Quasar İstanbul’a Danıştay dur! dedi

Quasar İstanbul’a Danıştay dur! dedi

Yıkılan Şişli Likör Fabrikası’nın yerine inşa edilen Quasar İstanbul projesine Danıştay da “dur” dedi, ama inşaat mahkeme kararına rağmen tüm hızıyla devam ediyor

Danıştay, TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ve İsviçre kökenli Viatrans-Meydanbey ortak girişimi tarafından ‘arsa karşılığı gelir paylaşımı’ modeliyle inşa edilen Quasar İstanbul projesiyle ilgili kararını verdi. Mimarlar Odası’nm 3 açtığı dava sonucu İstanbul 6. İdare  Mahkemesi’nin verdiği iptal kararı  Danıştay tarafından onandı.

MAHKEME TEK TEK ANLATTI
İstanbul 6. İdare Mahkemesi plan iptal kararında, Şişli Mecidiyeköy’de inşa edilen Quasar İstanbul projesinde tescilli eserlere zarar verildiği, 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’ndaki hükümlere uyulmadığı, imar yönetmeliğine aykırı yollarla nüfus yoğunluğunun artırıldığı belirtilmişti. İmar planıyla ilgili yargılama sürerken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı proje için yeni bir imar plam hazırlamış ve dava açılan proje “kadük” hale getirilmişti.

Mahkeme, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘yeni imar plam değişikliklerinin onaylandığı’ ve ‘dava konusu planın yürürlükten kalkığı’ yönündeki itirazım da kabul etmemişti. Mahkeme kararında, ‘Yeni planla davacının talep ettiği değişikliklerin yapılmadığı anlaşıldığından’ mevcut davaya devam edilmesinin uygun görüldüğü vurgulanmıştı. Ancak, Quasar İstanbul projesinin sahipleri yargüama süreci devam ederken inşaat faaliyetlerine devam etti ve yeni plan yoluyla “hülle” yapıp inşaatı büyük oranda tamamladı.

MİLYON DOLARLIK DAİRELER
185 bin metrekare inşaat alanına sahip Quasar İstanbul projesinde 257 lüks konut, 58 ofis, 17 mağaza, 4 kafe ve 1 otel, 1 kültür merkezi ve 1 restoran yer alacak. Toplam 344 bağımsız üniteye sahip projeye 254 milyon dolar değer biçiliyor. Projedeki dairelerin satış değeri 800 bin dolar ile 3,5 milyon dolar arasında değişiyor. Bu arada, Quasar İstanbul’da bugüne kadar iki iş kazası meydana geldi ve iki işçi yaşamını yitirdi.Sözcü

Previous Gayrimenkul sektörüne "sigorta" dopingi
Sonraki Ankara Çankaya su kesintisi 7 Mayıs 2015

Diğer Yazılar

Avrupa Yakası 0 Yorum

Sağlıkkent’te fiyatlar 190,000 TL’den başlıyor

İttifak İnşaat ‘ın Beylikdüzü’nde hayata geçirdiği Sağlıkkent konut projesi ev sahibi olmak isteyenleri bekliyor. 

Anadolu Yakası 0 Yorum

Kartal Helenium Sky Suites’de 239 bin TL’den başlayan fiyatlarla

İstanbul’da Helenium markası altında projeler geliştiren Başarır İnşaat, 85 milyon TL’ye Helenium Sky Suites’i hayata geçiriyor.

İstanbul 0 Yorum

Mesa Marmara Haziran 2017’de teslim edilecek

20 katlı tek blok Mesa Marmara konut teslimleri Haziran 2017’de

Avrupa Yakası 0 Yorum

TOYA NEXT projesi ön talep topluyor

Yatırımcılarına yüksek kar ve ev sahibi yaptıklarının yaşamına değer kazandıran Toya Gayrimenkul, İstanbul’un yeni cazibe merkezi Basın Ekspres Yolu’nda, ileri yaşam konsepti TOYA NEXT ile farklı bir projeye başlıyor.

Anadolu Yakası 0 Yorum

Brooklyn Dream’in hafriyat çalışmaları başladı

Pana Yapı, Fikirtepe’de prestijli markaların yer alacağı alışveriş ve yeme – içme alanlarından oluşacak bulvarda konumlanan Brooklyn Dream projesinin çalışmalarına başladı.

İstanbul

Nidapark Başakşehir teslim tarihi

Nidapark Başakşehir teslim tarihi bilgisi haberimizin devamında yer alıyor.