Petrol Aramaları İçin Yerli Sondaj Kulesi

Petrol Aramaları İçin Yerli Sondaj Kulesi

Enerji ve Tabu Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol, doğalgaz ve jeotermalle alakalı sondaj çalışmalarının yerli yapılabilmesıyle alakalı önemli bir donum noktasında olduklarını ifade ederek, “Nasıl yerli aracımızı yapmakla alakalı bir seferberlik ilan edildi, enerji sektörünün yerli aracı burada yapılmıştır’ dedi

Yıldız Pı Makına tarafından yapılan derin petrol sondaj kulesinin tanıtımı için düzenlenen etkinlikte, üretim yapılan tesiste incelemelerde bulundu Bakan Yıldız daha sonra yaptığı açıklamada, petrol, doğalgaz ve jeotermalle alakalı sondaj çalışmalarının yerli yapılabılmesıyle alakalı önemli bir donum noktasında olduklarını söyledi.

Yıldız, nasıl yerli aracımızı yapmakla alakalı bir seferberlik ilan edildi enerji sektorunun yerli aracı burada yapılmıştır diye konuştu. Yerli bir sondaj makinası yapılması halinde ilk siparişi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) vereceğini söylediklerini .

Yıldız, arama faaliyetlerinin arttığı bir ortamda yerli ekipman üretiminin, sektöre ve carı açığın azaltılmasına cok ciddi bir katkı olduğunu vurguladı .Yerli sanayinin geliştirilmesi amacıyla TPAO’nun bir kısım Ar Ge projelerine 50 milyon dolar civarında bütçe ayırdığını ve 17 projenin desteklendiğını anlatan Yıldız, yalnızca kazanmak yerine bu tur amaçlarıda olduğunu ifade etti.

Yıldız, 1934’ten bu yana 4 bin 484 kuyu açıldığını, bunların 3’te birinin AK Parti hükümetleri döneminde olduğunu belirtti. Geçen yıl 305 bin met re sondaj yapıldığı bilgisi veren Yıldız yüzde OOlar civarında yerli ekipman dan oluşan, Türk mühendis ve işçileri tarafından yapılan sondaj makinasının son derece önemli bir çalışma olduğunu kaydetti. Türkiye’de yaklaşık 50 şirketin arama faaliyetlerinde bulunduğuna değinen Yıldız, geçen yıl önceki yıla gore 6 kat artışla 173 kuyu acıklığını böyle bir ortamda bu tur çalışmalara daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyledi.(Ankara Zafer/AA)

Previous ABD'de Konut Piyasası Güven Endeksi Beklentilerin Üstünde
Sonraki Eylül Ayında Satışa Çıkacak Projeler

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

TMB inşaat sektörü kasım 2015 analizini açıkladı

Türkiye Müteahhitler Birliği, “Sürdürülebilir Ekonomi İçin Reform İhtiyacı” başlıklı 2015 yılı üçüncü çeyrek analizini açıkladı.

Firma Haberleri

Emlak Çadırı, 31 Mayıs’ta açılıyor

Farklı bölgelerde yer alan markalı konut ve ticari projelerinden temin edilen kullanıma hazır haldeki konut, ofis ve dükkanlar 31 Mayıs’ta “Emlak Çadır’nda satışa sunulacak.

Firma Haberleri 0 Yorum

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde de BASF imzası

Dünyanın lider kimya şirketi BASF, Osmangazi Köprüsü’nden sonra Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde de oluşabilecek korozyon hasarlarına ve kiriş bağlantı detaylarının çok ağır yüklerin aktarımına dayanması için geliştirdiği özel çözümler ile

Firma Haberleri 0 Yorum

Queen Park’ta geri sayım başladı

Kolay ulaşım sağlanan lokasyonu ile Başkent Ankara’da konforlu ve rahat yaşamı şehir merkezine yakın konuma getiren Uransan’ın, kendi ismiyle anılan semtteki yeni projesi Queen Park için geri sayım başladı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Kalamış Limanı İçin 7 Teklif Geldi

Kalamış Yat Limanı’nın 30 yıl boyunca bir bütün olarak özelleştirilmesini öngeren ihale için 7 gruptan teklif geldi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Tchibo’dan Ankara’ya indirim mağazası

Tchibo, tamamen indirimli ürünlerin satışa sunulduğu mağazalarının bir durağını da bugün Ankara Mamak’ta yer alan NATA Alışveriş Merkezi’nde açtı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.