Pendik Taşlıbayır’da modern bir kent doğacak

Pendik Taşlıbayır’da modern bir kent doğacak

Kentsel dönüşüme yönelik imar planları onaylanan Pendik’in Taşlıbayır bölgesinde parselasyon çalışmaları da tamamlanarak askıya çıkarıldı.

Böylece Orta ve Dumlupınar Mahallelerinde yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı 85 hektarlık alanda dönüşümün önü açıldı. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin in çalışmalarında büyük ağırlık verdiği depreme dayanıklı ve sağlıklı kentleşmenin yolu. Taşlıbayır’da açıldı. Kentsel dönüşüme yönelik İmar Planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 28.07.2015 tarihinde onaylanan Orta ve Dumlupınar Mahalleleri Taşlıbayır bölgesinde parselasyon çalışması tamamlandı. Pendik Belediyesi tarafından oluşturulan imar parselleri, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü ile iki mahallenin muhtarlığında askıya çıkarıldı.

Parselasyon planları, 22 Mart-22 Nisan tarihleri arasında askıda kalacak. Vatandaşlardan bu süre içinde gelecek talepler Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından değerlendirilerek uygun görülen değişiklikler yapılacak. Ardından Tapu Kadastro ve Sicil müdürlüklerinde tescil işlemi gerçekleşecek. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından bölge yapılaşmaya açılacak.

Sağlıklı ve yaşanır bir çevre Eskimiş yapı dokusunun yanında çıkmaz sokakları, çarpık yerleşimi, sosyal ve teknik altyapı yetersizliği ile eğitim donatı alanlarından yoksun bir yerleşim olan bölgeye binaların depreme dayanıklı hale gelecek şekilde yıkılıp yeniden yapılması yanında, çevresinin de sağlıklı, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir kentsel gelişme sağlanması amaçlanıyor. Ulaşım ve trafik sorununun çözümüne yönelik yeni yol güzergâhları ve kavşaklar oluşturulurken, ana ulaşım aksları arazi topografyası ve trafik talepleri göz önünde bulundurularak belirlendi ve yol en kesitleri genişletilerek ara yollar kapatıldı.

Zemin katın otopark yapılması durumunda “Otopark+6 kat” olacak şekilde yapı yapılabilecek. Böylece, yeni planlarla binaların otopark sorunun çözümünde önemli bir fırsat sağlanmış oldu. Ayrıca plan bölgesi içerisinde eksik olan donatı alanları tespit edilerek yaşanabilir bir çevre için donatı alanları artırıldı.Yurthaber

Previous Marka Şehirler Zirvesi'nde geri sayım başladı
Sonraki Assan Gayrimenkul “En İyi İşyeri” ödülünü kazandı

Diğer Yazılar

Kentsel Dönüşüm 0 Yorum

Bursa Yıldırım’da 22 alan kentsel dönüşüm bölgesi ilan edildi

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Yıldırımı yıkıp yeniden inşa ederek, marka değerini arttıracağız” dedi.

İstanbul

Keten Grup İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerini sürdürüyor

İstanbul’da yıllardır kentsel dönüşüm yapan Keten, 38. yaşını kutladı.

Kentsel Dönüşüm 0 Yorum

Timya Vadisi Kentsel Dönüşüm projesinde son durum

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Rize’de yürütmekte olduğu Timya Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde son durum ne ?

Avrupa Yakası

Keten İnşaat, 15 şantiyesinde kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediyor

Başta Nişantaşı olmak üzere, İstanbul’un farklı bölgelerinde birçok konut projesine imza atan ve 38 yıldır semt dokusuna uygun binalar yapan Keten İnşaat, toplam 15 şantiyesiyle kentsel dönüşümde aktif rol alıyor.

Kentsel Dönüşüm

Bursa’nın kentsel dönüşümü bu zirvede konuşulacak

‘Geleceğin şehirleri’ yolculuğuna Bursa’da devam ediyor

Kentsel Dönüşüm

Mamak’ta 3 mahallede yeni kentsel dönüşüm projeleri başlıyor

Kentsel dönüşüm projeleriyle örnek alınan Mamak Belediyesi ilçede yürüttüğü dönüşüm çalışmalarına devam ediyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.