Şehircilik şurası çalışmaları başladı

Şehircilik şurası çalışmaları başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’deki kurumsal örgütlenme ve yapılanma, mevzuatta yapılan yeni düzenlemeler, şehirleşme gündeminde yaşanan ulusal ve uluslararası gelişmeler ve belediyelerin hizmet kapasitelerinin geliştirilmesi kapsamında Şehircilik Şurası düzenlemeye hazırlanıyor.
Bu çerçevede;
Bakanlığımızca “Şehircilikte Yeni Vizyon” teması ile düzenlenecek olan Şehircilik Şûrası’nın amacı; Türkiye’nin şehirleşme vizyonunu, gelişen ve değişen koşullar çerçevesinde katılımcı bir şekilde belirlemektir.
Belirlenen amaç doğrultusunda Şûra komisyonları şu şekilde oluşturuldu:
•          Şehirlerimizde Kimlik, Planlama ve Tasarım;
•          Kentsel Dönüşüm;
•          Şehirleşme, Göç ve Uyum
•          Şehirleşmenin Yeni Vizyonunda Yerel Yönetimlerin Rolü
Şehircilik Şûrası’na kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör mensupları katılacak. Şûramız tüm katılımcıların dengeli temsili ile gerçekleştirilecek.
Şehircilik Şûrası kapsamında, Bakanlık görev alanına giren konulara ilişkin olarak durum tespiti yapılacak, orta ve uzun vadeli stratejiler geliştirilecek, uygulamadan kaynaklanan sorunlar belirlenecek ve buna ilişkin çözüm önerileri sunmak üzere çalışmalar yapılacak.
Şehircilik Şûrası’nda alınacak kararlar ve yayımlanacak Şûra Sonuç Bildirgesi’nde yer alan hususlar; başta Bakanlığımız olmak üzere şehircilik konularında çalışan tüm kurum ve kuruluşlar ile meslek alanındaki tüm uzmanlar için önemli bir başvuru kaynağı olacak.
Bakanlığımızca ön hazırlıkları tamamlanarak Ocak ayında açılış toplantısı yapılması planlanan Şehircilik Şûrası kapsamında oluşturulan komisyonlar Mart ayma kadar çalışmalarına devam edecek ve ardından Genel Kurul toplantıları ile çalışmalarını sonlandıracak.
“Şehircilikte Yeni Vizyon” teması ile gerçekleştirilecek Şehircilik Şûrası’nın, medeniyetimiz ve şehirlerimiz adına hayırlı olmasını diliyoruz.

Previous Nivo İstanbul yüzde 38 prim yapacak
Sonraki Loda rüzgarı çok yakında Belarus’ta

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Van çevre yolu imar planı masaya yatırıldı

Van Ekonomi Konseyi; çevre yolu, imar planı ve 18. madde uygulamalarının bir an önce çözüme kavuşturulması için toplandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kepez’e Devlet Hastanesi

Kepez Sütçüler bölgesinde 52 dönümlük arazı üzerine yapılacak olan devlet hastanesinin inşaat süreci başladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Lüks konutların deprem riski daha büyük

Geniş mekanlara sahip lüks konutların bir kısmının özensizce inşa edildiğini anlatan Nazmi Durbakayım, “Buralarda bırakın yaşam garantisini, yaralıları, cenazeleri dahi çıkarmamız mümkün olamayacak” dedi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Doğalgaz Duyurusu

“KAZI İZNİ VERİLMEDİĞİ İFADELERİ ASILSIZ” Kent içindeki otobüslere , metro istasyonlarına asılan duyuruda, ayrıca Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş görevlilerince, doğal gaz bağlantılarında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğü’nün 

Güncel Haberler 0 Yorum

Konut Satışlarındaki Metrekare Beyanlarına Düzenleme Getiriliyor

Konut satışlarındaki metrekare yanıltmalarına son veriliyor

Güncel Haberler 0 Yorum

Depremde Yıkımın Sebebi Paslanma

Yapılarda kullanılan malzemelerin herhangi bir şekilde paslanmasının, taşıyıcı sistemi zayıflatarak olası bir depremde binanın daha çabuk yıkılmasına

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.