Recordati Çerkezköy’e 50 Milyon $’Lık Fabrika Kuracak

Bu yılın ilk doğrudan yatırım hamlesi İtalyan ilaç firması Recordati’den geldi. Türkiye’deki yatırımlarını büyütme kararı alan şirket, Tekirdağ Çerkezköy’de 50 milyon dolarlık bir yatırım planlıyor. Fabrika’nın temeli bu yıl atılacak, 2017’de ise faaliyete başlayacak. 130 kişinin istihdam edilmesi planlanan tesisin üretim kapasitesinin yıllık 80 milyon kutu olması planlanıyor. Özellikle kardiyovasküler hastalıklarla ilgili üretim yapacak olan fabrika, buradan ihracat da yapacak. 2008 yılında Yerli ilaç’ı satın alarak Türkiye’ye giriş yapan Recordati, 2011 yılında da Dr. F. Frik İlaç’ı satm almıştı. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, bu yatırımın ilaç üretiminde Türkiye’yi üretim üssü haline getirme çabalarının bir parçası olarak önemli olduğunu belirtti. Türkiye’de sıfırdan yatırımlarda artış olduğuna dikkat çeken Aycı, geçen yıl uluslararası doğrudan yatırımların 12.7 milyar dolar olduğunu söyledi.

Sıfırdan yatırımda 19’uncu
Aycı’nın verdiği bilgiye göre, Türkiye dünyada ‘sıfırdan yatırım çekme ligi’nde 19’ncu sırada. Özellikle jeopolitik konumu, çevre pazarlara yakınlığı Türkiye’yi cazip kılıyor.Aycı, “Enerjiden otomotive, ilaçtan kimyaya katma değerli yatırımlar gelmeye başladı” dedi.
 
İki banka sırada
Geçen yılın en büyük yatırımının Allianz’ın satın alması olduğunu belirten İlker Aycı, özellikle sigorta ve bankacılık sektörünün ilgi çektiğini, Türkiye’ye girmek için fırsat bekleyen iki bankanın olduğunu ifade etti.

Yatırımlar Asya ve Körfez’den
Gayrimenkul  Yatırımların coğrafi bölgelere göre dağılımı konusunda da bilgi veren Aycı, Avrupa’dan gelen sermayenin oranının geçen yıl yüzde 68’den yüzde 52’ye gerilediğini kaydetti. Aycı, pazar çeşitlendirme stratejisi uyguladıklarını, bunun meyvelerini vermeye başladığını belirterek, “Özellikle Körfez Bölgesi ve Asya’dan daha çok sermaye çekmeye çalışıyoruz. Asya’nın payı ilk kez yüzde 30’ün üzerine çıktı. Asya’nın dünyada yatırım payı yüzde 20, Türkiye’de ise yüzde 31 oldu.Hindistan, Çin, Kore ve Japonya’yı yatırım konusunda takibe aldık” dedi.Aycı, aralık ayında en fazla Rusya ve Güney Afrika’dan yatırım girişi olduğunu belirterek, sektör bazındaki girişlerle ilgili şunları söyledi: “Geçen yılki 12.7 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım girişinin yaklaşık 3 milyar doları gayrimenkul satışlarından geldi.”  

Aramalar arttı
“Siyasi gelişmeler doğrudan yatırımları etkiler mi?” sorusunu Aycı şöyle yanıtladı: “Doğrudan yatırımlar portföy yatırımlarından farklı. Yatırımcılar uzun vadeli bakıyor. Kısa vadedeki gelişmelere bakmıyor. Hatırlarsanız, Gezi Parkı olaylarıyla olumsuz bir tablo çizildi. Ancak, yatırım girişini etkilemedi. Mevcut yatırımcılarda da endişe yok. Türkiye’yi takip ediyorlar. Ancak, Türkiye’ye mesafeli duran, gazeteleri okuyanlar, soruyor. Onlar da bir miktar endişe var. Öte yandan, doğrudan yatırımları bulunanlar, Türkiye’yi biliyor.” Aycı, Türkiye’de olan biteni anlamak isteyenlere bilgi verdiklerini söyledi. HSYK ve internet düzenlemeleri konusunda bilgi istendiğini belirten Aycı, “Bizim görevimiz yatırımcılara teknik bilgi vermek. Biz de bilgi vermeye çalışıyoruz. Takdir yatırımcının. Şu anda bir sorun görmüyorlar. ‘En gelişmiş ülkelerde bile sorun oluyor’ diyorlar” diye konuştu.( Milliyet)

Previous SGK Başkanlığı, 4 İlde Gayrimenkul Satacak
Sonraki Okan Üniversitesi'nden Gayrimenkul Eğitimi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Ankara Yakupabdal Kentsel Dönüşüm alan sınırı askıya çıktı

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin kararı ile onaylanan “Çankaya İlçesi Güney Yakupabdal Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı Sınırı” 26 Haziran 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kentler Zirvesi Kayseri’de Yapılacak

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’yi ziyaret ettiler.

Güncel Haberler 0 Yorum

Avrupa’da Sürdürülebilir Mimari, GAÜ’de İrdelendi

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesinin

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeşil Nokta Çevre Ödülleri 10 Mart’ta açıklanacak

Türkiye Hazır Beton Birliği, kurulduğu ilk yıllardan bu yana çevre bilinci yüksek bir sektör için çalışıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

TANAP’ın Temeli 20 Eylül’de Atılıyor

Erdoğan’dan TANAP müjdesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azeri mevkidaşı Aliyev ile gerçekleştirdiği basırı toplantısında Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) temel atma töreninin 20 Eylül’de yapılacağını ifade etti.

Güncel Haberler 0 Yorum

Keçiören Bulvarı iki sene içerisinde bitecek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ak Parti Keçiören Gençlik Kolları’nın hazırladığı “Keçiören’de Doğan Güneş Ankara’yı Anlatıyor” programına katıldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.