

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous Mamak'a 40 bin metrekare yeni park alanı
Sonraki Adana'da ev sahibi olmak isteyen emeklilere son çağrı

Diğer Yazılar

Makaleler 1 Yorum

10 Soruda Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Hangi Tür Gayrimenkullerde Zorunlu Deprem Sigortası Yapılır

Makaleler 0 Yorum

Kürşat Ayhan: “Şirketin başarısı tüm çalışanların başarısıdır”

Ankara’nın yeni cazibe merkezlerinden Batıkent Karacakaya’da Mebuskent projesini hayata geçiren AYMOR Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Ayhan, projeyle Başkent’te “yeni bir şehir” inşa ettiklerini ifade etti.

Makaleler 0 Yorum

Emlak Müşavirliği kanunu ile getirilecek yenilikler

Merhaba yasamprojeleri.com okurları, bu yazımda emlak tasarısının yasalaşması ile sektörde meydana gelecek büyük değişiklikler hakkında sizlere çeşitli bilgiler vermek istiyorum.

Makaleler

Yeni konut projelerinde yüksek aidatlara dikkat!

Konut alıcıları yeni konut projelerinden ev alırken projenin bir çok özelliğine dikkat etmekte.

Makaleler 0 Yorum

Turizm Tesisleri Türleri ve Genel Özellikleri

Her geçen gün artan turist potansiyeli ile Türkiye turizm yatırımlarının cazibe merkezi haline gelmektedir. Sadece kıyılarda yaz turizmine yönelik yatırımlar ile sınırlı olmayan, şehir içi ve kültür turizmine yönelik olması

Makaleler 0 Yorum

Gayrimenkul Yatırımlarında nelere dikkat edilmeli

İnsanların Yatırım araçları içerisinde yer alan gayrimenkul, Bir eşya hukuku terimi olup, Genellikle ekonomik bir terim olarak kullanılmaktadır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.