Salih Bezci:”Ankara’nın yurtdışında layıkıyla tanıtılmasını istiyoruz”

Salih Bezci:”Ankara’nın yurtdışında layıkıyla tanıtılmasını istiyoruz”

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM Fransa’nın Cannes şehrinde 10-13 Mart 2015 tarihinde düzenlenecek.

Ankara Ticaret Odası(ATO) MIPIM’DE Ankara’lı firmaların yer alabilmesi için fuar katılım harcamalarının yarısını karşılama kararı aldı.Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci Yaşam Projeleri’nin sorularını şöyle yanıtladı:

Yaşam Projeleri: MIPIM fuarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Salih Bezci: MIPIM bildiğiniz gibi Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarıdır. Bu yıl 10-13 Mart tarihlerinde düzenlenecek fuar 26. MIPIM fuarı olacak.
 
Yaşam Projeleri: ATO’nun fuara katılacak projelere yapacağı destek hakkında bilgi verir misiniz?

Salih Bezci: MIPIM’in çok önemli bir fuar olduğunu düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi dünyanın Paris, Londra, Tokyo gibi marka şehirleri MIPIM’de stant açıyor. Biz Ankara’nın da yurtdışında layıkıyla tanıtılmasını istiyoruz. Bu yüzden MIPIM fuarına katılacakları destekleme kararı aldık.  Fuara katılacak firmaların fuar katılım harcamalarının yarısını ATO olarak karşılayacağız. ATO olarak 10-13 Mart 2015’te düzenlenecek fuarda bir stant kiraladık ve bizim katkımızla katılacak firmalara bu stantta yer vereceğiz.  

Yaşam Projeleri:Yabancı yatırımcıların Ankara gayrimenkul projelerine ilgisini çekmek için verimli bir platform fırsatı olacak bu fuara Ankara’dan katılım başvurusu şimdiye kadar kaç firmadan geldi?

Salih Bezci: MIPIM’e katılmak isteyenlerin ATO’ya başvurabileceğini söylemiştik. Konuyla ilgili birimimizden öğrendiğime göre, katılımla ilgili detayları sormak için arayan firmalar olmuş ancak henüz başvuru yapan olmamış.  

Yaşam Projeleri:Ankara gayrimenkul projeleri için gelecekte ATO olarak başka destek projeleriniz olacak mı?

Salih Bezci: Yanlış anlaşılma olmasın diye altını çizerek ifade etmek istiyorum Ankara Ticaret Odası olarak bizim desteğimizin temel amacı Ankara’nın bir bütün olarak tanıtımına katkıda bulunmaktır. Bunun içerisinde dikkat çekici, uluslararası alanda tanıtılabilecek gayrimenkul projeleri de olabilir ancak tek başına bir gayrimenkul projesini destekliyor değiliz.

Yaşam Projeleri:Ankara Gayrimenkul sektörünü geçmiş yıllar ve projelere bakarak şu an nasıl değerlendiriyorsunuz?

Salih Bezci: Türkiye ekonomisinin özellikle geçen yıl ve bu yılki büyümesine bakıldığında inşaat sektörünün payının yüksek olduğu görülüyor. İnşaat sektörü gerek beraberinde harekete geçirdiği yaklaşık 250 ayrı iştigal alanı, gerekse istihdam kapasitesi ile lokomotif sektör durumunda.

Türkiye’nin son yıllardaki büyüme verilerine bakıldığında 2012 yılı hariç inşaat sektörünün Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’dan daha fazla büyüdüğünü görüyoruz.  2010 yılında Türkiye ekonomisi 9,2 oranında büyürken inşaat sektörü yüzde 18,3 oranında büyüme kaydetti. 2011 yılında yine GSYİH büyümesi yüzde 8,8, inşaat sektörünün büyümesi yüzde 11,5 oldu. Türkiye’nin 2,1 oranında büyüdüğü 2012 yılında ise inşaat sektörü ancak 0,6 oranında büyüme kaydetti. Geçen yılın verilerine bakıldığında da yine inşaat sektörünün yüzde 7 oranında büyüme kaydederek yüzde 4,1 büyüyen Türkiye’nin önüne geçtiğini görüyoruz.

Yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam olanağı sağlayan inşaat sektörünün ekonomiye yaptığı katkı çok önemlidir. Mütekabiliyet yasasıyla birlikte yabancıların mülk edinme hakkı elde etmesi, kentsel dönüşüm çalışmaları da sektörün gelişmesine etki eden unsurlardan olmuştur.  Türkiye’nin genç nüfus yoğunluğu, yüksek kentleşme oranı konut potansiyelini artırmakta bu da yine sektörün canlılığını korumasına neden olmaktadır.

Türkiye genelinde Ocak-Kasım 2014 döneminde toplam 1 milyon 30 bin 715 konut satışı oldu. En çok konut satılan il 198 bin 756 konut ile İstanbul  olurken Ankara 117 bin 31 konut ile ikinci sırada yer aldı.

Ankara’nın cazibe merkezleri yer değiştirdi. Çukurambar, Ümitköy, İncek, Gölbaşı, Bağlıca gibi yerler gözde merkezler oldu. Bu bölgelerde yapılan gayrimenkul projeleri ile insanlar hem iş hayatında hem de sosyal yaşamın içinde yer alıyor. Gayrimenkul sektörü herkese hitap edecek şekilde biçimlendi. Her bütçeye uygun projeler yapım halinde. İnsanlar son yıllarda içinde güvenliği, otoparkı, spor salonu, çocuk oyun alanı bulunan yani hayatı kolaylaştıran sitelerde yaşamak istiyor. Projeler de bu taleplere göre şekilleniyor.

www.yasamprojeleri.com

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous 3 ile havaalanı Kapıkule' ye hızlı tren müjdesi
Sonraki Baysaş'tan Fikirtepe'ye 2'nci proje

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Yaşam Projeleri TİMAŞ A.Ş. özel röportaj

TİMAŞ A.Ş.  yaklaşık 20 yıldır Ankara Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde çatı-cephe kaplama ve yalıtım sektöründe faaliyet  gösteriyor.

Makaleler 0 Yorum

Yeni Borçlar Kanunu ve Ticari Kiralar ile Diğer Kiraların Farkı

Bilindiği gibi 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Türk Borçlar Kanunu 1955 Tarihli Gayrimenkul kiraları hakkındaki kanunu yürürlükten kaldırmış,  1963 yılından beri  (Gayrimenkul kiraları hakkındaki kanunun bazı maddeleri bu tarihte

Makaleler 0 Yorum

Bülent Aydın : Ankaralılar yalıtımlı ve konforlu binalara önem veriyor

Steelife Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın Ankara Aden Ballıkpınarı projesi hakkında Yaşam Projelerine detaylı bilgiler verdi. Aydın Yaşam Projeleri’nin sorularını, şöyle cevapladı;

Makaleler 0 Yorum

Ofisde Yaşam

Günün uzun bir bölümünü geçirdiğiniz yaşam alanıdır ofisiniz… Trafikte boğuşup, boğucu bir telaş sonrasında geldiğiniz yerdir.

Makaleler 0 Yorum

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Ve Öncelikler

Eskiden konut alırken düşünülen tek şey olan “Nohut oda bakla sofa başımızı sokacağımız bir ev alalım” kalıbı artık tarih oluyor.

Makaleler 0 Yorum

Kürşat Ayhan: “Şirketin başarısı tüm çalışanların başarısıdır”

Ankara’nın yeni cazibe merkezlerinden Batıkent Karacakaya’da Mebuskent projesini hayata geçiren AYMOR Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Ayhan, projeyle Başkent’te “yeni bir şehir” inşa ettiklerini ifade etti.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.