Pendik Taşlıbayır’da modern bir kent doğacak

Pendik Taşlıbayır’da modern bir kent doğacak

Kentsel dönüşüme yönelik imar planları onaylanan Pendik’in Taşlıbayır bölgesinde parselasyon çalışmaları da tamamlanarak askıya çıkarıldı.

Böylece Orta ve Dumlupınar Mahallelerinde yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı 85 hektarlık alanda dönüşümün önü açıldı. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin in çalışmalarında büyük ağırlık verdiği depreme dayanıklı ve sağlıklı kentleşmenin yolu. Taşlıbayır’da açıldı. Kentsel dönüşüme yönelik İmar Planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 28.07.2015 tarihinde onaylanan Orta ve Dumlupınar Mahalleleri Taşlıbayır bölgesinde parselasyon çalışması tamamlandı. Pendik Belediyesi tarafından oluşturulan imar parselleri, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü ile iki mahallenin muhtarlığında askıya çıkarıldı.

Parselasyon planları, 22 Mart-22 Nisan tarihleri arasında askıda kalacak. Vatandaşlardan bu süre içinde gelecek talepler Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından değerlendirilerek uygun görülen değişiklikler yapılacak. Ardından Tapu Kadastro ve Sicil müdürlüklerinde tescil işlemi gerçekleşecek. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından bölge yapılaşmaya açılacak.

Sağlıklı ve yaşanır bir çevre Eskimiş yapı dokusunun yanında çıkmaz sokakları, çarpık yerleşimi, sosyal ve teknik altyapı yetersizliği ile eğitim donatı alanlarından yoksun bir yerleşim olan bölgeye binaların depreme dayanıklı hale gelecek şekilde yıkılıp yeniden yapılması yanında, çevresinin de sağlıklı, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir kentsel gelişme sağlanması amaçlanıyor. Ulaşım ve trafik sorununun çözümüne yönelik yeni yol güzergâhları ve kavşaklar oluşturulurken, ana ulaşım aksları arazi topografyası ve trafik talepleri göz önünde bulundurularak belirlendi ve yol en kesitleri genişletilerek ara yollar kapatıldı.

Zemin katın otopark yapılması durumunda “Otopark+6 kat” olacak şekilde yapı yapılabilecek. Böylece, yeni planlarla binaların otopark sorunun çözümünde önemli bir fırsat sağlanmış oldu. Ayrıca plan bölgesi içerisinde eksik olan donatı alanları tespit edilerek yaşanabilir bir çevre için donatı alanları artırıldı.Yurthaber

Previous Marka Şehirler Zirvesi'nde geri sayım başladı
Sonraki Assan Gayrimenkul “En İyi İşyeri” ödülünü kazandı

Diğer Yazılar

Kentsel Dönüşüm 0 Yorum

Dubai Gaziosmanpaşa’yı örnek alıyor

Dubai Şeyhi Muhammed Bin Raşid El Maktum adına kurulu MRHE adlı kurumdan gelen uzman bir heyet, Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’dan Gaziosmanpaşa’daki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kentsel Dönüşüm 0 Yorum

Ankara Çinçin’de yıkımlar devam ediyor

Altındağ’ın genelinde olduğu gibi, Çinçin bölgesinde de kentsel dönüşüm çalışmaları yasal çerçeve doğrultusunda devam ediyor.

Kentsel Dönüşüm 0 Yorum

AKAMDER, Kentsel Dönüşümü Destekliyor

AKAMDER(Adana Kamu Müteahhitleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği), üyeleri arasındaki dayanışma ve işbirliğini geliştirmek amacıyla düzenlediği geleneksel kahvaltılı toplantılarda Adana bölgesi inşaat sektörünün çıtasını yükseltiyor ve üyelerini Adana’nın kalite markalarıyla buluşturmaya

Kentsel Dönüşüm 0 Yorum

Ankara’ya 100 bin kişilik yaşam alanı

Sincan Belediyesinin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile başlattığı Saraycık Kentsel Yenileme Projesi ile şehir merkezinde yeni ve modern bir yaşam alanı oluşuyor

Kentsel Dönüşüm

Erzurum’da kentsel dönüşüm hızlandı

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan Erzurum’da hayata geçirilecek projeleri yakından inceledi. 

Kentsel Dönüşüm

Rize kentsel dönüşüm projesi 2017’de tamamlanacak

TOKİ Başkan Yardımcısı Ömer Bulul, kentsel dönüşüm projelerinin, ülkenin geleceği ve şehirlerin yeniden imarı ve inşası açısından önemli olduğunu söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.