Sarıkamış’a 99 Metrelik Şehitlik Anıtı

Sarıkamış’a 99 Metrelik Şehitlik Anıtı

TOKİ, Sarıkamış’ta şehit düşen askerlerimizin anısına, harekatın 100. yıl dönümünde 99 metre yüksekliğinde Şehitler Anıtı ile tören alanı inşa edecek.

Kars’ın Sarıkamış ilçesi Kazım Paşa Tepesi mevkiinde inşa edilecek Şehitler Anıtı, Selçuklu-Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlandı. 99 metre yüksekliğindeki anıtın cephelerinde çeşitli görsel mimari ögelerle Türk mimari kültürünün önemli bir dönemi yansıtılacak. Anıtın ön cephesinde ise Selçuklu ve Osmanlı motif ve desenlerinden oluşan bir giriş yer alacak.

Yan cephelerde İstiklal Marşımız ve Sarıkamış Destanı’nı anlatan kahramanlıkların izleri yer alacak.  Giriş bölümünün üzerinde bronz kabartmalar ile Sarıkamış şehitlerinin temsili bir panoraması ve Türk Bayrağımız doğal taşlarla işlenecek. Daha üst bölümler beyaz burgulu mermer kabartma ve beyaz mermer sütundan oluşacak. En üst bölümde ise 43 metrelik bayrak direğinde 96 metrekare büyüklüğünde Türk Bayrağı dalgalanacak. Anıtın girişi ve basamakları da siyah ve kırmızı renkte granitten oluşacak.

Sarıkamış Şehitleri Anıtı’nın çevre düzenlenmesi de TOKİ tarafından yapılacak…

Bunun için üçgen ve daireden oluşan bir tasarım şeması kullanılacak. Daire küçülerek ve büyüyerek hilal oluştururken, üçgen de bölünerek ve açılandırılarak rampaları, otopark ve diğer yapıların konumlandığı alanları gösterecek. Hilal, anıtın etrafında bir seyir terası oluştururken, anıt da hilalin altın oran noktasında konumlandırılacak. Anıtın çevresinde bekçi evi, hediyelik eşya satış birimi, bay ve bayan wc’ler ile ziyaretçilerin kullanımı için 5 adet otobüs parkı ve 5’i engelli olmak üzere 50 adette araç otoparkı olacak.

Sarıkamış’a yeni bir tören alanı yapılacak…TOKİ şehitler anıtının yanı sıra Sarıkamış merkezine bir de tören alanı yapacak. Tören alanında 850 metrekarelik hilal şeklinde bir kapalı alan oluşturulacak ve bu kapalı alan içinde VIP salonu, hediyelik eşya ve satış mağazası, teknik hacimler ve diğer ihtiyaç alanları oluşturulacak. Kapalı alanın ortasında ise 54.80 metre yüksekliğinde bir bayrak direğinin konumlandırıldığı yıldızdan oluşan anıt formu ile Türk Bayrağı sembolize edilecek.
Tören alanında ayrıca 13 adet engelli, 10 adet otobüs ve 245 adet te araç otoparkı bulunacak.

TOKİ Tınaztepe’yi de yapacak…
Öte yandan TOKİ, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruzun saldırı emrini verdiği Afyonkarahisar’daki Tınaztepe’de düşman ordusuyla ilk karşılaşma anının resmedilerek hikâyesinin anlatıldığı panoramik müzeyi de inşa edecek
(Kaynak:tokihaber.com)

 

Previous TOKİ’den TÜİK için hizmet binası
Sonraki Vadikent

Diğer Yazılar

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Taraklı’da TOKİ İnşaatlarının Yapım İhalesi

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Taraklı’da konut ihtiyacını gidermek için TOKİ tarafından başlatılan çalışmalarda daha önce topladıkları talebe göre konut proje çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Konya Numune Hastanesi İhalesi Sonuçlandı

AK Parti Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu, Konya Numune Hastanesi İhalesi’nin sonuçlandığını açıkladı.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ’nin hedefi 60 Bin konut

Toplu Konut idaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, referans yılı olarak 2002 yılını gördüklerini belirterek, 2002’den 2014’e kadar 650 bin konut ürettiklerini söyledi.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Dünya TOKİ’nin peşinde

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yurt içinde ürettiği yaklaşık 700 bin konut, stadyumlar, kamu kurumları ve sosyal donatılar ile dünya çapında örnek alman kuruluş oldu.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ Zile 2.Etap Konutları Yükselmeye Başladı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi TOKİ Zile’de 332 Adet 2. Etap konutları yükselmeye başladı.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Muş’ta Cami Siluetleri Korunarak Kentsel Dönüşüm Uygulanacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), uyguladığı “yerinde kentsel dönüşüm projeleriyle” afetlere karşı riskli, ömrünü tamamlamış yapıların yerine, şehrin tarihi ve kültürel dokusunu koruyan projeleri uygulamaya koyuyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.