Sektör temsilcileri konut satışlarındaki yükselişi değerlendirdi

Sektör temsilcileri konut satışlarındaki yükselişi değerlendirdi

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir: “Konut satışlarındaki yükseliş yatırımcının ülkeye güvenini gösteriyor”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu yılın şubat ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı.
Buna göre, satış sonucu el değiştiren konut sayısı, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7 artışla 101 bin 703 olarak gerçekleşti. Konut satışlarında İstanbul 18 bin 142 ile en yüksek paya (yüzde 17,8) sahip oldu.

Şubat ayında konut satışlarında yaşanan yükselişi değerlendiren Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, dünyada ve Türkiye’deki tedirgin ortama rağmen konut satışlarında yaşanan yüzde 7’lik yükselişin yatırımcının Türkiye’ye güvenini gösterdiğini vurguladı.

Dünya ekonomilerindeki dalgalanmalar ve terörizm nedeniyle tüm dünyada yatırımcıların çekimser bir döneme girdiğine dikkat çeken Hamit Demir, şunları söyledi:
“Dünya çapında çekimser bir havanın hakim olduğu şu günlerde Türkiye’de TÜİK’in açıkladığı konut istatistikleri sektörümüze güven verdi. Çünkü yatırımcı her dönem kazandıran konut yatırımını ertelemeden yoluna devam ettiğini gösterdi. İçinde bulunduğumuz ortamın daha da normal bir seyre dönmesiyle konut satışlarının daha da artacağını bekliyoruz.”

LİV Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Aydın: “Konut satışları Şubat ayında da arttı”

Konut satışları, Türkiye’de son yıllarda her geçen yıl artış gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu yılın şubat ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı.
Açıklanan rakamlara göre, satış sonucu el değiştiren konut sayısı, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7 artışla 101 bin 703 olarak gerçekleşti. Konut satışlarında İstanbul 18 bin 142 ile en yüksek paya (yüzde 17,8) sahip oldu.
LİV Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Aydın, dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar ve terör olaylarının yarattığı tedirgin ortama rağmen tüketicilerin konut yatırımını hala güvenli liman olarak görmeye devam ettiklerini söyledi.
Türkiye ve dünyadaki tedirgin ortama rağmen TÜİK’in 2016 yılı şubat ayı konut satış rakamlarında gözlenen yüzde 7’lik artışın sektöre güven verdiğine dikkat çeken Aydın, “Tedirginlik ortamının önümüzdeki dönemde ortadan kalkması ile birlikte Türkiye’de konut satış rakamlarının daha da artmasını bekliyoruz. Bu yılın geçtiğim yılın rakamlarının aşıldığı bir yıl olacağı da tüm sektörün beklentileri arasında” dedi.

Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz: “Konut güvenli liman olmaya devam ediyor!”

Türkiye’de konut yatırımları her geçen yıl daha da artıyor. Oturumdan yatırıma kadar konut satışları da her dönem artış trendinde. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu yılın şubat ayına ilişkin konut satış istatistikleri de bu artışı bir kez daha ortaya koydu. Açıklanan rakamlara göre, satış sonucu el değiştiren konut sayısı, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7 artışla 101 bin 703 olarak gerçekleşti. Konut satışlarında İstanbul 18 bin 142 ile en yüksek paya (yüzde 17,8) sahip oldu.

TÜİK’in istatistiklerinin Türkiye’de konut yatırımlarının hala güvenli liman olarak görüldüğünü gösterdiğine dikkat çeken Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz, “Dünyanın içinde bulunduğu konjonktür nedeniyle ekonomilerde bir yavaşlama sözkonusu. Bu durum da sektörlere yansıyor. Tüketici artık yatırım yapacağı alanı seçerken daha çekimser. TÜİK’in rakamları Türkiye’de yatırımcıların hala konut yatırımlarını güvenli bir liman olarak gördüklerini bir kez daha ortaya koydu” dedi.

Yaşanan terör olaylarının ve dünya ekonomilerinde yaşanan dalgalanmaların yatırımların da bekleme dönemine alınmasına neden olduğuna işaret eden Paşa Karadeniz, ortamın yeniden stabil bir hale gelmesiyle birlikte konut sektörünün de daha da canlanabileceğine vurgu yaptı.

Previous Cityscape'e özel kampanyalı İstanbul konut projeleri
Sonraki Relax Göksu'da fiyatlar 76.500 TL'den başlıyor

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Concord İstanbul´un temeli atıldı

Kentsel dönüşüm kapsamına alınan Fikirtepe´de ilk inşaat ruhsatı alan Teknik Yapı Concord İstanbul için çalışmalara başladı 

Firma Haberleri 0 Yorum

Urankent Royal Plus Konutları’nın Yüzde 88’i Satıldı

Konut sektöründe klasik konut anlayışının yerini proje konutlara bırakmasıyla, birbiri ardına çok sayıda proje üretilirken, arz fazlalığı zaman zaman satışlarda sorun yaşanmasına, özellikle sektöre yeni giren firmaların faaliyetlerini durdurmalarına neden

Firma Haberleri

Su yalıtımsız yazlıklar, risk kapanı

Yaz mevsimi ile şenlenen tatil beldelerinde yıl boyu kapalı kalan yazlıkların sahiplerini her yıl kötü sürprizler bekliyor.

Firma Haberleri

Eminevim’den Antalya ve İzmir’e 2 yeni şube

Emin Şirketler Grubu bünyesinde bulunan ve insanımızın faizsiz ev sahibi olmasını sağlayan Eminevim, Şubelerine yenilerini eklemeye devam ediyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Nep Office Ankara teslim tarihi

Ankara’nın;  siyaset, ticaret, teknoloji, iş ve eğlence dünyasının tam merkezi konumundaki Mustafa Kemal Mahallesinde Özül İnşaat tarafından inşasına başlanan “NEP OFFICE” projesi farklı konseptiyle dikkat  çekmeye devam ediyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

ANKAmall, Ankara’da eğlence dolu bir hafta sonu yaşattı

ECE Türkiye tarafından yönetilen ANKAmall, bu hafta sonu İngiliz şov grubu Spark’ın ışıklı davul gösterisine ev sahipliği yaptı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.