Sayıştay Sivas ve Alanya’da Hastane İnşaatlarına Dikkat Çekti

Sayıştay Sivas ve Alanya’da Hastane İnşaatlarına Dikkat Çekti

Sivas’ta hastane inşaatı eski su yatağında olunca temeli su bastı. Alanya’da ise yüklenici firma ortağı hayatını kaybedince inşaat durdu.

SAYIŞTAY’ın 2012 yılı TOKI raporunda, Sivas’a yapılmakta olan 600 yataklı eğitim ve araştırma hastanesinin inşaat sahasının, eski su yatağından geçtiği ve Kızılırmak nehrine de çok yakın olduğu belirlendi. Temel altı kotunun da hatalı alındığı belirtilen raporda, temel kazısı sırasında yoğun yeraltı suyu ile karşılaşıldığı vurgulandı. Alanya Devlet Hastanesi inşaatında da yüklenici firmanın ortağının hayatını kaybetmesi nedeniyle 10 ay süreyle imalat yapılamadığı aktarıldı. Bu inşaatın temel kotunun yakınındaki dereden daha düşük olması nedeniyle, zemin ile bodrum katlarının su altında kaldığı da kaydedildi. Sayıştay raporunda hastane yapımları ile ilgili çarpıcı tespitler ortaya çıktı. 19 Eylül 2011’de 81 milyon 970 bin TL bedel üzerinden ihale edilen, sözleşmesi 5 Ocak 2012’de yapılan ve bitim tarihi olarak 4 Ekim 2014 olarak belirlenen 600 yataklı Sivas Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatı ile ilgili raporda özetle şu tespitler yer aldı:

TEMEL ALT KOTU YÜKSELTİLDİ
Sağlık Bakanlığı tarafından zemin etüd raporu ve uygulama projelerinin yapıldığı ve idare tarafından ihalesi gerçekleştirilen işte, zemin etüd raporunda binaların temellerinin ‘-4,50 metre’ kotuna oturtulması öngörülmesine rağmen, ‘-7,00 metre’ olarak hatalı alınmıştır. Temel imalatların yapılması sırasında ‘-4.20’ kotunda yoğun yeraltı suyu ile karşılaşıldığı görülmüştür. Temel alt kotunun yükseltilmesi, proje ve imalat değişikliklerinin değerlendirilmesine Başkanlıkça olur verilmiştir.

ORTAK ÖLDÜ SU BASTI
SAYIŞTAY, 2 Mayıs 2011 tarihinde 42 milyon 473 bin TL bedelle ihale edilen, 28 Temmuz 2011 tarihinde sözleşmesi imzalanan ve 26 Nisan 2014’te bitirilmesi planlanan Alanya 300 yataklı devlet hastanesi inşaatı ile ilgili olarak da şu değerlendirmeleri yaptı: “28 Mayıs 2013 tarihinde şantiye mahallinde yapılan incelemede; imalatların iş programına gore yüzde 52.50 seviyesinde olması gerekirken fiziki ilerlemenin yüzde 12,84 seviyesinde olduğu görülmüştür. Yüklenici firmanın yüzde 87,5’lik hissesine sahip hakim ortağın, 29 Ağustos 2012 tarihinde ölmesi ve reşit olmayan çocuklarının irade beyanında bulunamamaları nedeniyle, yaklaşık 10 aylık süre içinde şantiyede hiçbir imalat yapılmamıştır. Bu süre zarfında imalatları daha önceden yapılmış olan katların imalaüarı deformasyona uğramışür. İnşaat temel alt kotunun, yakınından geçen dereden daha düşük kotta olmasından dolayı sızan suların etkisi ile zemin katların bir kısmı, bodrum katları ve sahanın tamamen uzun zaman su altında kaldığından buralar batak balçık malzeme ile dolmuştur. Bodrum katlardan görünen beton ve demir imalatlarının geçen uzun süre içinde su içinde korozyona uğramıştır. Yüklenicinin ölümünden sonra işin zaman geçirilmeden tasfiye edilip ikmal ihalesinin yapılması gerekirken bu işlem için 10 ay beklenmiştir. 6 Haziran 2013’te TOKİ Komisyon kararı ile sözleşme tasfiye edilmiş, ancak Ağustos 2013 itibariyle ikmal ihalesi henüz yapılmamıştır.”(Hürriyet)

Previous İstanbul'da İmar Değişikliklerine Herkes Ulaşabilecek
Sonraki Resim İstanbul'da Lansman İndirimi

Diğer Yazılar

Firma Haberleri

ERA, Hasan Selimoğlu’yla anlaştı

İki yıl içinde 35 ofis açan ABD merkezli Era Gayrimenkul Türkiye,  Selimoğlu İnşaat projelerinin tek yetkili satıcısı konumunda bulunan Hasan Selimoğlu ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Firma Haberleri

Yurtdışında katlanır konteynırlar gözde

Toplu konut projelerinden enerji tesislerine, altyapı projelerinden sosyal tesislere kadar pek çok önemli inşaat faaliyetinin başlangıcında yer alan Vekon, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da aranan bir marka haline geldi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Autodesk’ten geleceğin şehirlerine yatırım önerileri

Üç boyutlu tasarım, mühendislik ve eğlence alanlarında dünyanın önde gelen yazılım şirketi Autodesk, vatandaşını dinleyen şehir planlamacılarına gelecek tüyoları veriyor

Firma Haberleri 0 Yorum

Tat Metal Nitelikli Saç Üretecek

Türkiye’nin önde gelen yassı çelik üreticilerinden Tat Metal, mart ayında boya hattını devreye aldı.

Firma Haberleri 0 Yorum

YEM,Turkeybuild İstanbul,Fuar Alanı 100 Bin Metrekare Olacak

Uluslararası nitelik taşıyan ve sektöre yeni ihracat kapıları açan Yapı FuarlarıTurkeybuild, yıl boyunca yerli ve yabancı ortalama 180 bin ziyaretçiyi buluşturuyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Eylül Ayında Satışa Çıkacak Projeler

Yaz dönemini geride bırakmaya hazırlanan gayrimenkul sektöründe Eylül ayının başlamasıyla birlikte yeni projelerin satışı da start alacak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.