Osmanlı’nın Çılgın Projeleri

Osmanlı’nın Çılgın Projeleri

Osmanlı’dan kalma, döneminin mühendislik harikası olabilecek 41 çılgın proje, kitap haline getirildi.

Kitapta, tüp geçit projeleri, Haliç ve İstanbul Boğazı gibi projeler hakkında detaylı bilgiler sunuluyor

Marmaray’ın hayata geçmesiyle birlikte Osmanlı’nın diğer çılgın projeleri de gün yüzüne çıkmaya başladı. Döneminin mühendislik harikası olabilecek birçok proje, hikayeleştirilerek kitap haline getirildi. Türkiye’deki en kapsamlı çalışma olan kitapla birlikte bilinmeyen 41 çılgın proje araştırmacıların hizmetine sunuldu.

Kitapta, dünyanın ikinci metrosu olan “Metropoliten Demiryolu Projeleri”nin yanı sıra tüp geçit projeleri, Haliç Köprüsü tasarıları, Süveyş Kanalı Projesi hakkında detaylı bilgiler veriliyor. İşte Osmanlı’nın çılgın projelerinden birkaç örnek:

CİSR-İ ENBUBİ PROJESİ: Marmaray’a ilham veren Sultan Abdülhamit’in İstanbul Boğazı’nı denizin altından birleştirme projesi olan Cisr-i Enbubi, kitapta detaylı şekilde yer alıyor. Proje, Sirkeci ve Haydar Paşa garlarını denizin altından birleştirmeyi amaçlıyordu.

HALİÇ-KARADENİZ KANALI PROJESİ: Projenin temelinde Karadeniz’i Kağıt Deresi aracılığıyla Haliç’e bağlama fikri bulunuyor. Kağıthane’de kurulması planlanan büyük sanayi tesisleri için bu projenin geliştirildiği düşünülürken, Boğaz trafiğinin bir bölümü de yapılması planlanan kanala kaydırılmak isteniyor.

AT MEYDANI (HİPODROM) PROJESİ: Projenin detayları incelendiğinde, At Meydanı’nın batısındaki İbrahim Paşa Sarayı’nın yıkılması, onun yerine de polis müdürlüğü yapılması planlanıyor. Yapılacak dev bina, At Meydanı’nı boydan boya kaplayacak, E harfi biçiminde yaklaşık 480 metre olacaktı. Ölçek ve planları noktasında da Bonvard’ın Paris’teki şaheseri Sanayi Sarayı’na benzeyecekti.

HALİÇ KÖPRÜSÜ PROJESİ: Sultan II. Beyazıd, Leonardo da Vinci’den Haliç üzerinden Pera’yı İstanbul’a bağlayan bir proje ısmarlamıştı. Da Vinci, 1503’te geliştirdiği projeyi II. Beyazıd’a sundu. Ancak, proje hayata geçmedi.

DÜNYANIN İKİNCİ METROSU: 20 Temmuz 1868’de Osmanlı hükümetine sunulan proje, ilk seferde onaylanmadı. İngilizlerin de desteğini alan proje, dünyanın ikinci metrosu olarak Ocak 1875’te hizmete girdi. 554 metre uzunluğunda ve 6,70 metre genişliğinde, 4,90 metre yüksekliğindeki tünelin iki ucunda birer istasyon ve makine daireleri bulunuyor. Tünelde tek hat üzerinde ikişer vagonluk iki tren çalışıyor.
(Kaynak:sabah.com.tr)

Previous Konak Tramvayı 26 Şubat’ta İhaleye Çıkıyor
Sonraki Alubond USA, Türkiye'de

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Ankara Yenimahalle Ergazi Mahallesi imar planı değişikliği

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin kararı ile onaylanan, Yenimahalle Ergazi Mahallesi 15142/1 ada/parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 5 Mayıs 2015 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ilan panosunda bir

Güncel Haberler 0 Yorum

Sidney Rasekh 1.Çukurova Yapı Zirvesi’ne katılacak

Birleşmiş Milletler ve Economist Intelligence Unit gibi kuruluşlardan “Dünyada En Kaliteli Yaşama Sahip Olan Kent Ödülü” alan “Vancouver”ın mimarı Kanadalı ünlü mimar ve kent planlama uzmanı Sidney Rasekh, 1. Çukurova

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara genelindeki okullarda çevre eğitimleri devam ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bilinçli Çevre Gönüllüleri Yetiştirmeye Devam Ediyor

Güncel Haberler 0 Yorum

Yüksek Hızlı 21 Gar

Yolcu taşımacılığında yeni bir alternatif yaratan hızlı tren hatları, beraberinde yeni garları getiriyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Büyükşehir Belediyesi faaliyetleri “Cep”e taşınıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, yerel seçimlerle birlikte sorumluluk alanına giren ilçelere alt ve üst yapıdan, tarihi eser restorasyonlarına, turizm desteğinden, sosyal ve kültürel yatırımların yapılmasına kadar, yine çeşitli kararlara imza

Güncel Haberler 0 Yorum

2B Arazilerinde Satışlar Başladı

Orman vasfını yitirmiş 2B alanlarındaki taşınmazların, kullanıcılarına satışlarının başlamasıyla birlikte, 2B arazilerinin yoğun olduğu bölgelerde hareketlilik yaşanmaya başladı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.