Sayıştay Sivas ve Alanya’da Hastane İnşaatlarına Dikkat Çekti

Sayıştay Sivas ve Alanya’da Hastane İnşaatlarına Dikkat Çekti

Sivas’ta hastane inşaatı eski su yatağında olunca temeli su bastı. Alanya’da ise yüklenici firma ortağı hayatını kaybedince inşaat durdu.

SAYIŞTAY’ın 2012 yılı TOKI raporunda, Sivas’a yapılmakta olan 600 yataklı eğitim ve araştırma hastanesinin inşaat sahasının, eski su yatağından geçtiği ve Kızılırmak nehrine de çok yakın olduğu belirlendi. Temel altı kotunun da hatalı alındığı belirtilen raporda, temel kazısı sırasında yoğun yeraltı suyu ile karşılaşıldığı vurgulandı. Alanya Devlet Hastanesi inşaatında da yüklenici firmanın ortağının hayatını kaybetmesi nedeniyle 10 ay süreyle imalat yapılamadığı aktarıldı. Bu inşaatın temel kotunun yakınındaki dereden daha düşük olması nedeniyle, zemin ile bodrum katlarının su altında kaldığı da kaydedildi. Sayıştay raporunda hastane yapımları ile ilgili çarpıcı tespitler ortaya çıktı. 19 Eylül 2011’de 81 milyon 970 bin TL bedel üzerinden ihale edilen, sözleşmesi 5 Ocak 2012’de yapılan ve bitim tarihi olarak 4 Ekim 2014 olarak belirlenen 600 yataklı Sivas Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatı ile ilgili raporda özetle şu tespitler yer aldı:

TEMEL ALT KOTU YÜKSELTİLDİ
Sağlık Bakanlığı tarafından zemin etüd raporu ve uygulama projelerinin yapıldığı ve idare tarafından ihalesi gerçekleştirilen işte, zemin etüd raporunda binaların temellerinin ‘-4,50 metre’ kotuna oturtulması öngörülmesine rağmen, ‘-7,00 metre’ olarak hatalı alınmıştır. Temel imalatların yapılması sırasında ‘-4.20’ kotunda yoğun yeraltı suyu ile karşılaşıldığı görülmüştür. Temel alt kotunun yükseltilmesi, proje ve imalat değişikliklerinin değerlendirilmesine Başkanlıkça olur verilmiştir.

ORTAK ÖLDÜ SU BASTI
SAYIŞTAY, 2 Mayıs 2011 tarihinde 42 milyon 473 bin TL bedelle ihale edilen, 28 Temmuz 2011 tarihinde sözleşmesi imzalanan ve 26 Nisan 2014’te bitirilmesi planlanan Alanya 300 yataklı devlet hastanesi inşaatı ile ilgili olarak da şu değerlendirmeleri yaptı: “28 Mayıs 2013 tarihinde şantiye mahallinde yapılan incelemede; imalatların iş programına gore yüzde 52.50 seviyesinde olması gerekirken fiziki ilerlemenin yüzde 12,84 seviyesinde olduğu görülmüştür. Yüklenici firmanın yüzde 87,5’lik hissesine sahip hakim ortağın, 29 Ağustos 2012 tarihinde ölmesi ve reşit olmayan çocuklarının irade beyanında bulunamamaları nedeniyle, yaklaşık 10 aylık süre içinde şantiyede hiçbir imalat yapılmamıştır. Bu süre zarfında imalatları daha önceden yapılmış olan katların imalaüarı deformasyona uğramışür. İnşaat temel alt kotunun, yakınından geçen dereden daha düşük kotta olmasından dolayı sızan suların etkisi ile zemin katların bir kısmı, bodrum katları ve sahanın tamamen uzun zaman su altında kaldığından buralar batak balçık malzeme ile dolmuştur. Bodrum katlardan görünen beton ve demir imalatlarının geçen uzun süre içinde su içinde korozyona uğramıştır. Yüklenicinin ölümünden sonra işin zaman geçirilmeden tasfiye edilip ikmal ihalesinin yapılması gerekirken bu işlem için 10 ay beklenmiştir. 6 Haziran 2013’te TOKİ Komisyon kararı ile sözleşme tasfiye edilmiş, ancak Ağustos 2013 itibariyle ikmal ihalesi henüz yapılmamıştır.”(Hürriyet)

Previous İstanbul'da İmar Değişikliklerine Herkes Ulaşabilecek
Sonraki Resim İstanbul'da Lansman İndirimi

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Ankara’dan ofis mobilyası desteği

Seçim döneminde partilerin bildirgelerinde en üst sıralarda yer alan ‘genç girişimciye teşvik’ konusu özel sektörden gelen desteklerle her geçen gün daha büyük bir hacme ulaşıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Metro Properties Yönetim Kurulu Başkanı Gündüz Bayer oldu

Metro Properties Asya Bölgesi Müdürü ve Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Gündüz Bayer oldu.

Firma Haberleri 0 Yorum

Rönesans Konut Sayfiye Projesi Nerede

Rönesans Konut’un İstanbul’daki ilk projesi Sayfiye’de konutların yüzde 50’si bir ay gibi kısa sürede satıldı.

Firma Haberleri

Asansör kuyrukları tarih oluyor

ThyssenKrupp Asansör tarafından geliştirilen asansör sistemi TWIN, inşaat maliyetlerinin düşmesine, bina içindeki kullanım alanlarının artmasına yardımcı olurken, asansör bekleme ve yolculuk sürelerini de önemli ölçüde azaltıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Ev almak için sayılı günler

Dövizdeki artışın ardından seçimlerden sonra yaşanan güven ortamının gayrimenkul fiyatlarını yüzde 20-30 oranında arttıracağını belirten uzmanlar, ‘inşaat firmaları dolardaki artışı fiyatlarına yansıtmadı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Yeni Yasayla Ev Alanlar Koruma Altına Girecek

Tüketicinin mağduriyetinin önlenmesi amacıyla 28 Mayıs’ta yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu değerlendiren Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, Başkent’ te 40 yıldır onlarca projeyi hayata geçiren bir firma

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.