Selimiye Camii’nin Kapısı Onarılıyor

Osmanlı döneminin en önemli mimari yapılarından olan Edirne’deki Selimiye Camii’nin dış bahçe kapıları onarıma alındı. Mimar Sinan tarafından 1569-1575 yılları arasında yaptırılan ve asırlara meydan okuyan camiye yaşıt kapılar, zaman içerisinde yıpranmaya başladı. Çivi kullanılmadan kündekari adı verilen teknikle yapılan kapının, gelecek nesillere aktarılması için yetkililer çalışma başlattı. Bu kapsamda Selimiye’nin kıble tarafında bulunan Dilenciler kapısı, alanın uzmanları tarafından Trakya Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdaresi desteği ile kurulan Edirne Müzesi bünyesindeki laboratuvara alındı. Çürümüş olan bölümler, orijinaline uygun olarak çivi veya yapıştırıcı kullanılmadan değiştirildi. Aslına uygun bir şekilde onarımı tamamlanan kapı, görevliler tarafından yerine takıldı.(Milat)

Previous 650 Milyon Yatıracak Tuzla'ya Üs Kuracak
Sonraki Işık Blokları

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Kahramanmaraş Muhsin Yazıcıoğlu Parkı’nın İkinci Etabı Hizmete Açıldı

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Muhsin Yazıcıoğlu parkının ikinci etabı hizmete

Güncel Haberler 0 Yorum

Singapur Gardens By The Bay

Singapur Gardens By the Bay Singapur Marinası’nda yer alan 30 bin metrekarelik Gardens by the Bay, dünyanın bir numaralı tropikal bahçesi olarak biliniyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara-Sivas Arası 2 Saate İnecek

YHT’ye yatırım dopingi

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Çankaya Beytepe imar planı değişikliği

Ankara Çankaya İlçesi Beytepe (Lodumlu) Mahallesi 28563/1 28594/1, 28607, 28608, 28609 adalara ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği 6 Ekim 2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yenimahalle Belediyesi Uluslararası standartlarda

TSE’nin her yıl yaptığı denetimlerden alnının akıyla çıkmayı başaran Yenimahalle Belediyesi’nde 3’üncü kez yenilenen belgenin 2’inci gözetim tetkiki de olumlu sonuçlandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ekonomi sanayiden uzaklaşıp inşaata yöneldi

Makina Mühendisleri Odası danışmanı iktisatçı-yazar Mustafa Sönmez tarafından hazırlanan Sanayide Enflasyon konulu araştırma, son 6 yılda ekonominin sanayiden uzaklaşıp inşaata yöneldiğini ortaya koydu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.