Quasar İstanbul’a Danıştay dur! dedi

Quasar İstanbul’a Danıştay dur! dedi

Yıkılan Şişli Likör Fabrikası’nın yerine inşa edilen Quasar İstanbul projesine Danıştay da “dur” dedi, ama inşaat mahkeme kararına rağmen tüm hızıyla devam ediyor

Danıştay, TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ve İsviçre kökenli Viatrans-Meydanbey ortak girişimi tarafından ‘arsa karşılığı gelir paylaşımı’ modeliyle inşa edilen Quasar İstanbul projesiyle ilgili kararını verdi. Mimarlar Odası’nm 3 açtığı dava sonucu İstanbul 6. İdare  Mahkemesi’nin verdiği iptal kararı  Danıştay tarafından onandı.

MAHKEME TEK TEK ANLATTI
İstanbul 6. İdare Mahkemesi plan iptal kararında, Şişli Mecidiyeköy’de inşa edilen Quasar İstanbul projesinde tescilli eserlere zarar verildiği, 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’ndaki hükümlere uyulmadığı, imar yönetmeliğine aykırı yollarla nüfus yoğunluğunun artırıldığı belirtilmişti. İmar planıyla ilgili yargılama sürerken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı proje için yeni bir imar plam hazırlamış ve dava açılan proje “kadük” hale getirilmişti.

Mahkeme, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘yeni imar plam değişikliklerinin onaylandığı’ ve ‘dava konusu planın yürürlükten kalkığı’ yönündeki itirazım da kabul etmemişti. Mahkeme kararında, ‘Yeni planla davacının talep ettiği değişikliklerin yapılmadığı anlaşıldığından’ mevcut davaya devam edilmesinin uygun görüldüğü vurgulanmıştı. Ancak, Quasar İstanbul projesinin sahipleri yargüama süreci devam ederken inşaat faaliyetlerine devam etti ve yeni plan yoluyla “hülle” yapıp inşaatı büyük oranda tamamladı.

MİLYON DOLARLIK DAİRELER
185 bin metrekare inşaat alanına sahip Quasar İstanbul projesinde 257 lüks konut, 58 ofis, 17 mağaza, 4 kafe ve 1 otel, 1 kültür merkezi ve 1 restoran yer alacak. Toplam 344 bağımsız üniteye sahip projeye 254 milyon dolar değer biçiliyor. Projedeki dairelerin satış değeri 800 bin dolar ile 3,5 milyon dolar arasında değişiyor. Bu arada, Quasar İstanbul’da bugüne kadar iki iş kazası meydana geldi ve iki işçi yaşamını yitirdi.Sözcü

Previous Gayrimenkul sektörüne "sigorta" dopingi
Sonraki Ankara Çankaya su kesintisi 7 Mayıs 2015

Diğer Yazılar

İstanbul

Eminevim’den aylık 700’ün üzerinde ev teslimatı

Bugüne kadar 75 binden fazla teslimat yapan Eminevim, aylık 1100’ün üzerinde teslimat ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor.

İstanbul 0 Yorum

Park Mavera 2 yatırımcıdan yoğun ilgi görüyor

Makro-Akyapı Ortak Girişimi tarafından Emlak Konut Güvencesiyle Türkiye’nin ilk planlı kent meydanı olan Başakşehir Yeni Merkez’de inşa edilen Park Mavera, birinci etabındaki satış başarısını ikinci etaba taşımaya hazırlanıyor.

Avrupa Yakası 0 Yorum

Tekfen Gayrimenkul’den yılın son fırsatı

Tekfen Gayrimenkul, Ocak 2017’de hayatın başlayacağı HEP İstanbul’da yılın son fırsatını sunuyor.

İstanbul

Nef New York Cityscape’in en pahalı projesi

Dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarlarından biri olan Dubai Cityscape Global 2015’te İnistanbul ile Nef Ataköy 22 projelerini sergileyen Nef, stand tasarımı ve tanıttığı projeleriyle fuarın en dikkat çeken firmalarından biri

İstanbul 0 Yorum

Bahçekent Flora’da daire fiyatları 199 bin TL’den den başlıyor

Emlak Konut GYO güvencesiyle İzka İnşaat, Dağ Mühendislik ve Sıtar inşaat ortaklığında inşa edilen Bahçekent Flora’da daire fiyatları 199 bin ila 464 bin TL arasında değişiyor.

İstanbul

Tarlabaşı360 Arap yatırımcılara tanıtıldı

Dubai Cityscape Fuarı öncesinde, Türk ve Arap yatırımcıların büyük buluşması Gayrimenkul Yatırım Forumu’nda gerçekleşti.