Şehircilik şurası çalışmaları başladı

Şehircilik şurası çalışmaları başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’deki kurumsal örgütlenme ve yapılanma, mevzuatta yapılan yeni düzenlemeler, şehirleşme gündeminde yaşanan ulusal ve uluslararası gelişmeler ve belediyelerin hizmet kapasitelerinin geliştirilmesi kapsamında Şehircilik Şurası düzenlemeye hazırlanıyor.
Bu çerçevede;
Bakanlığımızca “Şehircilikte Yeni Vizyon” teması ile düzenlenecek olan Şehircilik Şûrası’nın amacı; Türkiye’nin şehirleşme vizyonunu, gelişen ve değişen koşullar çerçevesinde katılımcı bir şekilde belirlemektir.
Belirlenen amaç doğrultusunda Şûra komisyonları şu şekilde oluşturuldu:
•          Şehirlerimizde Kimlik, Planlama ve Tasarım;
•          Kentsel Dönüşüm;
•          Şehirleşme, Göç ve Uyum
•          Şehirleşmenin Yeni Vizyonunda Yerel Yönetimlerin Rolü
Şehircilik Şûrası’na kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör mensupları katılacak. Şûramız tüm katılımcıların dengeli temsili ile gerçekleştirilecek.
Şehircilik Şûrası kapsamında, Bakanlık görev alanına giren konulara ilişkin olarak durum tespiti yapılacak, orta ve uzun vadeli stratejiler geliştirilecek, uygulamadan kaynaklanan sorunlar belirlenecek ve buna ilişkin çözüm önerileri sunmak üzere çalışmalar yapılacak.
Şehircilik Şûrası’nda alınacak kararlar ve yayımlanacak Şûra Sonuç Bildirgesi’nde yer alan hususlar; başta Bakanlığımız olmak üzere şehircilik konularında çalışan tüm kurum ve kuruluşlar ile meslek alanındaki tüm uzmanlar için önemli bir başvuru kaynağı olacak.
Bakanlığımızca ön hazırlıkları tamamlanarak Ocak ayında açılış toplantısı yapılması planlanan Şehircilik Şûrası kapsamında oluşturulan komisyonlar Mart ayma kadar çalışmalarına devam edecek ve ardından Genel Kurul toplantıları ile çalışmalarını sonlandıracak.
“Şehircilikte Yeni Vizyon” teması ile gerçekleştirilecek Şehircilik Şûrası’nın, medeniyetimiz ve şehirlerimiz adına hayırlı olmasını diliyoruz.

Previous Nivo İstanbul yüzde 38 prim yapacak
Sonraki Loda rüzgarı çok yakında Belarus’ta

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Tapuda ev bağışı nasıl yapılır?

Bir konut tapuda başkasına bağışlanabilir. Bağışlamayı şartlı yapabileceğiniz gibi şartsız da yapabilirsiniz.

Güncel Haberler 0 Yorum

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi yenilenecek

Hacettepe Üniversitesi, Beytepe Yerleşkesi  ek bina yapımı ve tadilat işleri için arsa karşılığı inşaat işlerini  ihaleye çıkardı.ihaleler 27 Mart 2015 Cuma günü gerçekleştirecek.

Güncel Haberler 0 Yorum

İzmir Otoyolu’nun yarısı tamamlandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’m 2016 yılının nisan ayında ulaşıma açılacağını açıkladığı İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde kara üzerindeki son tabiiye dev yüzer vinç tarafından yerine yerleştirildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Dubai 30 Milyar Dolarlık Emlak İşlemi Yaptı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezi Dubai’de bu yılın ilk yarısında gerçekleşen emlak alım-satım işlemlerinin değerinin 30.7 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeni bir belediye kanunu için çalışmalar başladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yerel seçimlerle birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin sınırlarının tüm il sınırlarına genişlediğini,  bunun, giderleri büyük ölçüde artırdığını, ancak gelirlerin aynı kaldığını belirtti. Gökçek, bu konudaki sıkıntıların

Güncel Haberler 0 Yorum

Mamak Devlet Hastanesi’ne Kavuşuyor

Mamak, tam teşekküllü bir Devlet Hastanesi’ne kavuşuyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.